Majówka maturzysty, czyli ostatnie powtórki przed egzaminem dojrzałości. Matury ruszą 4 maja

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W tym roku ponownie matura jest prostsza, niż przed pandemią. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w ministerialnych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej.  Trzeba zdać jedynie egzaminy pisemne. Część ustna przeprowadzana będzie wyłącznie dla tych, którzy muszą wykazać się jej wynikiem podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W całym kraju przeprowadzonych zostanie ok. 1 800 egzaminów ustnych, w większości z języka angielskiego.
W tym roku ponownie matura jest prostsza, niż przed pandemią. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w ministerialnych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej. Trzeba zdać jedynie egzaminy pisemne. Część ustna przeprowadzana będzie wyłącznie dla tych, którzy muszą wykazać się jej wynikiem podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W całym kraju przeprowadzonych zostanie ok. 1 800 egzaminów ustnych, w większości z języka angielskiego. Dariusz Bloch/Polska Press
Dla absolwentów szkół średnich majówka to czas ostatnich powtórek przed maturą. Egzaminy dojrzałości rozpoczną się już w środę. Na Opolszczyźnie przystąpi do nich 6278 osób.

- Majówka maturzysty to kucie i rycie. Robię sobie przerwy na spacer wśród zieleni, ale szybko wracam do domu, bo mam poczucie, że marnuję cenny czas, a tyle jest jeszcze do powtórzenia - mówi Majka z II LO w Opolu.

Najcięższe dla maturzystów będą pierwsze trzy dni. Matura rozpocznie się 4 maja od egzaminu z języka polskiego, dzień później maturzyści będą rozwiązywać zadania z matematyki. W piątek egzamin z najczęściej wybieranych języków nowożytnych - angielskiego i niemieckiego.

Kto chce dostać świadectwo dojrzałości musi z tych przedmiotów, zdawanych na poziomie podstawowym, uzyskać minimum 30 proc. punktów. Drugim warunkiem jest przystąpienie do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Tutaj nie ma progu zaliczeniowego, więc można oddać pusty arkusz, podpisany jedynie kodem zdającego.

W tym roku ponownie matura jest prostsza, niż przed pandemią. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w ministerialnych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej. Trzeba zdać jedynie egzaminy pisemne. Część ustna przeprowadzana będzie wyłącznie dla tych, którzy muszą wykazać się jej wynikiem podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W całym kraju przeprowadzonych zostanie ok. 1 800 egzaminów ustnych, w większości z języka angielskiego.

Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Na Opolszczyźnie prawie 23 procent maturzystów będzie zdawać trzy przedmioty dodatkowe. Sześć osób postanowiło zaliczyć wszystkie.

- Wybieram się na medycynę. Na poziomie rozszerzonym będę zdawać biologię, fizykę i matematykę. Oczywiście, jak prawie wszyscy moi znajomi zdaję też rozszerzony angielski - mówi Marcin Bogacki, absolwent opolskiego liceum.

W skali całej Opolszczyzny angielski to najpopularniejszy przedmiot wybierany na poziomie rozszerzonym niemal przed dwie trzecie zdających. Co czwarty opolski maturzysta będzie zdawać rozszerzoną matematykę, prawie 22 proc. wybrało geografię, a co piąty zmierzy się z rozszerzonym egzaminem z języka polskiego. Najrzadziej wybierane przedmioty to filozofia (35 osób w regionie), historia muzyki (10 opolskich maturzystów) oraz język łaciński i kultura antyczna, którą na Opolszczyźnie postanowiły zdawać dwie osoby.

W tym roku po raz pierwszy absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Uczniowie, którzy z różnych względów nie będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie głównym, mogą zrobić to później. Matury w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 15 czerwca.

Ci, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów, będą mogli podejść do matury w terminie poprawkowym. Odbędzie się on 23 sierpnia, a wyniki będą znane 9 września 2022 roku.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie