Makabryczne znalezisko w Byczynie. Żywcem pogrzebano 5 osób [zdjęcia, wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
W tym roku archeolodzy znaleźli w Byczynie szczątki 457 osób.  Od 2009 roku, kiedy zaczęli wykopaliska, w sumie odkryli 1087 pochówków z czasów od X do XVIII wieku.
W tym roku archeolodzy znaleźli w Byczynie szczątki 457 osób. Od 2009 roku, kiedy zaczęli wykopaliska, w sumie odkryli 1087 pochówków z czasów od X do XVIII wieku. fot. Mirosław dragon i Maciej Dobrzański
Archeolodzy pracujący w Byczynie natrafili na ślad makabrycznego pochówku sprzed stuleci. Łącznie znaleźli już szczątki 60 osób, a będzie ich kilka razy więcej.
Archeolodzy pracujący w Byczynie natrafili na ślad makabrycznego pochówku sprzed stuleci. Łącznie znaleźli już szczątki 60 osób, a będzie ich kilka razy więcej.

Archeolodzy znaleźli średniowieczne szkielety w Byczynie

Na ślady dramatycznej śmierci archeolodzy natrafili zaledwie 1, 20 metra pod ziemią. W dole leżały szkielety pięciu osób.

- Kobieta miała bardzo mocno, nienaturalnie odgiętą do tyłu głowę i rozłożone ręce. Obok niej leżała w pozycji embrionalnej dziewczyna, która wtulała się w nią - opowiada dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Uniwersytetu Opolskiego. - Między nogami kobiety pochowane było jeszcze dziecko. Wszyscy zostali pochowani razem, bez trumny. Po prostu wrzucono ich do jamy grobowej.

Obok nich, po dwóch stronach leżeli jeszcze dwaj mężczyźni. Jeden z nich miał XIV-wieczną monetę w ustach.

- Może to wskazywać, że szczątki pochodzą właśnie z XIV_stulecia, ale musimy to jeszcze potwierdzić badaniami, taka moneta w ustach nie jest jeszcze dla archeologa dowodem - dodaje Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Nienaturalne ułożenie ciał wskazuje na to, że osoby te skonały dopiero w ziemi.

- Zmarli zostali pochowani w tym grobie jeszcze za życia - mówią archeolodzy prowadzący badania w Byczynie.
Teraz przeprowadzone zostaną analizy antropologiczne, zbadane zostaną także kości. Wyniki tych badań może pozwolą znaleźć odpowiedź na to, dlaczego 5 osób zostało pogrzebanych żywcem.

- Przyczyny mogą być różne:_ mogła być to okrutna kara, być może morderstwo albo wypadek, a może ciężko zachorowali - zgaduje Magdalena Przysiężna-Pizarska. - Zdarzało się przecież, że chorzy byli chowani w czasie śpiączki.

W innym z odkrytych zbiorowych grobów znaleziono szczątki osoby, która po złamaniu nogi miała nienastawioną, zrośniętą kość piszczelową. Takie znaleziska pozwolą historykom uzupełnić wiedzę na temat chorób średniowiecznych mieszkańców Byczyny.

Miasteczko na północy Opolszczyzny to prawdziwy raj dla archeologów. To jedno z najstarszych miast w Polsce, kryjące pod ziemią ślady średniowiecznej przeszłości.

W latach 2009-2010 archeolodzy znaleźli tutaj szczątki 670 osób. Podczas tegorocznych wykopalisk, które rozpoczęły się we wrześniu, dodali to tej liczby kolejne ponad 60 szkieletów.

- Najstarsze znalezione szczątki są z X wieku - podkreśla burmistrz Ryszard Grüner. - Jest to dowodem na to, że Byczyna istniała już za Mieszka Pierwszego, a może nawet wcześniej.

Archeolodzy spodziewają się odnalezienia w Byczynie szczątków jeszcze 150-200 osób. Po zbadaniu zostaną złożone w krypcie przy XIV-wiecznym kościele św. Mikołaja. A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska