Lubomierz - dolnośląskie miasteczko, w którym kręcono legendarnych "Samych Swoich". To tutaj kłócili się Kargul z Pawlakiem

Mateusz Różański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lubomierz to nie tylko urocza dolnośląska miejscowość z bogatą historią. To również, a może przede wszystkim, miasteczko, w którym osiedli filmowi Kargul z Pawlakiem. Reżyser Sylwester Chęciński właśnie w Lubomierzu nakręcił część scen do swoich legendarnych produkcji: "Sami Swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć".

Lubomierz - miasteczko, w którym kręcono film "Sami Swoi"

Lubomierz to urocze, dolnośląskie miasto, położone w powiecie lwóweckim. Z Wrocławia dojedziemy tu w niespełna dwie godziny, kierując się na Legnicę, Złotoryję i Lwówek Śląski. Mieszka tu około 1800 osób - jest to drugie najmniejsze miasto na Dolnym Śląsku. Jednocześnie Lubomierz jest jednym z najstarszych miast w naszym regionie, bowiem prawa miejskie uzyskał już w 1291 roku. Bogatą historię Lubomierza można poznać m.in. po charakterystycznej zabudowie starówki.

Kliknij i zobacz - ZDJĘCIA Z LUBOMIERZA

Początki powstania miasta wiążą się z usytuowaniem osady w XII w. na szlaku handlowym łączącym Zgorzelec z Pragą. Lubomierz otrzymał prawa miejskie w 1291 r. od księcia Bolka I Surowego. Miasto było wówczas szczelnie otoczone murami miejskimi, które jednak padły w 1426 roku podczas najazdu Husytów.

Lubomierz nie doznał większych szkód podczas II wojny światowej, a w 1945 roku miejscowość stała się częścią Polski.

Jakie zabytki czekają na nas w Lubomierzu?

Lubomierz bogaty jest w historię, a co za tym idzie - w zabytki. Centralną część miejscowości stanowi plac Wolności. Niemal cała zabudowa znajdująca się przy nim jest zabytkowa. Charakterystyczny element zabudowy centrum stanowi fontanna z figurą św. Maternusa.

MUZEUM KARGULA I PAWLAKA W LUBOMIERZU - kliknij i zobacz jak wygląda

Prawdziwą perłą Lubomierza jest zespół budynków klasztoru sióstr benedyktynek. Obecnie znajduje się tam liceum wraz z internatem. Obiekt z przylegającym do niego placem przechodzi gruntowny remont. Na uwagę zasługują również:

  • kościół pomocniczy pw. Świętego Krzyża z XVI wieku,
  • cmentarz z ok. 1628 r.,
  • dawny kościół ewangelicki z 1852 r.,
  • dom Płócienników z renesansowym układem przestrzennym, z sienią przelotową pośrodku (znajduje się tam Muzeum Kargula i Pawlaka).

Miasteczko, a w zasadzie jego centralna część, w 2018 roku przeszła rewitalizację. Asfaltową nawierzchnię pl. Wolności zastąpiono kamieniem, odtworzono historyczną studnię i pojawiły się elementy małej architektury.

Muzeum Kargula i Pawlaka - obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Lubomierza

Wizytówką Lubomierza jest bez wątpienia Muzeum Kargula i Pawlaka. Poświęcone jest ono kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi” „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Pomieszczenia muzealne mieszczą się w jednym z najstarszych w mieście budynków – tzw. Domu Płócienników.

Zobacz też: Tutaj kręcono komedię "Sami swoi". Wakacyjna podróż śladami Kargula i Pawlaka

W muzeum znajdziemy oryginalne rekwizyty z filmów Chęcińskiego, m.in.:

  1. karabin, z którego "zamek wylata",
  2. granat do świątecznego ubrania,
  3. fragment płotu, przy którym kłócili się bohaterowie.

Ceny biletów wstępu do Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu:
Normalny: 20,00 zł
Ulgowy: 15,00 zł

- Bilety ulgowe przysługują dzieciom od lat 7, uczniom szkół oraz studentom do 26 roku życia; uczestnikom grup szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży ( opiekun grupy wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom; emerytom i rencistom; mieszkańcy Gminy Lubomierz wchodzą bezpłatnie. Zakup biletu ulgowego jest uzależniony od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi.

Większość scen do "Samych Swoich" kręcono w Dobrzykowicach pod Wrocławiem, gdzie znajdowały się zagrody. Sceny w miasteczku kręcono w Lubomierzu, gdzie obecnie znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 10 do 16. Przesympatyczna obsługa chętnie opowie o ciekawostkach związanych z filmem "Sami Swoi", a podczas spaceru po muzeum towarzyszyć nam będzie przyjacielski... kot.

Lubomierz to jedno z najmniejszych miast na Dolnym Śląsku. Jednocześnie ma bogatą historię, a w latach 60. było planem dla legendarnego filmu "Sami Swoi".

Lubomierz - dolnośląskie miasteczko, w którym kręcono legend...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska