Machu Picchu - siódmy cud świata. Tajemnicze miasto Inków w środku Andów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Machu Picchu - siódmy cud świata. Tajemnicze miasto Inków w środku Andów
Machu Picchu - siódmy cud świata. Tajemnicze miasto Inków w środku Andów Ewa Strauchmann
Przez prawie sto lat Machu Picchu było siedzibą królewską władzy państwa Inków. Hiszpanie podbijając Amerykę Południową nie trafili na jego ślad. Odkryto je dopiero cztery wieki później.

Machu Picchu zbudował w połowie XV wieku władca państwa Inków jako siedzibę królewską. W górnej części znajduje się pałac i grobowiec królewski oraz świątynia słońca. W dolnej ok. 150 budynków mieszkalnych, przeznaczonych głównie dla ówczesnej arystokracji, grupy kapłańskiej i żołnierzy. Mieszkało tu w sumie ok. 750 osób.

Różnica wysokości pomiędzy najniżej, a najwyżej położonym budynkiem wynosi ponad 300 metrów. Komunikacja odbywała się setkami schodów. W pobliżu zbudowano też tarasy do uprawy ziemniaków i kukurydzy, umacniane kamiennymi murami. Ich łączna powierzchnia to ok. 5 hektarów.

Machu Picchu. Miasto oficjalnie okryto ponad sto lat temu. Nieoficjalnie - nieco wcześniej

Miasto nie było jednak w stanie wyżywić się samo. Większość żywności dowożono z doliny rzeki Urubamba, która otacza dwa sąsiednie szczyty, pomiędzy którymi malowniczo umieszczono Machu Picchu. Miasto zostało opuszczone po 80 latach od zamieszkania i do dziś właściwie nie wiemy dlaczego.

O historii Machu Picchu nie zachowały się żadne dokumenty pisane, zresztą Inkowie posługiwali się wyłącznie pismem węzełkowym. Widzę czerpiemy z badań archeologicznych. Szczegółowo zbadano między innymi kości pochowanych w jaskiniach mieszkańców Machu Picchcu, co obaliło wcześniejszą hipotezę, że miasto było w większości zamieszkane przez kobiety – kapłanki.

Hiszpanie, którzy w 1533 roku zdobyli stolicę Inków Cusco, nigdy nie dowiedzieli się o istnieniu miasta Machu Picchu, choć znajduje się tylko sto kilometrów dalej. Dla nauki odkrył je dopiero w 1911 roku amerykański podróżnik Hiram Bingham. Wiadomo jednak, że miasto było znane wcześniej, także Europejczykom. Potajemnie eksploatował je pewien niemiecki przedsiębiorca kilkadziesiąt lat przed oficjalnym odkryciem.

Machu Picchu. Dowód wspaniałej inżynierii Inków

Machu Picchu jest wielką atrakcją turystyczną Peru. W 2007 roku zostało uznane za jeden z 7 Nowych Cudów Świata. Z Europy na tę listę trafiło tylko Coloseum. Inkaskie miasto jest bowiem dowodem wspaniałej sztuki inżynierskiej i budowlanej państwa Inków. Miasto znajduje się na wysokości najwyższych szczytów tatrzańskich. Jego budynki wykonano z kamienia bez używania zaprawy, a precyzja wykonania do dziś budzi zachwyt.

Machu Picchu zwiedza się z miasteczka Intihuana, leżącego w dolinie rzeki Urubamba i połączonego linia kolejową z centrum Peru. Z miasteczka trzeba się pieszo wspinać ok. 2 godzin do samego terenu zabytkowego. Wstęp do Machu Picchu jest płatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska