Łucznictwo. Obuwnik Prudnik z medalem MP

Milena Barakońska z Obuwnika Prudnik.
Milena Barakońska z Obuwnika Prudnik. Klubowe
Rok temu jako młodzieżowcy zawodnicy Obuwnika zdobyli pięć medali. Jako seniorzy sięgnęli po brąz i dwa miejsca tuż za podium mistrzostw kraju.

W rywalizacji zawodników do lat 21 przed rokiem w mistrzostwach Polski prudniczanie z Obuwnika stanęli pięciokrotnie na podium, a mikst Milena Brakońska - Maciej Siekierski wywalczył tytuł mistrzowski. Większość naszych łuczników rywalizuje już jako seniorzy, a na mistrzostwa w tej kategorii wiekowej do Zamościa pojechało ich czworo.

W halowej rywalizacji na dystansie 18 metrów w łukach olimpijskich i bloczkowych brali udział zawodnicy urodzeni w roku 1998 i starsi zgłoszeni przez kluby lub indywidualnie oraz z rocznika 1999 - kadra narodowa na rok 2016.

Najlepiej z naszych spisały się panie i to wspólnie. Drużyna w składzie Barakońska, Karolina Farasiewicz i Dominika Koszańska strzelania zakończyła bowiem z brązowym medalem. W kwalifikacjach uzyskały one trzeci wynik wśród 12 drużyn i przystąpiły do rundy finałowej, choć zdecydowanie lepiej spisały się zawodniczki Łucznika Żywiec, a tylko cztery punkty więcej uzyskała Stella Kielce. Walkę medalową Obuwnik zaczął od wygranego 5-1 ćwierćfinału z Łucznikiem II Żywiec, aby w półfinale ulec Stelli Kielce 3-6 i tym samym wywalczyć brąz. Mistrzostwo wywalczył Łucznik Żywiec.

Nasi reprezentanci jeszcze dwa razy byli blisko podium, zajmując 5. miejsce (przyznawano dwa brązowe medale, więc nie było 4. lokaty). Mikst Kasper Helbin - Koszańska miał piąty wynik eliminacji w stawce szesnastu, które stanęły na starcie. W pierwszej rundzie pokonał on pewnie reprezentantów Sokoła Radom, a w ćwierćfinale po dogrywce i dwóch dodatkowych strzałach (każdy z łuczników oddawał jedną próbę) przegrał 18-19 z parą Jakub Szafarz - Magdalena Śmiałkowska ze Społem Łódź, którzy sięgnęli ostatecznie po złoto.

W indywidualnym starcie po raz drugi za podium stanęła Koszańska, najmłodsza z naszych zawodniczek, która uzyskała także najwyższy wynik w eliminacjach (10. miejsce). W pierwszej rundzie nasza 18-latka wygrała 6-0 z Klaudią Kleszcz (Marymont Warszawa), a w kolejnej 6-4 z Mileną Olszewską (Start Gorzów). W ćwierćfinale lepsza okazała się już Małgorzata Góral (Stella), która wygrała 7-3.

Z kolei Farasiewicz w 1/8 finału uległa nowej mistrzyni kraju Natalii Leśniak (Łucznik) i zajęła 15. pozycję. Barakońska natomiast na tym samym etapie nie sprostała Wioletcie Myszor (Łucznik) i zajęła 9. miejsce, bo miała lepszy wynik eliminacji od młodszej koleżanki z Prudnika.

Nasz „rodzynek” wśród mężczyzn - Helbin w kwalifikacjach był 11., ale po wygraniu pierwszego pojedynku uległ w 1/8 finału Kacprowi Sierakowskiemu (Marymont), który następnie wyeliminował faworyzowanego kolegę klubowego Sławomira Napłoszka i zdobył brąz. Mistrzem został Robert Marcin­kiewicz (ROKIS Radzymin).