Łukasz Michalski, konstruktor z Zimnej Wódki pod Strzelcami Opolskimi buduje bezpieczne przejścia dla pieszych. Założył spółkę Safepass

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Łukasz Michalski z Zimnej Wódki prezentuje prototyp urządzenia.
Łukasz Michalski z Zimnej Wódki prezentuje prototyp urządzenia. Radosław Dimitrow
Łukasz Michalski, były uczeń strzeleckiego technikum najpierw zaprojektował i zbudował inteligentne przejście dla pieszych, a teraz wdraża swój projekt w życie.

System „Safepass” , który zaprojektował 21-latek składa się ze słupków montowanych przy pasach, blisko krawędzi drogi. W środku znajdują się czujniki i duży panel z diodami LED. Całość podłączona jest do sieci elektrycznej.

Urządzenia nieustannie skanują teren przy przejściu w poszukiwaniu pieszych - gdy osoba zbliży się do krawędzi drogi, system zapala pulsacyjne światło żółte. Natomiast wraz z wejściem na „zebrę” kolor pulsacyjnego światła zmienia się na czerwony.

- Dzięki temu kierowca z daleka widzi, że powinien zachować ostrożność lub zatrzymać pojazd, żeby przepuścić pieszego - tłumaczy Łukasz Michalski, autor systemu.

Młody konstruktor zaprezentował po raz pierwszy swoje rozwiązanie w 2019 r., gdy był jeszcze uczniem technikum. Zamontował je na nieoświetlonym przejściu dla pieszych w Jaryszowie. Pomysł wzbudził zainteresowanie nie tylko w powiecie strzeleckim, ale także w innych częściach kraju. Łukasz Michalski zaczął więc rozwijać i dopracowywać swój projekt. Założył spółkę Safepass, która jest na etapie certyfikowania systemu.

- Niedawno zamontowaliśmy 6 takich systemów ostrzegawczych na drogach w Żyrardowie pod Warszawą - dodaje konstruktor. - Na razie urządzenia stoją, jako oznakowanie eksperymentalne.

W ostatnich dniach system był testowany dodatkowo w Strzelcach Opolskich na ul. Mickiewicza. Miejsce do testów wybrano nieprzypadkowo - to jedna z bardziej ruchliwych dróg w mieście.

- Ankiety, które wypełnili mieszkańcy, wskazują, że system został bardzo dobrze przyjęty - dodaje Michalski.

System „Safepass”, w III kwartale tego roku ma uzyskać wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa. Łukasz Michalski zamierza wdrożyć go do masowej produkcji. Koszt oznakowania w ten sposób jednego przejścia dla pieszych szacowany jest na ok. 35 tys. złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska