Lucyna Sochocka. Opiekun do zadań specjalnych

Redakcja
- Nasze społeczeństwo się starzeje. Wszystko wskazuje na to, że będziemy żyć coraz dłużej. Dlatego potrzebni będą profesjonaliści do opieki nad osobami starszymi - mówi dr Sochocka.
- Nasze społeczeństwo się starzeje. Wszystko wskazuje na to, że będziemy żyć coraz dłużej. Dlatego potrzebni będą profesjonaliści do opieki nad osobami starszymi - mówi dr Sochocka. Sławomir Mielnik
Rozmowa z dr n. med. Lucyną Sochocką, prorektorem w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.

Dotychczas uczelnia prowadziła kursy dokształcające na kierunku opiekun medyczny. Teraz otwieracie takie studia podyplomowe? Skąd pomysł?
- Kursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego pod koniec ubiegłego roku akademickiego ówczesne władze Instytutu Pielęgniarstwa postanowiły rozpocząć kształcenie opiekunów w ramach studiów podyplomowych. Chcemy także w ten sposób podnieść rangę zawodu opiekuna medycznego, może nawet nadać mu elitarny charakter.

- Dlaczego to aż takie ważne?
- Nasze społeczeństwo się starzeje. Żyjemy długo i wszystko wskazuje na to, że będziemy żyć coraz dłużej, dlatego powinniśmy już dziś zadbać o to, aby zapewnić wysoką jakość tego życia. Stąd działania mające na celu zwrócenie uwagi na potrzebę przygotowania profesjonalistów do sprawowania opieki nad osobami starszymi. O tym, że takie studia są potrzebne, może świadczyć też fakt, iż wśród kandydatów mamy osoby pracujące w Norwegii czy w Niemczech, które chcą podjąć studia po to, aby zdobyć świadectwo, które da im możliwość podjęcia pracy na zupełnie innych zasadach. Ponadto studia podyplomowe to także szansa dla osób, które z różnych powodów muszą się przekwalifikować. To kapitalny pomysł dla osób po 40. roku życia, którym na obecnym rynku pracy znacznie trudniej znaleźć zatrudnienie. Dodatkowym atutem studiów jest lektorat z języka niemieckiego. Dzięki niemu absolwenci będą mogli podjąć pracę nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech.
- Większość studiów podyplomowych opiera się głównie na teorii...
- W programie naszych studiów przewidziane są zarówno ćwiczenia w warunkach symulowanych, jak i zajęcia praktyczne realizowane w zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej oraz w hospicjach. To placówki, w których opiekun medyczny może znaleźć zatrudnienie.

- Czy są wolne miejsca?
- Tak zostało ich kilka. Dokumenty można składać w sekretariacie prorektora ds. studenckich (pok. nr 3) lub sekretariacie dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa (pok. nr 66) do dnia 4 lutego. Studia planujemy rozpocząć 2 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska