Spis treści
- Zobacz, co oprócz piekarnika można uwzględnić w uldze mieszkaniowej w rozliczeniu PIT 2022
- Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej 2022 i jak to zrobić
- Ulga mieszkaniowa 2021: co możesz odliczyć w deklaracji PIT 2022?
- AGD, oświetlenie i meble też możesz odliczyć w PIT 2022
- Jak odliczysz ulgę mieszkaniową w PIT 2022? Jakie dokumenty przydadzą się do rozliczenia z fiskusem w tym roku?
Zobacz, co oprócz piekarnika można uwzględnić w uldze mieszkaniowej w rozliczeniu PIT 2022
Wydatki poniesione na zakup oświetlenia, sprzętu AGD, oraz mebli łazienkowych i szafek kuchennych możemy uwzględnić w uldze mieszkaniowej za 2022 rok. Tak mówi najnowsza interpretacja ustawy z 2022 roku. Ulga mieszkaniowa to jedna z najistotniejszych ulg, z której warto skorzystać w rozliczeniu PIT za 2022. Wyjaśniamy, komu przysługuje ulga mieszkaniowa za 2022 rok i jak oraz do kiedy można ją rozliczyć z fiskusem.
Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej 2022 i jak to zrobić
Dochód, który podatnik uzyskał ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym ją nabył, jest opodatkowany 19-procentową stawką podatkową. Jeżeli jednak w ciągu 3 lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy wspomniane lokum, przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe, możemy ubiegać się o zwolnienie z podatku.
Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, której wysokość będzie uzależniona oczywiście od skali naszych nakładów finansowych. Istotnie jest to, że możemy odliczać wydatki, które ponosimy jeszcze przed ostatecznym nabyciem nowego lokum (umowa przedwstępna). Ważne jest też, żeby jego zakup sfinalizować przed upływem trzech lat od zbycia poprzedniej nieruchomości.
Wysokość ulgi mieszkaniowej jest limitowana i zależy od tego, w jakiej części uzyskany przychód będzie spożytkowany na cele mieszkaniowe. Zwolniony z podatku jest dochód w kwocie, która jest iloczynem dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży lokum.
Ulga mieszkaniowa 2021: co możesz odliczyć w deklaracji PIT 2022?
Ulga mieszkaniowa (art. 21 ust. 25 ustawy o PIT) obejmuje m.in.:
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego (niemieszkalnego), jego części lub własnego lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego;
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim;
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz udziału w nim;
- nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie;
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w nim;
- koszty notarialne lub wkład własny poniesione w związku z nabyciem nowego lokum.
W ramach ulgi mieszkaniowej 2022 możemy również odliczyć wydatki poniesione na m.in. spłatę kredytu (pożyczki) wraz z odsetkami oraz m.in. kredytu konsolidacyjnego, wziętego na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych, wg zasad ściśle określonych w ustawie.
AGD, oświetlenie i meble też możesz odliczyć w PIT 2022
Oprócz wydatków na kupno czy remont nieruchomości (np. zrobienie gładzi, wymiana podłóg, okien, drzwi czy montaż nowej instalacji wodnej i gazowej) w najnowszej interpretacji Ministerstwa Finansów z 13 października 2021 roku dotyczących ulgi mieszkaniowej pojawia się dodatkowa lista, wskazująca, co jeszcze możemy uwzględnić w ramach ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu z fiskusem za 2022 r.
Lista możliwych odliczeń w 2022 roku obejmuje m.in.:
- wszystkie rodzaje płyt grzewczych i piekarników,
- szafki podumywalkowe,
- oświetlenie wewnętrzne (m.in. taśmy i oczka LED i halogeny),
- okapy kuchenne,
- meble na wymiar (szafy, pawlacze, zabudowę kuchenną),
- zmywarki, lodówki czy pralki – wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy.
Nie możemy liczyć na ulgę kupując małe AGD (np. ekspres do kawy, czajnik elektryczny, toster czy opiekacz do kanapek).
Jak odliczysz ulgę mieszkaniową w PIT 2022? Jakie dokumenty przydadzą się do rozliczenia z fiskusem w tym roku?
Ulgę mieszkaniową od dochodu ze sprzedaży nieruchomości odliczamy w deklaracji PIT 39. Czas na rozliczenie z fiskusem mamy w tym roku od od 15 lutego (środa) do 2 maja (wtorek) 2023, więc zostało niewiele czasu. W dobie pandemii najwygodniej jest zrobić to online.
Kwotę obliczonej ulgi mieszkaniowej podatnik ujmuje w tabeli D w komórce nr 25 opatrzonej opisem kwota dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.
Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać faktur, paragonów, umów z wykonawcami i innych papierów, które stanowią dokumentację wydatków na cele mieszkaniowe. We wspomnianych zaświadczeniach powinny się pojawić nasze pełne dane, daty oraz zapłacone kwoty. Koniecznie dokumentujmy więc wszelkie zaliczki, np. za meble kuchenne czy szafy, żeby później nie było problemu z odliczeniem ulgi mieszkaniowej.
Rozświetl swoje wnętrze
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?