Magnolie Powiatu Opolskiego wręczone

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Józef Kozioł - BIAŁA MAGNOLIA
Józef Kozioł - BIAŁA MAGNOLIA
Po raz czwarty wręczone zostały nagrody starosty opolskiego - Magnolie Powiatu Opolskiego. Najważniejszą nagrodę odebrał Jan Kozioł z Ozimka.

Podczas uroczystej gali w hotelu Arkas w Prószkowie uhonorowano osoby, których działanie i praca przyczyniają się do rozwoju oraz promocji powiatu opolskiego.

- Wspólnym mianownikiem dla nagrodzonych było ponadstandardowe zaangażowanie w pracę na rzecz innych - tłumaczy Magdalena Fleszar, sekretarz kapituły przyznającej nagrody. W tegorocznej edycji do konkursu wpłynęły 22 wnioski, z których wyłoniono laureatów i przyznano wyróżnienia.

W kategorii Pro Publico nagrodę otrzymał Wiesław Miś z Ozimka, który od 30 lat społecznie uczy szacunku dla przyrody edukując przyszłych wędkarzy. Wyróżnienie trafiło do Lindy Wencel z gminy Komprachcice, uzdolnionej plastycznie wokalistki koncertującej charytatywnie.

Firmą roku została restauracja „Antek” ze Źlinic (gm. Prószków), wyróżniono zaś firmę Kuchnie i Wnętrza Halupczok.

W kategorii Sportowiec Roku uhonorowano Mariana Staniszewskiego z gminy Chrząstowice, trenera i pasjonata kolarstwa.

Animatorem roku wybrano twórcę konkursu „Karpik” - Michała Graczyka z Niemodlina, a wyróżniono poetę Waltera Pykę z gminy Popielów.

Nauczycielem roku został Władysław Śmiechowski z Tułowic.

Nagroda specjalna trafiła kronikarza gminy Prószków - Rudolfa Zmarzłego, a Białą Magnolię odebrał Jan Kozioł, który blisko pół wieku działa społecznie w środowisku turystycznym gminy Ozimek.

Sylwetki nagrodzonych Magnoliami Powiatu Opolskiego

Laureat - Wiesław Miś (gmina Ozimek)
Od 30 lat społecznie uczy szacunku dla przyrody edukując przyszłych wędkarzy. Wychował wielu medalistów i mistrzów Polski. Organizował obozy wędkarskie, zawody, konkursy. Zainicjował współpracę pomiędzy wędkarzami z Ozimka i miast partnerskich Ozimka. W tym roku, za jego sprawą, Ozimek był gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich.
Pełni funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, Przewodniczącego Komisji ds. młodzieży, jest także wiceprezesem Zarządu Macierzystego Koła Małapanew Ozimek oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Zawodowo pan Wiesław od 25 lat pełni funkcję dyrektora szkoły podstawowej w Ozimku.

Wyróżnienie - Linda Wencel (gmina Komprachcice)
Dziewczyna o nietuzinkowej osobowości. Doświadczona wokalistka i uzdolniona plastycznie artystka, szczerze oddana pracy z dziećmi i młodzieżą. Angażując się w przedsięwzięcia kulturalne nie pyta o wysokość gaży. Laureatka prestiżowych nagród na festiwalach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wspomaga finansowo podopiecznych Domowe Hospicjum dla Dzieci. Koncertuje charytatywnie na rzecz opolskich hospicjów, osób niepełnosprawnych, cierpiących i potrzebujących wsparcia. Jej pracy przyświeca motto: „Przywróć mi wzrok, bym zobaczył obok drugiego człowieka". Zawodowo związaną z Samorządowym Centrum Kultury w Komprachcicach.

Kategoria: Firma Roku

Laureat - Restauracja „Antek” (Anna i Paweł Jaglowie, gmina Prószków)
Na renomę firmy pracowały 3 pokolenia. Należy do rodziny Jaglów od 1911 roku. Nagrodę przyznano za aktywność gospodarczą, wspieranie inicjatyw lokalnych, rozwój firmy i szczególny szacunek dla tradycji. Jest to pracodawca dbający o jakość, restaurator łączący nowoczesny sposób zarządzania z tradycją pradziadów. Firma przyjazna i uczciwa wobec pracowników, klientów i mieszkańców. Precyzyjne połączenie tradycji, regionalizmu i nowoczesności niewątpliwie plasuje ją wśród elity opolskich restauratorów. Nagrodę odebrała Justyna Groehl, córka.

Wyróżnienie - Kuchnie i Wnętrza Halupczok (Karina i Adrian Halupczokowie
, gmina Ozimek)
Jest to przedsiębiorstwo, które wspiera regionalny rynek pracy i lokalną społeczność. Działalność biznesowa jest ich głównym celem, ale nie jedynym. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu uwzględniające interesy społeczne i ochronę środowiska, stanowią integralną część strategii przedsiębiorstwa. Ograniczanie emisji odpadów i zanieczyszczeń firma traktuje bardzo poważnie.
Państwo Halupczokowie specjalizują się w produkcji wysokiej klasy mebli kuchennych, a także mebli projektowanych na indywidualne zamówienie do obiektów użyteczności publicznej. Zakład obecnie zatrudnia blisko 130 osób w siedzibie głównej i sieci kilkudziesięciu salonów zlokalizowanych w miastach całej Polski. Nagrodę odebrała, Karina Halupczok, żona i współwłaścicielka zakładu.

Kategoria Sportowiec Roku

Laureat - Marian Staniszewski (gmina Chrząstowice)
Od ponad 40 lat jeździ na rowerze. Ot, taki zawód. Laureat plebiscytu NTO „Człowiek Roku 2015", „Honorowy Obywatel Gminy Chrząstowice", laureat 2 miejsca w plebiscycie trenerów z okazji 50-1ecia Opolskiego Związku Kolarskiego. Współtwórca sukcesów Joachima Halupczoka, Mistrza Świata z 1989 r., Benedykta Kocota - medalisty olimpijskiego z Monachium w 1972 r., Tobiasza Lisa, który jako junior kadry narodowej w 2011 zdobył tytuł mistrza Europy w kolarstwie szosowym w Trabzonie w Turcji.
Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „O Puchar Wójta Gminy Chrząstowice", wpisanego w kalendarz wyścigów Polskiego Związku Kolarskiego - Memoriału im. Joachima Halupczoka oraz Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym.

Kategoria Animator Kultury

Laureat - Michał Graczyk (gmina Niemodlin)
Jego reakcją na szarą rzeczywistość jest dowcipna karykatura. Uznany rysownik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, laureat ponad 70 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Od roku 2003 związany z organizacją Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik". Jego pomysłodawca. Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury w Niemodlinie, gdzie prowadzi pracownię plastyczną. Wielu jego wychowanków odebrało nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich

Wyróżnienie - Walter Pyka (gmina Popielów)
Z natury romantyk. Tworzy poezję, bierze udział w konkursach poetyckich i zdobywa nagrody. Wydał już kilka tomików wierszy. Credo poetyckie Waltera Pyki, łączy dwie pasje: "w razie bólu – jeden wiersz". Z zawodu farmaceuta. Pracy, podobnie jak poezji oddaje się bez reszty. Świadczy o tym tytuł Anioła Farmacji, przyznawany przez pacjentów. Przez wiele lat organizował w Popielowie wigilie dla samotnych, śląskie biesiady poetyckie. – „Dobro, piękno, miłość, życzliwość: na tych filarach powinniśmy nasz wózek przewieźć przez świat. Bo inaczej to on się za bardzo kolebie” – powiedział w jednym z wywiadów.

Kategoria Nauczyciel Roku

Laureat - Władysław Śmiechowski (gmina Tułowice)
Były wojskowy, muzyk, myśliwy i nauczyciel. Od ponad 20 lat uczy trudnej sztuki gry na rogu myśliwskim. Wykształcił ponad 130 sygnalistów. Dzięki jego zaangażowaniu, Opolszczyzna zasłynęła muzyką myśliwską. Główny organizator i pomysłodawca Opolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. W tym roku odbył się już po raz XXII. Pan Władysław pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Etyki i Zwyczajów Łowieckich przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu.
Zawodowo wiązany z Zespołem Szkół w Tułowicach.

Kategoria Nagroda Specjalna

Laureat - Rudolf Zmarzły (gmina Prószków)
Od ponad 12 lat prowadzi stronę internetową folwark.de, która jest kroniką miejscowości, gminy, powiatu. Na zdjęciach utrwala ważne wydarzenia społeczne, zabawy, festyny, uroczystości religijne, śluby i pogrzeby. Pan Rudolf opisuje wydarzenia także w języku niemieckim, bo wielu związanych pochodzeniem z Folwarkiem nie poznało nigdy języka polskiego.
Folwark.de to również „miejsce serca”, tu bowiem odnajdują swoich bliskich, dawnych sąsiadów, miejsca w których spędzili dzieciństwo, domy rodzinne, ci którzy z różnych względów opuścili „małą Ojczyznę” i osiedlili się poza jej granicami. Do połowy 2017 stronę odwiedziło ponad 1,5 mln osób.

Kategoria Biała Magnolia

Laureat Józef Kozioł (gmina Ozimek)
Od blisko pół wieku działa społecznie w środowisku turystycznym gminy Ozimek i całej Opolszczyzny. Posiada uprawnienia przewodnika górskich tras turystycznych i pilota wycieczek.
Od 20 lat jest organizatorem sztandarowego Rajdu Górskiego Hutników, w tym roku 52, od 18 lat Rajdu Tatrzańska Jesień. Ogółem zorganizował 206 imprez turystycznych, w których udział wzięło prawie 10 tys. osób.
Fachową wiedzą i doświadczeniem wspiera eventy organizowane przez szkoły. Jest człowiekiem niezwykle skromnym i ciekawym. Potrafi zainteresować młodzież tematyką historii lokalnej i szeroko pojętej turystyki.
Szczególnie cenna jest jego pomoc w organizowaniu wycieczek turystycznych dla uczniów w ramach „Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży". W ciekawy sposób promuje region, zwracając uwagę na walory przyrodnicze, historyczne i kulturalne.

Opolskie info 20.10.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska