2 z 8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
To propozycja na kilkudniowy, bardzo aktywny wyjazd. Puszcza...
fot. fot. Krzysztof Kundzicz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Majówka 2019 w Polsce: Gdzie jechać na majówkę? 7 propozycji na wyjazd last minute

Puszcza Knyszyńska

To propozycja na kilkudniowy, bardzo aktywny wyjazd. Puszcza Knyszyńska ma dwukrotnie większą powierzchnię od położonej nieco dalej na południe Puszczy Białowieskiej, jest równie piękna - i znacznie bardziej dzika od swej słynnej, odwiedzanej przez tysiące turystów sąsiadki. Obie razem tworzą tzw Białowiesko-Knyszyńską Krainę Działu Północnego, czyli jedyny w Europie środkowej obszar o cechach mocno zbliżonych do prawdziwej tajgi - w jej południowo-zachodnim wydaniu. To zaś oznacza, że mamy do czynienia z prawdziwie dzikim lasem o bardzo naturalnym jak na realia naszego regionu charakterze. Krótko mówiąc - Puszcza Knyszyńska to las jak najbardziej godzien statusu parku narodowego.

A jeśli ktoś nadal nie wierzy, to proszę bardzo. Są tam żubry - grubo ponad setka. 7 lat temu było ponad 30 wilków i 15 rysi - liczba tych największych drapieżników stale w Puszczy Knyszyńskiej rośnie. Mamy tam liczne obszary źródliskowe o niemal pierwotnym charakterze, a puszcza pocięta jest przez niezwykle malownicze doliny niewielkich rzek - Supraśli, Sokołdy, Łangi czy Płoski. Fauna jest niezwykle zróżnicowana, rośnie tam nawet specyficzna dla Puszczy Knyszyńskiej odmiana sosny - sosna supraska.

Nocleg znajdziemy w większości miejscowości położonych w Puszczy - np. Lipowym Moście, Surażkowie, czy Supraśli. Najciekawsza z turystycznego punktu widzenia wydaje się centralna i wschodnia część Puszczy - czyli tereny położone na wschód od linii kolejowej Białystok-Suwałki. Tam też czeka na nas dość gęsta sieć szlaków.

Na północno wschodnim krańcu puszczy najłatwiej spotkać żubry, może nam w tym na przykład pomóc wieża widokowa na uroczysku Pieriekał.

Na wschodnim krańcu Puszczy Knyszyńskiej znajdziemy z kolei miejscowości zamieszkane przez mniejszość tatarską. Najbardziej znana z nich to Kruszyniany, gdzie znajduje się bardzo malowniczy tatarski meczet. To najstarsza w Polsce z muzułmańskich świątyń, zbudowano ją na przełomie XVIII i XIX wieku. Ma drewnianą konstrukcję i bardzo specyficzną architekturę - na pierwszy rzut niewprawnego oka może kojarzyć się raczej z niewielką cerkiewką niż meczetem. Świątynia nadal pełni funkcje sakralne, pamiętajmy więc o właściwym zachowaniu.

W rejonie Kruszynian znajduje się też piękny rezerwat Nietupa, chroniący dolinę rzeczki o tej samej nazwie. Z kolei ok. 3 km na północny wschód od Kruszynian znajduje się zalew Ozierany - bardzo urokliwy niewielki zbiornik wodny.

Zobacz również

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup już 5 maja 2024

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup już 5 maja 2024

Do czterech razy sztuka. Młyny Stoisław w końcu pokonały drużynę z Gniezna [ZDJĘCIA]

Do czterech razy sztuka. Młyny Stoisław w końcu pokonały drużynę z Gniezna [ZDJĘCIA]

Polecamy

Giroud zajął miejsce Lewandowskiego w „Fabryce Snów”

Giroud zajął miejsce Lewandowskiego w „Fabryce Snów”

Horoskop dzienny na czwartek 25 kwietnia. "Naucz się cieszyć z małych rzeczy"

Horoskop dzienny na czwartek 25 kwietnia. "Naucz się cieszyć z małych rzeczy"

W czwartek startują mistrzostwa Europy i olimpijskie kwalifikacje w wioślarstwie

W czwartek startują mistrzostwa Europy i olimpijskie kwalifikacje w wioślarstwie