Łucznictwo. Mistrzostwo dla Helbina i Farasiewicz

Prudnicka ekipa na Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Żywcu.
Prudnicka ekipa na Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Żywcu. Klubowe
W Żywcu rozegrane zostały w weekend najważniejsze krajowe zawody na torach otwartych w łukach klasycznych. Dwa złota przyjechały do Prudnika, gdzie wcześniej odbył się Puchar Polski.

W sobotnich strzelaniach krajowej czołówki do lat 23 dominował mikst Obuwnika Prudnik: Karolina Farasiewicz i Kasper Helbin. Zarówno w kwalifikacjach jak i w późniejszych pojedynkach finałowej rundy pucharowej z Unią Pielgrzymka i dwoma parami Marymontu Warszawa.

W efekcie opolska para zapewniła sobie udział w niedzielnym finale, w którym rywalami byli Paweł Marzec i Adrianna Trzebińska z Talentu Wrocław. W nim nasz mikst wygrał po zaciętych strzelaniach i dopiero w barażu 19-17, zdobywając złote medale. Co ciekawe w ten sposób nasza para zrewanżowała się wrocławianom za finałową porażkę halowych mistrzostw Polski młodzieży (Marzec wystąpił wówczas z Anną Huk), a w tegorocznym dorobku Helbina i Farasiewicz to drugie złoto MP, gdyż są też mistrzami kraju seniorów na torach „zamkniętych”.

To nie był koniec sukcesów w Żywcu, gdyż Helbin drugi najcenniejszy tytuł zdobył indywidualnie. W finale pokonał 6-2 nomen omen Marca. Farasiewicz zakończyła indywidualnie na szóstym miejscu (wygrała Trzebińska), a prudnicki zespół młodzieżowców w składzie: Helbin, Dominik Makowski i Wojciech Kocik po porażce z AZS OŚ Poznań uplasował się ostatecznie na piątej pozycji.

Podopieczni trenera Kazimierza Kocika z Obuwnika w punktacji sportu młodzieżowego zdobyli ponad 72 pkt i uplasowali się na czwartym miejscu. Tą samą lokatę zajął nasz klub w klasyfikacji wojewódzkiej, gdyż jego zawodnicy byli jedynymi reprezentantami naszego regionu.

Wcześniej na torach w Prudniku rozegrano IV tegoroczną rundę Pucharu Polski seniorów. Świetnie wypadła zawodniczka miejscowego Obuwnika. W dwudniowej rywalizacji w łukach klasycznych wystartowała krajowa czołówka, a na końcowy wynik składały się eliminacje i strzelania w finałowe z obu dni. W stawce były dwie prudniczanki: Milena Barakońska i Dominika Koszańska.

Pierwsze kwalifikacje wygrała Karina Lipiarska-Pałka (Grot Zabierzów) zdobywając na dystansie 2x70 m w lepszej próbie 632 pkt. Druga Barakońska i trzecia Joanna Rząsa (Łucznik Żywiec) uzyskały po 619 pkt, a 11. wynik Koszańska - 553. W rundzie finałowej ta ostatnia przegrała w pierwszej rundzie, a triumfowała Barakońska, która kolejno pokonała Monikę Wierzchowską (Unia Pielgrzymka), Rząsę i w finale Olenę Onufryczuk (Łucznik).

Nazajutrz w eliminacjach Barakońska (619 pkt) uległa tylko Pałce-Lipiarskiej (628 pkt), a druga z Opolanek nie startowała. W finałach tym razem w grupie prudniczanka pokonała Rząsę, Milenę Olszewską oraz Wierzchowską i awansowała do półfinału. W nim pewnie wygrała z Lipiarską-Pałką, a w decydującym pojedynku Onufryczuk.

W klasyfikacji końcowej Barakońska uzbierała 69 punktów i wyprzedziła Lipiarską-Pałkę (64 pkt) i Onufryczuk (62. pkt). Koszańska zajęła ostatecznie 12. lokatę (98 pkt). Wśród mężczyzn triumfował Sławomir Napłoszek (Marymont Warszawa).