Łubniany - oceniamy samorząd

fot. Krzysztof Świderski
Siłą gminy są ludzie. Dzięki ich pomysłom i pracy głośno jest o Brynicy (na zdjęciu mieszkańcy wsi), Jełowej i innych sołectwach.
Siłą gminy są ludzie. Dzięki ich pomysłom i pracy głośno jest o Brynicy (na zdjęciu mieszkańcy wsi), Jełowej i innych sołectwach. fot. Krzysztof Świderski
W niewielkiej gminie działa ponad 1,6 tys. firm. Jej wizytówką są drzwi i okna robione przez tutejszych stolarzy. Nic dziwnego, surowca tu nie brakuje - połowę Łubnian pokrywają lasy.

Rolnicza do niedawna gmina dziś w głównej mierze zdominowana jest przez małe firmy, drobnych rzemieślników i... działaczy kulturalnych.

Wśród nich ważne miejsce zajmuje Krystian Czech, szef Łubniańskiego Ośrodka Kultury. To on od 14 lat organizuje imprezy promujące śląski folklor (m.in. "Ze Śląskiem na Ty" i "Śląskie śpiewanie"). On też wraz z rodziną pielęgnuje ludową muzykę w zespole Silesia.

Gmina silna jest również dzięki swoim znakomicie prosperującym wsiom. Prym wiodą Brynica i Jełowa. Ta pierwsza, dzięki pomysłowości i wspólnej pracy mieszkańców, w ubiegłym roku została Najpiękniejszą Wsią Opolszczyzny. Stało się tak również dzięki temu, że mieszkańcy postawili na agroturystykę. Podobnie - być może - powinna zrobić reszta gminy.

Dwa lata wcześniej ten sam tytuł zdobyła pobliska Jełowa, która potem została uznana jeszcze za wieś przyszłości.

Gmina od 20 lat ma plan zagospodarowania przestrzennego. To ułatwia nowym mieszkańcom budowanie się i osiedlanie. Nowe domy widać wszędzie, ostatnio mieszkania dla 500 osób powstały między Kolanowicami a Luboszycami.

Jak się okazuje, z nowych mieszkańców gmina nie zawsze ma pożytek: duża ich część nie melduje się w gminie. To oznacza, że Łubniany nie mają z ich podatków pełnych korzyści.
Od lat największym problem mieszkańców jest brak kanalizacji.
W tej chwili z szamb korzystać nie muszą już tylko mieszkańcy Kępy, Biadacza, Luboszyc i części Jełowej (stanowią zaledwie 30 procent mieszkańców gminy). Pozostali na sieć muszą poczekać jeszcze co najmniej kilka lat.

Drugą piętą achillesową gminy są chodniki, a w zasadzie ich brak. Choć trudno w to uwierzyć, nawet najpiękniejsza wieś regionu, czyli Brynica, nie ma ani metra trotuaru.
- Wstyd powiedzieć, ale nie mamy na to pieniędzy - przyznają władze Łubnian.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Gminne inwestycje w 2009 roku wyniosły 2,9 mln zł, co stanowiło 15,7 proc. wszystkich wydatków budżetu. Dla porównania, w dużo bogatszym Dobrzeniu Wlk. było to 18 mln zł i 24 proc. wszystkich wydatków budżetu, a w porównywalnych Komprachcicach odpowiednio 5,9 mln i 25,18 proc.
W latach 2007 - 2009 gmina złożyła 12 wniosków o dofinansowanie z Unii. Wszystkie zostały przyjęte. Łączna kwota dotacji to 23,9 mln zł. W Tarnowie Op. udało się zrealizować 8 z 10 złożonych projektów i pozyskać ponad 9 milionów.
Na terenie gminy zarejestrowano 1630 firm, co daje wysoki wskaźnik 172,4 na tysiąc mieszkańców. W Dobrzeniu to 66,9.
Ubiegłoroczne dochody wyniosły 18,6 mln zł. W Dobrzeniu było to przeszło 54 mln zł.
Zadłużenie gminy to 978 tys. zł pożyczki z FOŚ.

Ocena sytuacji społecznej

Na kulturę w Łubnianach wydano w 2009 r. 375 mln zł (nieco ponad 2 proc. budżetu), a na sport 172,5 mln (około 1 proc. budżetu).
W gminie nie ma żłobka. Funkcjonuje za to siedem przedszkoli z 225 miejscami, w tym jedno prowadzone przez siostry zakonne. Na tysiąc mieszkańców przypadają 24 miejsca przedszkolne.
Średnia w testach szóstoklasistów to 19,1 pkt (wojewódzka to 22,5 pkt.). Średnie wyniki egzaminów gimnazjalnych w części humanistycznej to 32,6 pkt. przy średniej wojewódzkiej 31,2.
W gminie funkcjonują Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej i Gminna Biblioteka Publiczna z filiami w Brynicy, Jełowej i Luboszycach.
Od ubiegłego roku w Łubnianach działa Samodzielny Publiczny ZOZ i Stacja Opieki Caritas.

Wójt

Imię: Dieter
nazwisko: Wystub
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 20 lat

Styl zarządzania: administrator

Typ solidnego, zapobiegliwego gospodarza. W Łubnianach rządzi nieprzerwanie piątą kadencję, od chwili powstania gminy. Jest jednym z najstarszych opolskich wójtów. Jego atuty to umiejętność dobierania odpowiednich i odpowiedzialnych współpracowników oraz spokojny charakter. Zawsze znajduje czas dla interesantów.

Ocena

Wystub ma w gminie chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Sam przyznaje, że trudno wszystkim dogodzić i zawsze znajdą się niezadowoleni. Z pewnością jednak ma na swoim koncie wiele mądrych decyzji. Jakiś czas temu np. "oddał" gimnazjalistów z Brynicy, których czekało dojeżdżanie do odległego Biadacza, dużo bliżej położonemu Kup w sąsiedniej gminie Dobrzeń Wlk. Dzięki temu Łubniany wydają mniej pieniędzy na oświatę, dzieci mają bliżej do szkoły, a gimnazjum w Kup ma wystarczającą liczbę uczniów.

Przekroczył już wiek emerytalny i zapowiedział, że nie będzie kandydował w nadchodzących wyborach samorządowych. Zmartwi to zapewne wielu mieszkańców gminy, którzy kolejny raz oddaliby na niego głos, i ucieszy przeciwników. Ci ostatni zarzucają wójtowi, że co najmniej przez ostatnie dwie kadencje nic nie robił, aby w gminie powstawały nowe miejsca pracy, i nie potrafił pozyskać funduszy unijnych dla miejscowych przedsiębiorców.

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkanka gminy

Jeżeli chodzi o pracowników gminy to u większości z nich ,,słoma z butów wystaje''.Brak kultury, arogancja, lekceważenie petentów , chamstwo. Nie dotyczy to pana wójta.

A
A ja tam sobie chwalę...

I zapomniałem jeszcze jedno - to, że urzędnicy gmin są niby scementowani, że jak podpadniesz to nic nie załatwisz itd. - tak jest w wielu urzędach - żeby nie powiedzieć wszędzie, bo to by była przesada... Ja zawsze mówię: jak uważasz, że tam i tam jest świetnie - że urzędnicy mają fajnie, że nauczyciele mają fajnie, że górnicy wszystko załatwią kilofami i dostają co chcą - TO IDŹ KURKA I RÓB TO ...

A
A ja tam sobie chwalę ...
W dniu 30.01.2010 o 15:38, Gość napisał:

Jako wieloletni mieszkaniec Łubnian kategorycznie nie zgadzam się aby kanalizować nowe osiedle w Luboszycach, ...


Oj, ale zazdrością poleciało... A idea jest prosta: jeżeli planuje się coś od razu w jednym ciągu to wychodzi to o wiele taniej. A jak ta inwestycja będzie musiała być ponownie przygotowana i "uruchomiona" to gmina ponosi koszty przygotowania i uruchomienia inwestycji - a można to było załatwić za jednym zamachem. W sumie to się trochę zgadzam z cytowanym wyżej Gościem: każdy by chciał mieć wszystko od razu a "Tubylcy" - w dobrym tego słowa znaczeniu - na pewno zasługują na nagrodzenie cierpliwości. Tylko, że to chyba nie te czasy - trzeba patrzeć na koszty - jeżeli ktoś planował tam osiedle, to należało popatrzeć jak przeprowadzić niezbędne inwestycje publiczne, żeby zaoszczędzić jak najwięcej. Bo jak nie to potem mamy sytuacje, w której drogowcy kładą nowy asfalt, a tydzień później elektrycy prują go w poprzek, bo muszą pociągnąć kabel. Na swoim powódka nikt takiego szajsu nie zrobi, bo za to płaci. Tylko o to chodzi..
g
gość

Ja jeżdżąc Z Dąbrówki do Opola do pracy nie widzę jakoś tych "schetynówek". Jeżeli ktoś twierdzi, że nie będzie wyręczał w budowie chodników Powiatu to jedynie świadczy, że nie potrafi się z tamtymi urzędnikami dogadać i nie zależy mu na tych starszych osobach i dzieciach jeżdzących rowerami do kościoła i do szkoły.

G
Gość

Jako wieloletni mieszkaniec Łubnian kategorycznie nie zgadzam się aby kanalizować nowe osiedle w Luboszycach, jak dla mnie to bardzo dobre posunięcie władz naszej gminy. My mieszkamy tu "od zawsze" i w pierwszej kolejności będą (z tego co się dowiedziałem - to w tym roku Brynica z funduszy unijnych prawie w całości i zaczęto Kolanowice) kanalizowane Brynica, Łubniany, Dąbrówka, Kolanowice i Jełowa, a na końcu można brać się za nowe osiedle. Mieszkacie tam od niedawna, a niektórzy dopiero budują, a już byście wszystko chcieli...no tak, tak was w mieście nauczyli, wszystko podkładać pod nos, niestety tutaj panują inne realia...Proszę tak nie zachwalać Starostwa, bo ich pracę można zobaczyć w kilku wydziałach, szczególnie komunikacji, jak była w urzędzie gminy, to szło wszystko od ręki załatwić...

G
Gość

Oj piszecie od rzeczy, po pierwsze może niech "nowy mieszkaniec" nie pisze ogólnikowo, że pracownicy Starostwa mają problemy z forsowaniem niektórych tematów, tylko niech napisze KTÓRYCH fikcyjnych tematów (gmina Łubniany niestety nie dysponuje nawet w części takim budżetem jak gmina Dobrzeń Wielki, żeby wyręczać Powiat Opolski i budować za niego chodniki, przy drogach będących pod jego zarządem, a w odróżnieniu do pracowników tego Starostwa, urzędnicy, jak to Pan pisze niekompetentni, zdobyli pieniążki na największą ilość dróg w Powiecie Opolskim z tzw. schetynówek).

n
nowy mieszkaniec

Ja będąc w Starostwie dowiedziałem się, że władze gminy Łubniany to niezły kolektyw i trudno tu cokolwiek załatwić. Nawet pracownicy Starostwa mają problemy z forsowaniem niektórych tematów. Jak ktoś się narazi komuś z gminy, to już nic, nigdy w normalny ludzki spoób nie załatwi w urzędzie gminy. A co do kompetencji zatrudnionych urzędników można mieć wiele zastrzeżeń.

~Rysiek~

A z budową kanalizacji to też były niezłe przekręty. Gmina chciała darowizn nie wiadomo na co a jak się nie udało, to na niektórych wioskach teraz się "mści" nie robiac rozsądnych inwestycji.

m
mieszkaniec

Skoro przecięny wskażnik inwestycji to 20 % to Gmina nie inwestue nawet przeciętnie. W pozyskiwaniu pieniązków z Unii na dofinansowania dla mieszkańców Gminy na stosowanie rozwiązań ekologicznych też się nie starają. Dogadać sie z powiatem w sprawie chodników i przebiegających przez gmine dóg powiatowych też nie mozna jak widać - przecież to w interesie mieszkańców gminy - po to są urzędy gminy żeby o to walczyć a nie zasłaniac sie odpowiedziami ze to drogi powiatowe. Kanalizacja- własnie czytamy jak jest w Luboszycach... nie wspomne o komunikacji, ale to już chyba kto inny odpowiada?

n
nieuprzejmość?
W dniu 27.01.2010 o 20:45, hihi napisał:

te "rozwojowe" luboszyce są starym mieszkańcom potrzebne jak ..., wracajcie do miasta


... a młodym ? ... a dlaczego starym przeszkadzają? ...
s
sympatyk

w artukule nie napisano o ......"totalnym zaśnieżeniu gminy" czyli..... jak jechać aby ....dojechać..... chociaż nie, odśnieżono........ kilkanaście metrów przed i za Urzędem Gminy

h
hihi

te "rozwojowe" luboszyce są starym mieszkańcom potrzebne jak ..., wracajcie do miasta

A
A ja tam sobie chwalę ...

Co do kanalizacji Luboszyc to informacja nie jest prawdziwa. Nie całe Luboszyce są skanalizowane: wspomniane osiedle ma szambełka!
Ciekawe, kto i dlaczego nie pomyślał o kanalizacji tego "rozwojowego" kawałka już na etapie planu zagospodarowania czy coś.... Jest wszystko, prąd, woda i telefon (sieć Tepsy) - a kanalizacji ni...
Może przeczyta to któryś z urzędników i da publiczną odpowiedź jak to jest planowane...
Ale mimo wszystko ja tam sobie chwalę.. Bardzo fajnie się tam mieszka.
Pozdrawiam sąsiadów ! I Urząd Gminy też ...

n
nn

Droga powiatowa to nie takie proste

m
mama

Jak widać z danych słabiutko inwestują a potrzeb jest jak można przeczytac wiele. Chodniki- tylko czekac aż dojdzie do wypadku na mostku w Kępie gdzie nie dośc zę droga kręta to każdy pieszy musi iść po wąskim mostku?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3