Ludzie pytają w aptekach o płyn Lugola. Nie pij go, bo zrujnujesz sobie zdrowie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Ludzie pytają w aptekach o płyn Lugola. Nie pij go, bo zrujnujesz sobie zdrowie
Ludzie pytają w aptekach o płyn Lugola. Nie pij go, bo zrujnujesz sobie zdrowie Freepik
Picie płynu Lugola, kiedy nie jesteśmy zagrożeni promieniowaniem radioaktywnym może poważnie zaszkodzić tarczycy - ostrzegają lekarze.

Po przejęciu przez Rosjan kontroli nad elektrownią w Czarnobylu w polskich aptekach wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Kupujących nie powstrzymało zapewnienie Państwowej Agencji Atomistyki o braku zagrożenia radioaktywnego w Polsce.

- Ludzie przypomnieli sobie rok 1986, kiedy po katastrofie w Czarnobylu powszechnie w Polsce zalecano jego picie. Jeszcze tydzień temu mało kto o niego pytał, chyba że potrzebował środka antyseptycznego, a teraz zainteresowanych jest więcej. Staram się uświadamiać klientów, że profilaktyczne stosowanie tego preparatu może być bardzo szkodliwe, przede wszystkim dla tarczycy - mówi aptekarka Justyna Kliś z Opola.

Płyn Lugola, podobnie jak inne produkty lecznicze zawierające jod, przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Ponieważ ma działanie bakteriobójcze, może służyć do odkażania skóry przy otarciach lub drobnych zadrapaniach.

Jod nie jest obojętny dla organizmu, dlatego picie płynu Lugola na wszelki wypadek, może zaszkodzić zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci.

Przekroczenie dopuszczalnej dawki grozi uaktywnieniem tarczycy i powoduje jej nadczynność. W niektórych przypadkach, np. u osób z zaburzeniami układu krążenia, nadczynność tarczycy może stanowić zagrożenie dla życia. Nawet miejscowe stosowanie płynu Lugola u osób nadwrażliwych na jod może spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz zapalenie skóry z pęcherzykami, świądem i wrzodziejącymi nadżerkami. Czasami skutkiem są też objawy ogólne z gorączką, wysypką i wstrząsem groźnym dla życia.
Poza tym przyjmowanie płynu Lugola na zapas nie ma sensu, bo efekt ochronny przed radioaktywnym jodem utrzymuje się do 24 godzin, a potem maleje do zera. Preparat może więc pomóc tylko w momencie przechodzenia nad krajem chmury radioaktywnej i ryzyka wystawienia organizmu na działanie odpadów promieniotwórczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska