Łucznictwo. Zawodnicy Obuwnika Prudnik wśród medalistów

Dominika Byra, Dominika Koszańska, Karolina Farasiewicz i Milena Barakońska (stoją od lewej) jako drużyna wywalczyły brązowy medal mistrzostw kraju. Klubowe
Dziewięć krążków zdobyli w sumie zawodnicy Obuwnika Prudnik podczas mistrzostw Polski seniorów. NajwięcejKarolina Farasiewicz.

W Dąbrowie Tarnowskiej stawiły się wszystkie kluby i czołowi łucznicy i łuczniczki w kraju. W tej mocnej obsadzie klub z Prudnika reprezentowali: Milena Barakońska, Karolina Farasiewicz, Dominika Koszańska, Dominika Byra, Kasper Helbin, Dominik Makowski oraz Kacper Baurowicz.

Już w pierwszy dniu strzelań Opolanie sięgnęli po pierwszy medal, gdyż drużyna kobiet stanęła na trzecim stopniu podium na olimpijskim dystansie 70 metrów. Prudniczanki pokonały 6-2 Resovię Rzeszów i w takim samym stosunku Dąbrowię Dąbrowa Tarnowska. W półfinale lepszy okazał się Łucznik Żywiec (Wioletta Myszor, Sylwia Zyzańska, Natalia Leśniak), wygrywając 6-0. Rywalki potem sięgnęły po złoto, a naszym został brąz. Na poszczególnych dystansach nasze łuczniczki wywalczyły jeszcze złoto na 50 metrów oraz brązowe krążki na 30 i 60 metrów.

Na medal spisał się także mikst Farasiewicz - Helbin. Na najważniejszym dystansie 70 metrów w rundzie finałowej strzelał bardzo równo i skutecznie. Para Obuwnika wyeliminowała w pierwszej rundzie reprezentantów Marymontu Warszawa, a w ćwierćfinale Łucznika Żywiec i zapewniła sobie medal. W walce o finał nasi reprezentanci pokonali 5:3 duet Malgorzata Góral - Maciej Fałdziński (Stella Kielce), aby w strzelaniach o złoto przegrać po zaciętej walce 4-5 z Magdaleną Śmiałkowską i Markiem Szafranem ze Społem Łódź. Mikst Helbin - Farasiewicz stanął jeszcze na drugim stopniu podium na dystansie 50 metrów oraz na trzecim w strzelaniach na 30 metrów.

Opolanie rywalizowali też indywidualnie. Helbin miał 9. wynik po eliminacjach w stawce 85 zawodników, Farasiewicz - 2., a Barakońska - 18. Miały one 69 rywalek.

Finały na olimpijskiej „70” zaczęły się dobrze, ale już w 1/16 odpadł Helbin po porażce z Kamilem Zwardoniem (ostatecznie 19. lokata). Z kolei Barakońska po dwóch wygranych w 1/8 finału spotkała się z mającą na koncie jedno zwycięstwo Farasiewicz. Młodsza z prudniczanek wygrała 6-0, ale w ćwierćfinale uległa 2-6 późniejszej wicemistrzyni polski Annie Tobolewskiej. Opolanka zajęła ostatecznie 5. lokatę, a Barakońska - 15. Mistrzami Polski zostali Sławomir Napłoszek i Śmiałkowska.

Helbin lepiej poradził sobie w innych konkurencjach. Szósty był na 90 metrów, jedenasty na 50 metrów i szesnasty na 30 metrów. Po kolejne medale sięgnęła za to Farasiewicz. Okazała się najlepsza na 50 metrów, pokonując w finale Sylwię Zyzańską, a na 30 metrów wywalczyła brąz. Wreszcie na 60 metrów była 10.

Pozostali prudniczanie podobnie jak zawodnik Chrobrego Głuchołazy Krzysztof Zarusiński zajmowali odległe pozycje.