Lokalne media vs. fake news. Warsztaty dla dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych, jak walczyć z dezinformacją przekazami w sieci

DM
Dezinformacja i fake newsy atakują media z każdej strony. Doświadczamy tego szczególnie dziś, kiedy w dobie epidemii wirusa Covid-19 mamy do czynienia wręcz ze zorganizowanym atakiem fałszywych narracji ze strony różnych farm trolli czy ośrodków dezinformacji.

Zapraszamy dziennikarzy z województwa opolskiego na nieodpłatne warsztaty online, podczas których eksperci przekażą wiedzę, jak skutecznie wyłapywać i eliminować fałszywe narracje w mediach.

Zagraniczne ośrodki dezinformacji wykorzystują pandemię koronawirusa, by siać ferment i niepokój w społeczeństwach zachodnich. Rosyjskie farmy trolli, ale także serwisy internetowe, od lat tworzą narrację, że Unia Europejska i NATO są nieefektywne, że właściwie nic nam nie dają, a Rosja jest potęgą i warto z nią się zaprzyjaźnić. Teraz starają się wytworzyć także wrażenie, że Unia, kraje zachodnie, włącznie z USA, nie radzą sobie z pandemią tak, jak Rosja.

Co gorsza – jak wykazuje najnowszy raport Reuters Institute, te fałszywe informacje są przyjmowane jako prawda w szerokich kręgach społecznych, a do ich rozprzestrzeniania nieświadomie przyczyniają się często znani ludzie, celebryci.
W kraju politycy z różnych opcji rozpowszechniają często własne nieprawdziwe przekazy. Pomagają im farmy trolli internetowych, które w mediach społecznościowych rozgrywają - często za pieniądze - fałszywe tezy podsuwane przez zleceniodawców. Jak się przed nimi bronić?

Na zdeformowane i nieprawdziwe przekazy często dają się złapać nawet ci, którzy są powołani do rzetelnego informowania swoich społeczności - dziennikarze. Jako Polska Press Grupa organizujemy warsztaty dla dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych, podczas których przekażemy wiele informacji na temat najnowszych metod i tematów dezinformacji - często płynących zza wschodniej granicy - a także praktycznie przeszkolimy, jak korzystać z narzędzi do wykrywania i zwalczania fake newsów, także tych dotyczących pandemii Covid-19.

Na przeprowadzenie cyklu szkoleń w całej Polsce uzyskaliśmy dofinansowanie z amerykańskiego DT Institute.
Mamy doświadczenie w walce z fake newsami - stworzyliśmy np. projekt Demaskator24.pl - a nasze warsztaty poprowadzą eksperci od lat zajmujący się ta tematyką: Daniel Rząsa, były trener Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, obecnie redaktor naczelny portalu 300Gospodarka, a także Witold Głowacki, doświadczony redaktor Polski Times, zajmujący się m.in. tematyką nowych mediów oraz dezinformacji w mediach społecznościowych.

Ze względu na panującą epidemię szkolenie będzie miało formę online i potrwa około 2,5 godziny. Odbędzie się 24 czerwca 2020 za pośrednictwem internetowego narzędzia Google Meet w godz. 10.00-12.30. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia, a także praktyczny przewodnik w formie elektronicznej do wykorzystania w codziennej pracy.

Zapraszamy dziennikarzy zarówno dużych, jak i mniejszych redakcji, również bardzo lokalnych. Dezinformacja i fake newsy atakują nas wszystkich. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na podany pod artykułem adres mejlowy. Osobom, które się zgłoszą prześlemy link do szkolenia.

Warsztaty są nieodpłatne. Koszt ich organizacji ponosi organizator.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 23 czerwca 2020 r. pod adresem: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Francja obawia się szpiegów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska