Targi nto - nowe

Mają we wsi komputerowe centrum kształcenia

fot. Krzysztof Strauchmann
Bronisław Wiktor z ciekawością zagląda przez ramię instruktorce Monice Kraszewskiej.
Bronisław Wiktor z ciekawością zagląda przez ramię instruktorce Monice Kraszewskiej. fot. Krzysztof Strauchmann
We wsi Racławice ruszyło komputerowe centrum kształcenia. Mieszkańcom proponuje dostęp do szkoleń, wiedzy, rozrywki.

Pod lupą

Pod lupą

Program "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenie wiejskim" jest prowadzony przez Fundację Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia. Finansuje go Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. W ramach programu fundacja wyposażyła w komputery i internet 256 centrów kształcenia w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich. Centrum kształcenia proponuje mieszkańcom wsi bezpłatny dostęp do internetu i cały szereg różnych szkoleń.
Centrum w Racławicach działa codziennie od 12 do 20, W sobotę i niedzielę od 12 do 16.

Komputer? Internet? To nie dla mnie - Bronisław Wiktor z Racławic Śląskich zarzeka się, że nie zamierza odwiedzać nowego komputerowego centrum we wsi, ale jednocześnie ciekawie spogląda przez ramię instruktorki.

- Oczywiście, że przyjdę czegoś się nauczyć - deklaruje z kolei Jan Szałejko.
- Już korzystam, choć na razie tylko do gier i rozrywki - śmieje się Ewa Raczkowska. - Z niecierpliwością czekam na podłączenie internetu do naszego centrum. Będę sprawdzać oferty pracy, bo na razie jestem bezrobotna. Ale najpierw muszę się nauczyć obsługi internetu, bo jeszcze z nim nie miałam do czynienia.

Racławice Śląskie przyłączyły się do ogólnopolskiego programu "Wioski internetowe".
- Zaadaptowaliśmy na centrum kształcenia opuszczone pomieszczenia dawnej gospody w domu wiejskim - mówi Bogusława Poręba, radna z Racławic. Gmina Głogówek opłaciła remont pomieszczenia za ok. 45 tys, zł. W pracach i sprzątaniu pomagali mieszkańcy. 10 komputerów, serwer, meble i dodatkowe wyposażenie warte w sumie ponad 100 tys. zł przekazała Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia.
- Wszystko jest gotowe, czekamy tylko na przyłączenie intrenetu, co potrwa jeszcze parę dni - dodaje radna - Dostawcę internetu wybiera fundacja i nie mamy wpływu na ten termin.

- Trafiają do nas nawet panie na emeryturze. Zachęcam je żeby usiadły, spróbowały popracować - opowiada Monika Kraszewska, pracownik centrum. - Po południu najwięcej jest uczniów korzystających z komputerowych encyklopedii, atlasów, słowników.

- I tak w kawiarni u Antka jest więcej ludzi, bo tam jest piwo i bilard - krytykuje Bronisław Wiktor.

- Kto chce się kształcić i poznawać świat, przyjdzie do nas. Nie zamierzamy być konkurencją dla kawiarni - obrusza się radna.

- Ale jak ktoś poprosi, to kawę i u nas dostanie - śmieje się Monika Kraszewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska