Ludzie opolskiej kultury nagrodzeni

Redakcja
Nagrody za zasługi dla opolskiej kultury odebrali (od lewej): Jolanta Tacakiewicz-Lipińska, malarka, Anna Potocka, szefowa Galerii Sztuki Współczesnej, Roman Hlawacz, fotografik, Krzysztof Ligenza, dyrgent oraz ks. prof. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
Nagrody za zasługi dla opolskiej kultury odebrali (od lewej): Jolanta Tacakiewicz-Lipińska, malarka, Anna Potocka, szefowa Galerii Sztuki Współczesnej, Roman Hlawacz, fotografik, Krzysztof Ligenza, dyrgent oraz ks. prof. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Sławomir Mielnik
Trzy medale Gloria Artis przyznał minister kultury, a pięć nagród głównych i dziesięć wyróżnień dla ludzi kultury za 2012 rok - marszałek województwa opolskiego. Uroczystość odbyła się wczoraj w Filharmonii Opolskiej.

Medal Gloria Artis to jedno z najważniejszych wyróżnień, przyznawanych za zasługi dla kultury. W tym roku otrzymała je trójka znanych i cenionych za swoją pracę opolan. Odznaczenia trafiły do: Urszuli Zajączkowskiej, szefowej Muzeum Śląska Opolskiego, Jacka Wolańskiego, konferansjera i dziennikarza muzycznego oraz do ks. prof. Piotra Maniurki, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Opolu, które świętuje właśnie 25-lecie.

- Na papierze muzeum jest jednoosobową instytucją, w rzeczywistości jednak pracuje tu sztab ludzi. Wszyscy są wolontariuszami, bo Muzeum Diecezjalne funkcjonuje poza samorządem i nie jest przez niego dotowane. Dlatego, kiedy organizujemy wystawy czy występy, do pomocy szukamy ludzi dobrej woli. Tacy się znajdują i to dzięki nim funkcjonujemy już ćwierć wieku. Ta nagroda to efekt naszej wspólnej pracy - podkreśla ks. prof. Piotr Maniurka. - Wszelkie tytuły są ważne i przyjemne, ale z mojego punktu widzenia ta nagroda to uhonorowane instytucji i tego, co robimy, a nie mnie osobiście.
Ks. prof. Piotr Maniurka jako jedyny medal Gloria Artis odbierał nie podczas gali w Filharmonii Opolskiej, a w Muzeum Diecezjalnym, podczas uroczystości związanych z jubileuszem. W FO wręczono mu natomiast nagrodę marszałka.

Swojemu zespołowi za pracę dziękowała też Urszula Zajączkowska, odbierając medal Gloria Artis.

Jacek Wolański, trzeci laureat tej prestiżowej nagrody zażartował: - Znalazłem się tu chyba dlatego, że potrafię się streszczać i nie męczyć publiczności gadaniem. Będę zatem kontynuował...

W sumie na konkurs, który pod egidą marszałka premiuje animatorów i twórców kultury z regionu wpłynęło 45 zgłoszeń. W tym roku nagrodzeni zostali: Anna Potocka, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Jolanty Tacakiewicz-Lipińska, malarka, Roman Hlawacz, artysta fotografik, ks. prof. Piotr Maniurka oraz Krzysztof Ligenza, nauczyciel w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, szef szkolnej orkiestry. - Wszystko, co udało mi się w dziedzinie kultury osiągnąć zawdzięczam młodzieży, która interesuje taką forma sztuki. To oni napędzają mnie do działania. Podziękowania należą się także mojej żonie, która ma w sobie tyle cierpliwości, toleruje, że ciągle nie ma mnie w domu - uśmiecha się laureat.

Wyróżnienia za zasługi dla opolskiej kultury w 2012 otrzymali: Jolanta Begińska, nauczycielka języka polskiego z Łubnian, z sukcesami prowadząca szkolne kółko recytatorskie, Józef Chyży, artysta związany zawodowo Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Joanna Czarkowska - Pasierbińska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Haczkiewicz, prezes Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, Robert Konowalik, reżyser i aktor teatralny, Andrzej Kościuk, namiestnik opolskiego bractwa rycerskiego, Romuald Nowak, historyk sztuki, Emilia Szpiech, twórczyni grupy teatralnej "Faska" z Piotrówki, Tadeusz Tadla, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim i ks. Jan Wypior, proboszcz parafii z Kielczy (powiat Strzelce Opolskie), promujący lokalną historię.

Sylwetki nagrodzonych za zasługi dla opolskiej kultury

Anna Potocka
Historyk sztuki, krytyk sztuki, pomysłodawca i kurator wielu wydarzeń artystycznych realizowanych w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, a także w Polsce i poza granicami kraju. Wydawca i redaktor wydawnictw o sztuce. Autorka programów funkcjonalnych w zakresie infrastruktury kultury w mieście Opolu. Od ponad 30 lat zawodowo zajmuje się sztuką, wielokrotnie nagradzana m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego", odznaką honorową "Za Zasługi dla Miasta Opola" oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Jolanta Tacakiewicz-Lipińska

Artystka malarka. Przewodnicząca Stowarzyszenia Nyska Grupa Artystyczna. Pomysłodawczyni cyklicznej wystawy "Salon", prezentującej dorobek artystyczny członków Stowarzyszenia. Współpracuje z Urzędem Miejskim w Nysie na rzecz wspierania działań kulturalnych w Gminie Nysa. Pełniła funkcje Komisarza Pleneru Malarskiego realizowanego w ramach projektu "Perły pogranicza w oczach artystów" współfinansowanego ze środków europejskich. Laureatka licznych nagród i wyróżnień m.in. nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, Nagrody Prezydenta Miasta Opola oraz Nagrody Wojewody Opolskiego.

Roman Hlawacz

Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Instruktor Kat. S
w dziedzinie fotografii i filmu oraz w dziedzinie fotografii krajoznawczej. Uczestniczył w ponad 400 wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zrealizował ponad 40 wystaw autorskich. Autor, współautor i wydawca książek i albumów, m.in. "Moszna. Zamek i park", "Jubileusz ZAK". R. Hlawacz jest także pomysłodawcą, wydawcą i współautorem albumu "Śląsk Opolski - zabytki i przyroda" oraz książek albumowych: "Przyroda Śląska Opolskiego", "Przyroda Powiatu Opolskiego", "Góra Św. Anny".

Krzysztof Ligenza

Nauczyciel w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu od ponad 20 lat. Instruktor, dyrygent i opiekun Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Laureat nagród Prezydenta Miasta Kędzierzyna-Koźla w dziedzinie kultury, Nagrody Starosty Powiatu Kędzierzyńsko - Kozielskiego, Nagrody Kuratora Opolskiego. Dzięki jego kreatywności orkiestra jest ambasadorem województwa opolskiego w całej Europie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na cały świecie, m.in. I miejsce na Międzynarodowych Festiwalach Orkiestr Dętych w Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Czechach.

Ks. prof. dr hab. Piotr Maniurka

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu i Diecezjalny Konserwator Zabytków.
Z inicjatywy ks. Maniurki przekazano do konserwacji wiele cennych obiektów zabytkowych. Organizator lekcji i wykładów z historii kultury dla dzieci i młodzieży. Autor dysertacji na temat "Święta Anna Samotrzeć w średniowiecznej rzeźbie śląskiej". Kierownik Katedry Historii Sztuki i Ochrony Zabytków, zajmuje się działalnością naukowo-badawczą, obejmującą tematy związane z ziemią opolską: rzeźby gotyckie na Śląsku Opolskim, złotnictwo nyskie na przełomie wieków, drewniana architektura sakralna na Opolszczyźnie. Autor licznych publikacji z zakresu liturgiki i historii sztuki na Śląsku.

W jego dorobku znajduje się także kilkanaście zorganizowanych wystaw, prac fotograficznych i akwareli własnego autorstwa. Członek Rady do spraw Muzeów przy Ministrze Kultury - II kadencji oraz członek Rady do spraw Muzeów przy Generalnym Konserwatorze Zabytków. Członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Opolu oraz Rzeczoznawca MKiDN w specjalizacji Ochrona i Konserwacja Zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska