Makiety z brązu na ulicach Prudnika. Przypominają nieistniejące świątynie, które stały kiedyś obok siebie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kościół zakonu kapucynów, kościół ewangelicki i żydowska synagoga - odlane jako miniatury z brązu. Na ulicach Prudnika można oglądać trzy makiety historycznych budynków sakralnych.

Wszystkie trzy świątynie stały prawie obok siebie, wzdłuż dzisiejszej ulicy Kościuszki. Najstarszy był budynek kościoła zakonu kapucynów, sprowadzonego do miasta w XVII wieku. Na potrzeby swojego miejsca kultu zakonnicy zaadaptowali kaplicę pogrzebową z 1563 roku. Po przebudowie stała się prezbiterium nowego kościoła. W 1812 roku po reformach sekularyzacyjnych zakon stracił swoje dobra w mieście. Na ich terenach ewangelicy w 1904 roku wybudowali swoją świątynie, a na miejscu kościoła kapucynów w 1909 roku stanęła plebania dla pastora.

Kościół ewangelicki opustoszał po 1945 roku, po wyjeździe niemieckich mieszkańców Prudnika. Przez pewien czas budynek służył za magazyn, ostatecznie władze zdecydowały i o jego rozbiórce w 1969 roku. Dziś na tym miejscu znajduje się hala sportowa Liceum Ogólnokształcącego.

Trzecia świątynia – żydowska synagoga została zburzona w 1938 roku przez władze hitlerowskie na fali represji wobec ludności żydowskiej.

- Staramy się przywrócić pamięć o ekumenicznym Prudniku – mówi Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. - Na początku XX wieku w Prudniku było 7 świątyń, a w nich modlili się wyznawcy trzech religii – katolickiej, protestanckiej i mojżeszowej. Dziś miasto ma 6 domów modlitwy lub świątyń, w których modlą się katolicy, ale jest także kościół zielonoświątkowy i zbór świadków Jehowy. Dziś formalnie w mieście mieszka jeden wyznawca judaizmu i jeden protestant.

- Mówią, że brąz czy spiż jest trwalszy niż cegła. Ale pamięć jest trwalsza niż brąz – komentował w czasie odsłonięcia makiet Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej w Opolu. - Jestem wam bardzo wdzięczny, że pamięć o prudnickich ewangelikach i żydach jest obecna wśród was.

Makiety powstały dzięki finansowemu wsparciu z funduszy unijnych, przeznaczonych na współpracę transgraniczną. Czeski partner projektu – miasto Zlate Hory odrestaurowały rzeźbę parkową wykonana z 1924 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska