Podczas 10. Forum Ekonomicznego „Kooperacja” w Oleśnie starosta Stanisław Belka wręczył Perły Powiatu Oleskiego dla najprężniejszych przedsiębiorców z terenu powiatu.

Nagrodę za Innowacyjny Produkt Roku dostała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie za śmietankówkę oleską, czyli słynną na całą Polskę „świeżą śmietankę z odrobiną alkoholu”. Od tego roku śmietankówka z mleczarni w Oleśnie jest sprzedawana w całej Polsce.

Prezes mleczarni w Oleśnie przyznał, że śmietankówka oleska wzięła się właśnie z innowacji, i to wiele lat temu.
- Zakład mleczarski powstał w 1907 roku, a cztery lata później obok powstała gorzelnia. Pracownicy mleczarni wprowadzili wtedy innowację, mieszając śmietankę ze spirytusem! - mówi ze śmiechem Wilhelm Beker.

Statuetkę za Modernizację Roku dostała Narzędziownia Pszenica w Strojcu za budowę nowoczesnej hali produkcyjnej.
- Rodzinna firma ze Strojca w ciągu 20 lat przeszła drogę od garażu do pałacu - mówił prowadzący galę Andrzej Szklanny.

Nowoczesna hala produkcyjna Narzędziowni Pszenica ma 2000 m2 powierzchni produkcyjnej, 500 m2 zaplecza socjalnego i 500 m2 zaplecza biurowego. Firma ze Strojca zatrudnia aktualnie 120 pracowników.

W tym roku kapituła Pereł Powiatu Oleskiego przyznała dwa tytuły Menedżera Roku.

Jedną statuetkę otrzymał Artur Kniejski, właściciel firmy CRK Management z Olesna, która zatrudnia 150 osób i działa nie tylko w Oleśnie, ale także w Niemczech, Austrii, Francji, Belgii i Holandii.

Zobacz galerię

Tytuł Menedżerów Roku otrzymali także Adam i Jan Tyrałowie, właściciele firmy Bradas w Oleśnie, którzy na początku zatrudniali jednego pracownika, a dzisiaj dają pracę 44 osobom, a ich magazyny mają 15 000 metrów kwadratowych.

Nagrodę specjalną Czarną Perłę Powiatu Oleskiego starosta Stanisław Belka przyznał Opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) za współpracę z firmami z powiatu oleskiego.

Jubileuszowe 10. Forum Ekonomiczne „Kooperacja” było bardziej kameralne. Nie były to targi gospodarcze, jak w poprzednich latach, ale kameralne spotkanie i dyskusja oleskich przedsiębiorców i szefów instytucji.

Kooperację 2010 zorganizowano nie w hali sportowej, tylko w Restauracji u Wąsińskich w Świerczu.

- Dzięki Kooperacji przedsiębiorcy czują się docenieni, raz w roku takie spotkanie jest dla nas bardzo ważne - mówi Marianna Sieja, właścicielka masarni Wacław w Żytniowie.