Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy jest sposób, aby je zatrzymać?

Materiał informacyjny
Łysienie androgenowe jest najczęstszym typem łysienia dorosłych i może dotyczyć aż 80% mężczyzn zmagających się z łysieniem. Powoduje ono liczne, niekorzystne skutki psychospołeczne, takie jak np. niższa samoocena, czy wycofanie z relacji towarzyskich. Nie jest ono tylko defektem estetycznym, lecz przede wszystkim jednostką chorobową, którą można i warto leczyć, by poprawić jakość swojego życia.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest to taki typ łysienia, w którym, na skutek działań hormonów, dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i powolnego ich zanikania, co prowadzi w konsekwencji do utraty włosów. Przeważnie jest to utrata włosów na szczycie głowy oraz na odcinku czołowym (łysienie skroniowe). Proces utraty włosów nie jest nagły i przebiega latami, co pozwala odróżnić ten typ łysienia np. od łysienia bliznowaciejącego, gdzie dochodzi do raptownego wypadnięcia włosów. Im starszy jest mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo, iż może go dotknąć łysienie androgenowe, które powiązane jest m.in. ze zmianą poziomu testosteronu w organizmie.

Przyczyny łysienia u mężczyzn

Czynniki genetyczne

Łysienie androgenowe jest dziedziczne. Jeśli w rodzinie zarówno dziadek, tata, jak i wujek mieli łysienie tego typu, to można być prawie pewnym, że dotknie ono kolejnego pokolenia. A to dlatego, że osoby wywodzące się z jednego rodu mogą dziedziczyć geny odpowiedzialne za nadwrażliwość receptorów na obecność androgenów. Mogą też przekazywać sobie geny odpowiadające za nadmierną produkcję testosteronu i niekorzystną dla włosów przeróbkę testosteronu na dihydrotestosteron.

Czynniki hormonalne

Wpływ hormonów odgrywa pierwszoplanową rolę w przypadku łysienia androgenowego i wynika z nadmiernej ilości dihydrotestosteronu (DHA) oraz jego niekorzystnego działania na mieszki włosowe. U mężczyzn testosteron produkowany jest przez komórki Leydiga jądra i przekształcany jest do DHA. Tylko wtedy bowiem może wywrzeć działanie hormonalne w tkankach docelowych. Temu przekształceniu testosteronu w DHA zawsze towarzyszy enzym 5a-reduktaza, która obecna jest m.in. w gruczołach potowych, łojowych, jak i właśnie mieszkach włosowych. Gdy DHA łączy się z receptorem androgenowym w brodawce włosa, wówczas ma to wpływ na syntezę białek, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia wzrostu włosa oraz skrócenia długości jego życia. A nadmierna ilość testosteronu, która przekształcana jest w niekorzystny dla mieszków włosowych dihydrotestosteron, skutkuje łysieniem androgenowym.

Skutki działania leków i chorób

Niektóre leki i choroby mogą przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów, wpływając m.in. na zmianę gospodarki hormonalnej lub ogólne osłabienie włosów. Do leków, które mają niekorzystny wpływ na włosy zalicza się m.in. leki hormonalne, leki przeciwmiażdżycowe (np. fibraty), leki nasercowe (np. beta-blokery), leki przeciwgrzybicze (np. flukonazol), leki przeciwwirusowe (np. interferon alfa), leki przeciwnowotworowe (np. cytostatyki), leki przeciwkrzepliwe (np. heparyna, wafaryna) oraz leki przeciwdepresyjne (np. escitalopram). Także niektóre choroby wpływają niekorzystnie na włosy oraz zwiększają tendencję do ich wypadania. Są to m.in. choroby tarczycy; choroby autoimmunologiczne np. choroba Hashimoto; czy też przewlekłe choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca.

Niewłaściwa dieta

Uboga w witaminy i składniki mineralne dieta również może stać się przyczyną wypadania włosów. Zwiększony ubytek włosów obserwuje się w szczególności przy niedoborach żelaza oraz cynku. Deficyty żelaza mogą pojawić się przy anemii oraz źle prowadzonej diecie wegetariańskiej. Brak cynku z kolei wynikać może ze źle zbilansowanej diety opartej na produktach wysokoprzetworzonych. Głównym źródłem cynku w diecie powinny stać się dla mężczyzn pestki dyni czy migdały, które można przegryzać zamiast niezdrowych chipsów, a głównym źródłem żelaza – wątróbka cielęca lub wieprzowa.

Sposoby pielęgnacji włosów z łysieniem androgenowym

Łysienie androgenowe jest jednostką chorobową, w związku z tym pierwszym, podstawowym działaniem w celu zahamowania łysienia, powinno być zastosowanie odpowiednich leków. Oprócz tego, niezbędna jest właściwa pielęgnacja włosów. Pozwala ona na utrzymanie zdrowej skóry głowy, jak i włosów, a dzięki temu zlikwidowanie dodatkowych przyczyn utraty włosów np. nadmiernej ich łamliwości.

Szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów

Podstawowym kosmetykiem, który powinien dbać o kondycję osłabionych włosów, jest szampon wzmacniający. Szampon to produkt, który najczęściej styka się ze skórą głowy (niekiedy codziennie), musi więc być dla niej wystarczająco łagodny, by jej nie podrażniać i nie powodować stanów zapalnych, gdyż może to sprzyjać osłabieniu włosów. Ponadto powinien dbać o to, aby skóra głowy nie była nadmiernie przetłuszczona, gdyż nadmiar sebum powoduje zatykanie porów skóry, co sprzyjać może wypadaniu włosów. Idealnym składnikiem regulującym pracę gruczołów łojowych oraz normalizującym wydzielanie sebum jest, jak czytamy na stronie http://stopwypadaniuwlosow.pl/szampon-wzmacniajacy.html, cynk. Warto więc rozejrzeć się za produktem do mycia włosów, który go zawiera. Dobrze też, aby szampon do włosów wypadających zawierał składniki, które wzmocnią strukturę samego włosa, m.in. peptydy.

Jakie jeszcze składniki powinien posiadać szampon przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn? Przede wszystkim te substancje, które będą z jednej strony hamować wypadanie włosów, a z drugiej będą działać bezpośrednio na mieszki włosowe, powodując ich mocniejsze zakotwiczenie w skórze. Takim składnikiem jest np. baicapil, który łączy w sobie trzy składniki roślinne stymulujące wzrost włosów. Należą do nich głównie kiełki soi i pszenicy oraz tarczyca bajkalska. Kiełki soi oraz pszenicy to składniki, które odżywiają mieszki włosowe i sprawiają, że w ich mitochondriach produkowana jest zwiększona ilość energii (ATP).

Wpływa to korzystnie na wzrost włosów, powodując wydłużenie fazy anagenowej, czyli takiej, w której włos rośnie, a skrócenie fazy telogenowej (kiedy włos wypada). Z kolei tarczyca bajkalska stanowi główne źródło bajkaliny, która jest w stanie pobudzić uśpione komórki macierzyste mieszka włosowego, co przyspiesza pobudzenie nowego włosa do wzrostu. Baikalina korzystnie wpływa również na żywotność komórek, hamuje bowiem proces ich starzenia się, a także chroni mieszki włosowe przed niekorzystnym stresem oksydacyjnym, jak również atakiem wolnych rodników. Lepiej chroniony mieszek włosowy ma więc szansę na wydłużenie fazy wzrostu włosa i opóźnienie jego wypadnięcia.

Pozytywne działanie bajkaliny oraz kiełków soi i pszenicy zostało potwierdzone badaniami. W badaniach in-vivo, w których wzięli udział nie tylko mężczyźni, ale i kobiety, po 3 miesiącach stosowania preparatu z dodatkiem 3% Baicapil , liczba utraconych włosów zmniejszyła się o ponad 60%. Ponadto okazało się, że dzięki składnikom Baicapil na głowie uczestników badania znajdowało się o 13% więcej włosów w fazie anagenowej (czyli w fazie wzrostu), a aż o 27% zmniejszyła się liczba włosów, które miały wypaść (włosów telogenowych). Oprócz tego, że udało się zahamować wypadanie włosów, dużym pozytywem było to, iż włosy rosły grubsze i mocniejsze niż poprzednio.

Odżywka do włosów

W przypadku łysienia androgenowego zwykła odżywka do włosów nie wystarczy. Jeśli przy wypadaniu włosów sięgamy po specjalistyczny szampon przeciw wypadaniu włosów, to logiczne jest, że odżywka do włosów też nie powinna być pierwszą, lepszą z drogerii, lecz wersją leczniczą, która wzmocni włosy od środka i poprawi ich strukturę. Ważne, by zawierała, podobnie jak szampon, peptydy wzmacniające włosy oraz składniki poprawiające ich strukturę. Bo trzeba wiedzieć, że kiedy włos jest przesuszony, a jego łuski odstające, to łatwiej o zaczepienie go grzebieniem i wyrwanie podczas zwykłego czesania włosów. Z tego względu odżywka powinna dbać przede wszystkim o to, aby włos był gładki, wzmocniony i odporny na mechaniczne wyrywanie.

Leczenie

Minoksydyl

Łysienie androgenowe, jak już było wspomniane, jest jednostką chorobową. W związku z tym można je zahamować tylko poprzez podanie leku. Nie musi to być od razu lek doustny. Lekiem może być także płyn do wcierania w skórę głowy, który będzie posiadał lecznicze substancje, takie jak chociażby minoksydyl. Minoksydyl należy do blokerów kanałów wapniowych, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych a tym samym lepsze ukrwienie skóry głowy wokół mieszków włosowych. Ma to bardzo duże znaczenie dla wzrostu i kondycji włosów, gdyż lepiej ukrwiona skóra oznacza wzmożony dopływ substancji odżywczych do mieszka włosowego oraz zwielokrotnioną ilość tlenu, która do niego dociera. Minoksydyl wydłuża fazę wzrostu włosów, zwiększając wymiar mieszków włosowych, a przy tym hamując aktywność czynnika wzrostu naskórka. Dzięki wbudowaniu w komórkę mieszka włosowego takich składników jak cysteina czy glicyna, zapobiega również procesom włóknienia wokół mieszków włosowych oraz w obrębie skóry właściwej. Podsumowując: dzięki użyciu płynu do wcierania głowy z dodatkiem 2 % minoksydylu można wydłużyć fazę anagenową oraz zwiększyć liczbę powstawania nowych włosów.

Octan cyproteronu

Octan cyproteronu hamuje aktywność 5?-reduktazy, która, jak wiemy, jest niezbędna do tego, by testosteron przekształcił się w DHA. Jeśli nie dojdzie do przekształcania się testosteronu w dihydrotetosteron, wówczas niekorzystne działanie DHA na włosy zostanie ograniczone. Poza tym lek ten powoduje obniżenie poziomu wolnego testosteronu. Stosowanie tego leku na dłuższą metę może być jednak zbyt obciążające dla wątroby oraz powodować niepożądany wzrost masy ciała.

Spironolakton

Niektórzy lekarze do leczenia łysienia androgenowego stosują leki moczopędne typu – spironolakton. Mają one za zadanie zmniejszyć produkcję testosteronu, a co za tym idzie – zmniejszyć ilość DHA w okolicy mieszków włosowych. Poza tym są one antagonistą wobec dihyrotestosteronu, w związku z czym mogą zahamować dalsze objawy łysienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
- A.Langer, M. Ambroziak, Łysienie plackowate – etiopatogeneza i leczenie, „Przewodnik Lekarza” 2004, vol. 7, nr 6, s. 78-82. Dostęp online 11 października 2019 https://www.termedia.pl/Lysienie-androgenowe-u-mezczyzn-8211-czy-warto-leczyc-,8,752,1,1.html
-https://biotechnologia.pl/kosmetologia/baicapil-nowy-sposob-na-wypadajace-wlosy,13141
-H. Walkowiak, Zastosowanie finasterydu w leczeniu łysienia androgenowego męskiego, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2007, XXIV, nr 3, s. 133-139. Dostęp online 11 października 2019 https://search.proquest.com/openview/21a707f9c2039ef5096585cae71e437b/1?pq-origsite=gscholar&cbl=1286337
-P. Styczeń, Włosom na ratunek, „Art. Of Beauty” 2015, nr 2, s. 32-39. Dostęp online 11 października 2019 http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3