reklama

Lucyna Piotrowicz już nie kieruje spółdzielnią Pionier w Prudniku

KRZYSZTOF STRAUCHMANNZaktualizowano 
Spółdzielnia Pionier z Prudnika powstała z myślą o niepełnosprawnych. Dziś zatrudnia ponad dziewięćdziesiąt osób, z czego ponad sześćdziesięciu pracowników to osoby niepełnosprawne.
Spółdzielnia Pionier z Prudnika powstała z myślą o niepełnosprawnych. Dziś zatrudnia ponad dziewięćdziesiąt osób, z czego ponad sześćdziesięciu pracowników to osoby niepełnosprawne. Pionier
Lucyna Piotrowicz już nie kieruje spółdzielnią Pionier w Prudniku. Czy ta zmiana nie zachwieje kondycją zakładu?

Rada nadzorcza spółdzielni Pionier w Prudniku odwołała ze stanowiska prezesa Lucynę Piotrowicz, która pełniła tę funkcję przez ostatnie sześć lat, a przedtem była członkiem zarządu firmy.

Wcześniej walne zgromadzenie spółdzielców stosunkiem  głosów 21 do 16 nie udzieliło prezesowi absolutorium za działalność w roku ubiegłym. Jak powiedział nto członek rady nadzorczej Stanisław Bukowski, sytuacja finansowa i ekonomiczna firmy jest bardzo dobra. Zakład ma pakiet zamówień na przyszłość, osiąga dobre zyski, nie ma też żadnych długów i prowadzi stabilną działalność.

Jakie w tej sytuacji były powody odwołania?

Bukowski wskazuje na nieporozumienia pomiędzy radą nadzorczą, a panią prezes, które miały mieć charakter nie tyle merytoryczny, co ambicjonalny. Z Lucyną Piotrowicz, z którą chcieliśmy porozmawiać o przyczynach odwołania, nie udało się nam skontaktować.

Obecnie zarządzaniem spółdzielnią zajmuje się dwóch członków rady nadzorczej, tj. Stanisław Bukowski i Bronisław Jarosławski, którzy na trzy miesiące zostali oddelegowani do zarządu. O tym kto będzie nowym prezesem Pioniera zdecyduje konkurs, który rada nadzorcza spółdzielni ma ogłosić w najbliższym czasie.

Podobno są już chętni na to stanowisko.

Spółdzielnia Pionier istnieje w Prudniku od 1951 roku. Zatrudnia obecnie ponad sto osób i jest jednym z większych przedsiębiorstw na lokalnym rynku.

Pionier będący zakład pracy chronionej zatrudnia osoby niepełnosprawne, które mogą korzystać z dodatkowych uprawnień, np. extra urlopów czy dofinansowanych turnusów rehabilitacyjnych. Firma przechodziła w latach 90. poważny kryzys, ale udało jej się utrzymać produkcję.

Pod kierownictwem Lucyny Piotrowicz kilka razy zdobywała też prestiżowe nagrody np. Gazelę Biznesu w 2009 roku. Pionier specjalizuje się w produkcji wyrobów metalowych, w ostatnich latach współpracuje z producentami wyposażenia do samochodów, takimi jak Fiat Auto Poland czy hiszpańska Fauricia.

Nowi członkowie zarządu firmy objeżdżają obecnie kontrahentów, żeby ich uspokoić, że w prudnickiej spółdzielni nie dzieje się nic złego, a zakład jest nadal w pełni wiarygodnym partnerem.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

i
ivo

zgadzam się z Tobą,.
Ciekawe czy płaczki po pani prezes będą konsekwentni i znajdą sobie inną pracę (przecież są specjalistami w swoich dziedzinach i wszędzie na Nich czekają), czy też po wyłonieniu z konkursu nowego prezesa będą pierwszymi lizaczami i donosicielami jak to drzewiej bywało - szczególnie lubił kapusi pan obecny burmistrz a po nim pani prezes .Prezes mogła rządzić dalej ale straciła instynkt samozachowawczy - robotników nie wolno traktować jak śmieci - zwłaszcza że są współwłaścicielami spółdzielni - tyle w temacie.

a
arystoteles papas

Pionier nie padnie. Wieszczenie takich dramatycznych wizji jest niepotrzebne. Niepierwszy to prezes i nie ostatni. Było raz lepiej raz gorzej, tak będzie i teraz. Do upadku Pani Prezes walnie przyczynili się zarówno stara rada ( z przewodniczącym rady miasta na czele) która o prawdziwym biznesie ma pojęcie marne, jak też "biurokraci" z panem kadrowcem w roli głównej. Wszyscy oni tak twardo klęczeli przed byłą prezes na kolanach , że porobili sobie dziury w spodniach. Żadna z tych osób w biznesie - obojętnie czy spółdzielczym , czy prywatnym - nie poradzi sobie. O zarządzaniu firmą mają takie pojęcie , jak o konstruowaniu rakiet kosmicznych. Bez zdolnego i SPRYTNEGO menager nie są w stanie sprzedac nawet marchewki. Nie dziwią więc ich utyskiwania , bo podobnie jak psl-owska "rodzina" mogą tylko żerowac na cudzej pracy.Powodzenia w biznesie stara uzdrowicielska rado wybitnych menagerów. Kulczyk przy was to pionek!!!!

/były/

Witajcie, zwolennicy i przeciwnicy p. Lucyny Piotrowicz. Jestem byłym już pracownikiem firmy Pionier,i choć nie dotyczy to mojej osoby, to jednak żal patrzyć na to co się tam wyrabia. No bo na zdrowy rozum , to że firma tak dobrze stoi , jest niewątpliwie zasługą pani prezes , natomiast spróbuję to ocenić od tzw. strony ambicjonalnej.                                Jakie ambicje mogła mieć , była już , pani prezes, z wyjątkiem zrobienia z Pioniera najpotężniejszej firmy w naszym grajdole. Moim zdaniem żadne. Osiągnęła już prawie wszystko , wyciągnęła firmę z zadłużenia, zdobyła kilka prestiżowych nagród i wyróżnień, doprowadziła Pionier do obecnego stanu.  Natomiast odmienne zdanie mam, jeśli chodzi o ambicje dwóch panów , którzy obecnie rządzą spółdzielnią. Pan Bronisław , były zastępca prezesa odwołany niedawno m. in. za nieudolność w zarządzaniu. Pan Stanisław , były pracownik spółdzielni w Głuchołazach która padła /nie wiedzieć czemu/ ok. 15 lat temu. Ja rozumiem że wygodnie jest przejąć zarządzanie firmą która jest w dobrej kondycji . Lecz panowie- ambicja to nie wszystko, trzeba jeszcze coś umieć.Podsumowując-witajcie w polskim piekiełku. Już Bismarck powiedział-dajcie polakom władzę to sami się wykończą.      POZDRAWIAM.

o
ovi

Jak rozumiem o "chorobie dyplomatycznej" i nowej posadzie wiesz z pierwszej ręki. Bo wygłaszać takie brednie jest bardzo łatwo gorzej już je udowodnić.

i
ivo

zgadza się - poszli się poskarżyć mediom a dziennikarz naiwny nie zna życia w zakładzie

P
Pracownik

Być może dla osób z zewnątrz odwołanie pani prezes wydaje sie nie zasadne, ale ktoś kto zna sytuację w zakładzie która trwała przez te 6 lat, wie że wyglądało to całkiem inaczej. Pracownicy byli podzieleni na tych "lepszych" a później cała reszta. A  poza tym błyszczenie na salonach i nagrody to jeszcze nie wszystko, a dobra kondycja firmy to nie zasługa jednej osoby tylko wszystkich pracowników.

k
kokoko

Witam
widze że artykuł oraz wypowiedzi na forum na zamówienie. Ktoś ma w tym interes, znieważyć i podważyć wybór członków Spółdzielni. Wolnośc wyborów to prawo nadane więc dlaczego z niego nie korzystać. Proszę pamiętać ze kazda sprawa ma zawsze drugą stronę tą gorszą o której się nie mówi. Czy zarządzanie i układy pomiędzy Panią Prezes a starą Radą były zdrowe, o tym nikt juz nie napisze bo po co. Pozdrawaim i życzę wytrwałości dla nowych członków zarzadu.

Z
Zorientowany

Właśnie to jest w naszym kraju przykład ważności tzw. względów ambicjonalnych nad merytoryką pracy. Najpierw podejmuje się decyzje w stylu - "ja ci babo pokażę", a później dopiero otwiera się oczy ze ździwienia, że samo wotum nieufności nie oznacza - tak jak to oczekiwali obecnie zarządzający - posypania głowy popiołem i przyjęcia przez prezes propozycji dalszego kierowania spółdzielnią. Zresztą to się wyklucza - skoro 5 głosami członków spółdzielni, decydując o losie kilkudziesięciu pozostałych, a jednocześnie przyznając, że przecież firma dobrze prosperuje i przynosi pod dotychczasowymi rządami pozytywne wyniki - daje się podczas walnego zgromadzenia znak, że jednak nie ufa się obecnej szefowej, to po co proponować jej dalsze kierowanie firmą? No chyba, żeby w swoim małostkowym myśleniu ją upokorzyć. Bo racjonalności i merytorycznej logiki w tym ani trochę. Niestety problem ma tzw. "głębsze dno", bo wizerunek spółdzielni (jak i zresztą każdej firmy) kreuje jej zarządzający. I to on "zdobywa", "zjednuje" i przekonuje do siebie potencjalych kontrahentów. Kiedy grupa tzw. malkontentów, posiadających nie tylko osobiste braki, postanawia w sposób całkowicie niekorzystny dla firmy, zaznaczyć swoją obecność poprzez wywołanie - zwijmy to, jak chcemy - wewnętrznej rozruby, to w pierwszej kolejności firma traci swój wizerunek oraz gwarancję w oczach dotychczasowych odbiorców, którzy - co nie jest w firmie tajemnicą - już wystosowali oficjalne pisma dot. merytorycznych względów odwołania dotychczasowej prezes. A tych - jak widać chociażby po powyższym artykule - nie ma. I zgodzę się z jednym z przedmówców, że szkoda tracić zdrowie dla tych, co nie potrafią uszanować szefa, który w tak poważnej firmie dołożył wszelkich starań, aby na czas, co miesiąc otrzymywali pensje. Kto nie pracował u prywatnego szefa i nie otrzymywał wypłaty w ratach, nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ten tego nie zrozumie. Życzę powodzenia i dużo zdrowego rozsądu, bo tym którzy uważają, że mogą teraz z powodzeniem "wziąć los swoje ręce", może się więcej wydawać, niż są w stanie podołać w rzeczywistości.

a
arystoteles papas

Pionier nie padni. Wieszczenie takich dramatycznych wizji jest niepotrzebne. Niepierwszy to prezes i nie ostatni. Było raz lepiej raz gorzej, tak będzie i teraz. Do upadku Pani Prezes walnie przyczynili się zarówno stara rada ( z przewodniczącym rady miasta na czele) która o prawdziwym biznesie ma pojęcie marne, jak też "biurokraci" z panem kadrowcem w roli głównej. Wszyscy oni tak twardo klęczeli przed byłą prezes na kolanach , że porobili sobie dziury w spodniach. Żadna z tych osób w biznesie - obojętnie czy spółdzielczym , czy prywatnym - nie poradzi sobie. O zarządzaniu firmą mają takie pojęcie , jak o konstruowaniu rakiet kosmicznych. Bez zdolnego i SPRYTNEGO menager nie są w stanie sprzedac nawet marchewki. Niedziwią więc ich utyskiwania , bo podobnie jak psl-owska "rodzina" mogą tylko żerowac na cudzej pracy.Powodzenia w biznesie stara uzdrowicielska rado wybitnych menagerów. Kulczyk przy was to pionek!!!!

L
LE

BEZ PANI PIOTROWICZ PIONIER PADNIE I TO SZYBKO

r
rys

Bez Pani Lucyny Pionier padnie ale co tam moze majster krzysztof t bendzie prezesem hi hi nieudacznik

P
Pionier

Może pan Burmisrz prudnika wróci na swoj stary stołek;)

i
ivo

Jakoś nikogo nie razi że pani prezes poszła na chorobowe (choroba dyplomatyczna) żeby jeszcze skubnąć coś ze spółdzielni - zakładam się że nie przekroczy 30 dni bo wtedy zainteresuje się ZUS - a ten ostatnio jest lepszy od Kaszpirowskiego. Również nie wadzi nikomu że prudnicka PeŁo znalazła już w starostwie zajęcie dla pokrzywdzonej - chłopaki są już 2 kadencję więc czas lody kręcić - przykład czereśniaków z PSL - Spółdzielnia da sobie radę - nie pierwszy to prezes i nie ostatni - tylko żeby lokalna władza nie utrudniała, tzn. ten pan zorientowany z UMiG.

j
jj

Uważam, że tych 21 członków Spółdzielni, którzy głosowali przeciwko pani prezes Lucynie Piotrowicz, nie myślało o Spółdzielni i pracownikch, tylko kierowało się osobistymi rozgrywkami "bo jak ona nam, to my jej pokażemy jak będzie absolutorium". Zgadzam się z tym, że wszyscy pracownicy zapracowali na dobrą kondycję firmy, jednakże firma nie prosperowałaby tak dobrze, bez dobrego Prezesa-menadżera. Jak można pisać, że pani Piotrowicz nie wyraziła chęci współpracy, jeżeli nawet nie dano jej szansy, tylko szybko ją odwołano i wybrano nowych członków zarządu, podczas gdy pani prezes była na chorobowym. Pani prezes nie błyszczała sama na salonach, jeżeli już jechała po nagrodę to razem z pracownikami Spółdzielni. Wiem, że ten zakład nie przetrwa w dobie ogólnego kryzysu gospodarczego, życzę jednak nowym członkom zarządu, lub nowemu prezesowi, aby udało się utrzymać Spółdzielnię, ze względu na zachowanie miejsc pracy załogi.
Pani prezes powinna wrócić na swoje stanowisko.

U
UlaLa

Szkoda dobrego organizatora. Widać komuś zależy na stanowisku, nie na pracy dla ludzi. Pani Lucyna włożyła sporo serca i zdrowia w doprowadzeniu i utrzymaniu tego co jest.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3