Magnez.... pomoże w egzaminacyjnym stresie

archiwum
Podczas wytężonej pracy umysłowej trzeba mózg porządnie i odpowiednio nakarmić.
Podczas wytężonej pracy umysłowej trzeba mózg porządnie i odpowiednio nakarmić. archiwum
Stres mobilizuje. I co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Ale jak wszystko, nie szkodzi tylko w określonych dawkach. Pomiędzy pozytywnym bodźcem do działania a przedegzaminową paniką jest niestety bardzo cienka granica.

W egzaminacyjnym ferworze często zapominamy o odpowiedniej suplementacji, wsparciu organizmu magnezem. Dodatkowo wypłukujemy resztki tego cennego pierwiastka nadmiarem kawy.

Niedobór magnezu powoduje zmęczenie, osłabienie, brak koncentracji. Często doprowadza do zniechęcenia, aż wreszcie pojawia się spadek motywacji. Wtedy ratunkiem staje się kawa oraz inne energetyczne substytuty. Jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni i brakuje nam impulsu do działania.

Jeżeli sytuacja trwa przewlekle, narażamy wówczas organizm na groźne w skutkach powikłania. Bezsenność, drżenie rąk, nadmierna potliwość, spadek odporności a nawet choroba wrzodowa żołądka, to tylko kilka przykładów dolegliwości, które mogą towarzyszyć majowo - czerwcowym egzaminacyjnym stresom.

Nie każdy organizm radzi sobie z nim w taki sam sposób. Znosimy go lepiej lub gorzej. Na jednych działa motywująco, inni tracą zapał i chęci do działania. Co zrobić żeby na egzaminie nie pojawić się z podkrążonymi oczami i pustką w głowie?

Jednym z zadań magnezu jest wspomaganie przekazywania impulsów nerwowych, co wpływa na prawidłową pracę nerwów i mięśni. Magnez uczestniczy w procesach pozyskiwania i dostarczania energii do komórek i tkanek, zwłaszcza do bardzo wrażliwych na jego niedobór komórek nerwowych mózgu. Podczas wytężonej pracy umysłowej trzeba mózg porządnie i odpowiednio nakarmić.

Kostka czekolady, kukurydza czy kakao, to naturalne źródła magnezu. Nie zaszkodzi, …ale też nie zawsze wystarczy. Człowiek potrzebuje codziennie około 375 mg magnezu. Nawet przy urozmaiconej diecie możemy nie pokryć pełnego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek.

Jeśli zdecydujemy się na preparat zawierający magnez warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Po pierwsze miejscem zapewniającym maksymalne wchłanianie magnezu jest jelito cienkie, dlatego najbardziej godne polecenia są te preparaty, które posiadają postać tabletek dojelitowych.

Drugą istotną kwestią jest to, że efektywność wchłaniania magnezu do krwi (o blisko 40%) poprawia obecność witaminy B6. Choć te suplementy diety są dostępne w aptekach i marketach bez recepty, warto i tak zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty, by doradził najlepszy dla nas produkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska