Ma jedno oko, trzy ramiona i superprecyzyjnie operuje. W USK zaprezentowano robota Versius CMR Surgical

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zaprezentowano w środę nowego robota chirurgicznego Versius CMR Surgical. To supernowoczesne urządzenie to przyszłość leczenia małoinwazyjnego. Barierą jest koszt - ok. 12,5 mln zł.

Versius to drugi robot chirurgiczny powszechnie stosowany na świecie. Powstał na Uniwersytecie Cambridge. Nie wymaga budowania specjalnej sali, bo zmieści się na każdym bloku operacyjnym.

Wykorzystuje technikę laparoskopową, ale znacznie bardziej zaawansowaną. Wystarczy kilkumilimetrowy otwór, by wprowadzić narzędzie chirurgiczne do brzucha i bardzo precyzyjnie, w wielu płaszczyznach operować człowieka.

Robot składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Ramiona robota precyzyjnie odtwarzają ruchy ręki i ramienia operującego chirurga, a nawet są od niego lepsze, bo mają np. obrotowy nadgarstek.

Wszystko to umożliwia przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Dla pacjentów to same korzyści: zmniejszenie krwawienia, redukcja bólu, minimalizacja ryzyka infekcji oraz szybsza rehabilitacja po zabiegu.

USK stale rozszerza zakres zabiegów chirurgicznych. - Rozwój USK nie jest możliwy bez wdrażania nowoczesnych technologii - mówi dyr. Dariusz Madera.

Na świecie wykonano już ponad 1500 operacji przy użyciu Versiusa. W Polsce ma go na razie tylko prywatne klinika w Łodzi.
- A powinien mieć przynajmniej każdy szpital kliniczny. Jeśli mamy nowocześnie leczyć i dobrze kształcić lekarzy, to musimy mieć takie urządzenia - mówił dr Andrzej Kucharski, dyrektor USK ds. lecznictwa.

- To robot nowej generacji, który jest istotnym elementem chirurgii małoinwazyjnej. Ma zastosowanie w chirurgii jelita grubego, chirurgii ogólnej, bariatrii, ginekologii, urologii. Bardzo chcielibyśmy go mieć w naszym szpitalu - dodaje prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Kliniki Chirurgii.

Dlatego gospodarze zaprosili na prezentację przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Bez wsparcia finansowego robot pozostanie tylko marzeniem. Jego koszt to 12,5 mln zł, ale za tę kwotę szpital dostaje w pakiecie 7-letnie wsparcie przy wymianie narzędzi i gwarancję zabezpieczenia 750 zabiegów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska