Małe parafie w Diecezji Opolskiej mają być łączone

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bolesław, parafia pw. św. Jadwigi, dekanat Tworków. Liczba mieszkańców wg strony diecezji opolskiej – 486.
Bolesław, parafia pw. św. Jadwigi, dekanat Tworków. Liczba mieszkańców wg strony diecezji opolskiej – 486. Wikipedia
Biskup Andrzej Czaja tłumaczy, że powodem łączenia małych wspólnot jest brak kapłanów. W sobotę święcenia przyjmie siedmiu nowych księży. W diecezji potrzeba 16.

- Niestety, ciągle zmniejsza się liczba powołań kapłańskich, także zakonnych i coraz bardziej brakuje kapłanów w naszej diecezji – przyznał biskup opolski w odezwie zapowiadającej tegoroczne święcenia kapłańskie.

Przypomniał, że w seminarium duchownym w Opolu przygotowuje się do kapłaństwa zaledwie 51 kleryków, z tego 30 z diecezji opolskiej - 6 na piątym roku, 10 na czwartym, 8 na trzecim i po 3 na drugim i pierwszym roku.

W tym roku dwie parafie: Kietrz i Ściborzyce Wielkie zostaną powierzone pallotynom.

Jak informuje biskup w liście ponadto zgłosiło się kilkunastu zakonników do pracy duszpasterskiej i posługują w opolskiej diecezji. Na takowe zgłoszenia diecezja jest nadal otwarta.

W najbliższych latach, podobnie jak to już w kilku miejscach się dokonało, jestem zmuszony połączyć ze sobą mniejsze parafie – informuje biskup opolski. - Mam na myśli parafie nie przekraczające 700-800 wiernych, choćby nawet były w stanie utrzymać swojego duszpasterza. Kolejność łączenia określonych parafii będzie się wiązała z takimi okolicznościami, jak przejście księdza na emeryturę czy odejście ze względu na stan zdrowia. Powód zasadniczy jest jednak jeden – brak kapłanów! Ten stan rzeczy wymusza nowy ład. W niektórych miejscach dwie parafie będą miały jednego proboszcza, który zamieszka na jednej plebanii. Będzie on jednak duszpasterzem obydwu wspólnot parafialnych, z których każda będzie miała odrębną Parafialną Radę Duszpasterską i odrębne konto parafialnych finansów.

- Sama wielkość parafii nie będzie jedynym kryterium przy ich łączeniu – podkreśla ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. - Proces rozpocznie się jeszcze w tym roku, ale łączenie parafii będzie się odbywać stopniowo. To się nie dokona jednym aktem.

Najmniejsze parafia w diecezji

W diecezji opolskiej jest stosunkowo dużo parafii poniżej 500 mieszkańców. Znaczna część z nich już teraz jest obsługiwana przez proboszczów, którzy odpowiadają za dwie, a nawet trzy parafie.

Kilkanaście z nich funkcjonuje całkowicie samodzielnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska