MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małe, ale piękne

Beata Szczerbaniewicz
Ulicami miasta przeszli w korowodzie startujący w konkursie pieśni ludowej, mieszkańcy i goście
Ulicami miasta przeszli w korowodzie startujący w konkursie pieśni ludowej, mieszkańcy i goście
Opole jest stolicą polskiej piosenki, a Gogolin stolicą pieśni ludowej. - Kto nie zna hymnu o Karolince i Karliku? - pytał publiczność burmistrz.

MEDALE DLA ZASŁUŻONYCH

MEDALE DLA ZASŁUŻONYCH

Jak co roku, w czasie obchodów Dni Gogolina nadane zostały medale "Zasłużony dla Miasta Gogolina". Odznaki numerowane 12, 13 i 14 otrzymali:
- pośmiertnie Johann Kroll - na ręce syna Henryka Krolla - za to, że z jego inicjatywy i determinacji zarejestrowane zostało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Gogolinie, którego został pierwszym przewodniczącym. Za walkę o prawa mniejszości - m.in. o wprowadzenie nauki języka niemieckiego do szkół i zezwolenie odprawiania nabożeństw po niemiecku.
- Eryk Borończyk - w latach 1990 - 1998 przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gogolin, 1998 - 2002 - przewodniczący Rady Powiatu Krapkowice - za wkład w rozwój samorządności i liczne prace społeczne, np. pełnienie społecznej funkcji kierownika budowy kościoła w Karłubcu, kierowanie pracami Rady Społecznej SPZOZ Krapkowice i inne.
- Profesor Franciszek Marek - długoletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu Opolskiego i zarazem jego pierwszy rektor, swoją karierę pedagogiczną rozpoczął w liceum w Gogolinie, gdzie mieszka już od 50 lat - za zasługi w dziedzinie nauki (ponad 150 publikacji, w tym kilkanaście książek) oraz kształcenie nowych pedagogów (wypromował ponad 700 magistrów i kilkunastu doktorów).

Przez dwa dni Gogolin hucznie świętował swoje 780 -lecie. Równocześnie odbywało się tu już po raz trzynasty Opolskie Święto Pieśni Ludowej.
- Świętej pamięci Johann Kroll mawiał, że są trzy ważne miasta na świecie: Wien, Berlin i Gogolin. Pierwsza wzmianka o Berlinie pochodzi z 1230 roku, a o Gogolinie z 1223! - przypominał burmistrz Joachim Wojtala.
W ramach podwójnego święta w mieście odbywało się wiele imprez, zjechały delegacje z partnerskich miast: Schongau, Jablonkova, Heldrungen i Łodygowic, z którymi oficjalnie podpisano umowę właśnie w tę sobotę. W konkursie śpiewaczym udział wzięło 19 zespołów z całego województwa, nie licząc solistów oraz gościnnie występującej orkiestry Stribranka - Czeska Dehovka z Moraw. Wyniki turnieju opublikujemy w jutrzejszym numerze "NTO".

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska