LOT chce latać z Opolszczyzny do stolicy

  LOT chce latać z Opolszczyzny do stolicy

  fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Zainteresowani jesteśmy lotami z Kamienia Śląskiego - mówi Karolina Stanisławska z LOT. W Opolu rozmawiała m.in. z Ireneuszem Dąbrowskim, wiceministrem

  - Zainteresowani jesteśmy lotami z Kamienia Śląskiego - mówi Karolina Stanisławska z LOT. W Opolu rozmawiała m.in. z Ireneuszem Dąbrowskim, wiceministrem skarbu (w środku) i Dariuszem Maderą, wicewojewodą opolskim. ©fot. Witold Chojnacki

  LOT planuje uruchomić połączenia z Kamienia Śl. To może być przełom w rozmowach z UE, która na razie odmawia dotacji dla portu.
  - Zainteresowani jesteśmy lotami z Kamienia Śląskiego - mówi Karolina Stanisławska z LOT. W Opolu rozmawiała m.in. z Ireneuszem Dąbrowskim, wiceministrem

  - Zainteresowani jesteśmy lotami z Kamienia Śląskiego - mówi Karolina Stanisławska z LOT. W Opolu rozmawiała m.in. z Ireneuszem Dąbrowskim, wiceministrem skarbu (w środku) i Dariuszem Maderą, wicewojewodą opolskim. ©fot. Witold Chojnacki

  - Zamierzamy poszerzyć mapę naszych połączeń. Żeby to zrobić, konsultacje rozpoczynamy z około rocznym wyprzedzeniem - wyjaśnia Karolina Stanisławska, wiceprezes ds. siatki połączeń w LOT, która w sobotę była w Opolu. - Zainteresowani jesteśmy m.in. otwarciem połączenia z Kamienia Śląskiego do Warszawy oraz wejściem na wasze lotnisko tzw. taniego przewoźnika. Byłby nim Centralwings.

  Spotkanie przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego oraz LOT-u odbyło się z inicjatywy wiceministra skarbu Ireneusza Dąbrowskiego.

  - Kiedy byłem wicewojewodą opolskim, obiecałem, że będę starał się wspierać lotnisko - mówi Ireneusz Dąbrowski. - To, że narodowy przewoźnik interesuje się uruchomieniem połączeń z Kamienia Śląskiego, będzie kolejnym argumentem, który region może przedstawić w negocjacjach z Komisją Europejską.

  Połączenie lotnicze pomiędzy Kamieniem Śląskim a Warszawą raczej nie będzie przynosiło dużych zysków. Tę świadomość ma zarówno LOT, jak i urząd marszałkowski.
  - Loty odbywają się wprawdzie codziennie, ale na takiej trasie latają małe, 18-osobowe samoloty - tłumaczy Ireneusz Dąbrowski. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że do takiego połączenia zwykle dopłaca samorząd. Tak jest na przykład w Zielonej Górze. Tam urząd marszałkowski płaci za miejsca w samolocie, które nie zostały wykupione.

  Ważne

  Ważne


  Właścicielem lotniska w Kamieniu Śląskim jest Józef Pilch, prywatny inwestor z Wrocławia, który kupił port w 2003 roku. Żeby lotnisko mogło obsługiwać samoloty pasażerskie, trzeba m.in. poprawić pas startowy, zamontować oświetlenie, urządzenia nawigacyjne, wybudować terminal itp. Potrzeba na to, wg najnowszych wyliczeń, ok. 70 mln zł. Region chciał na ten cel otrzymać pieniądze z Unii, ale Komisja Europejska jak dotąd jest przeciw. Jej przedstawiciele uznali, że lotnisko będzie nierentowne, bo w sąsiedztwie są dwa duże porty - w Katowicach i we Wrocławiu. Czy będziemy mogli skorzystać z unijnych dotacji, okaże się w czasie ostatecznej rundy negocjacji, która odbędzie się w lipcu. Urząd marszałkowski razem z samorządami Opola, Gogolina i powiatem krapkowickim zamierzają wspólnie z właścicielem prywatnym założyć spółkę, która by zarządzała lotniskiem.  Minister nie znał odpowiedzi na pytanie, ile zielonogórski urząd marszałkowski musi do tej lokalnej linii dokładać. Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego, na razie do pomysłu uruchomienia połączeń podchodzi z dystansem.

  - Najpierw musimy mieć to lotnisko - podkreśla. - Oczywiście, dobrze, że LOT się nami interesuje, bo to pokazuje, że istnienie portu nie jest bezzasadne. Jest to również argument, który możemy przedstawić, aby ujęto nasze lotnisko w planach budowy portów regionalnych. (Brak Kamienia Śląskiego na tej liście był również powodem, że Komisja Europejska nie zgodziła się na wsparcie jego budowy unijnymi dotacjami - przyp. red.).

  Na uruchomienie portu w Kamieniu Śląskim potrzeba ok. 70 mln złotych. W ubiegłym tygodniu Józef Sebesta spotkał się w tej sprawie z Danutą Hübner, komisarzem ds. polityki regionalnej, która odpowiedzialna jest za podział euro dla regionów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że komisarz poparła pomysł uruchomienia portu na Opolszczyźnie.

  - Dzisiaj mamy otrzymać decyzję z Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczącą uruchomienia naszego lotniska - dodaje Małgorzata Górzeńska, która reprezentuje właściciela portu w Kamieniu Śląskim. - Sądzimy, że będzie pozytywna. Pozostaje do rozstrzygnięcia jedynie kwestia finansowania lotniska.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo