Małe parafie w Diecezji Opolskiej mają być łączone

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bolesław, parafia pw. św. Jadwigi, dekanat Tworków. Liczba mieszkańców wg strony diecezji opolskiej – 486.
Bolesław, parafia pw. św. Jadwigi, dekanat Tworków. Liczba mieszkańców wg strony diecezji opolskiej – 486. Wikipedia
Biskup Andrzej Czaja tłumaczy, że powodem łączenia małych wspólnot jest brak kapłanów. W sobotę święcenia przyjmie siedmiu nowych księży. W diecezji potrzeba 16.

- Niestety, ciągle zmniejsza się liczba powołań kapłańskich, także zakonnych i coraz bardziej brakuje kapłanów w naszej diecezji – przyznał biskup opolski w odezwie zapowiadającej tegoroczne święcenia kapłańskie.

Przypomniał, że w seminarium duchownym w Opolu przygotowuje się do kapłaństwa zaledwie 51 kleryków, z tego 30 z diecezji opolskiej - 6 na piątym roku, 10 na czwartym, 8 na trzecim i po 3 na drugim i pierwszym roku.

W tym roku dwie parafie: Kietrz i Ściborzyce Wielkie zostaną powierzone pallotynom.

Jak informuje biskup w liście ponadto zgłosiło się kilkunastu zakonników do pracy duszpasterskiej i posługują w opolskiej diecezji. Na takowe zgłoszenia diecezja jest nadal otwarta.

W najbliższych latach, podobnie jak to już w kilku miejscach się dokonało, jestem zmuszony połączyć ze sobą mniejsze parafie – informuje biskup opolski. - Mam na myśli parafie nie przekraczające 700-800 wiernych, choćby nawet były w stanie utrzymać swojego duszpasterza. Kolejność łączenia określonych parafii będzie się wiązała z takimi okolicznościami, jak przejście księdza na emeryturę czy odejście ze względu na stan zdrowia. Powód zasadniczy jest jednak jeden – brak kapłanów! Ten stan rzeczy wymusza nowy ład. W niektórych miejscach dwie parafie będą miały jednego proboszcza, który zamieszka na jednej plebanii. Będzie on jednak duszpasterzem obydwu wspólnot parafialnych, z których każda będzie miała odrębną Parafialną Radę Duszpasterską i odrębne konto parafialnych finansów.

- Sama wielkość parafii nie będzie jedynym kryterium przy ich łączeniu – podkreśla ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. - Proces rozpocznie się jeszcze w tym roku, ale łączenie parafii będzie się odbywać stopniowo. To się nie dokona jednym aktem.

Najmniejsze parafia w diecezji

W diecezji opolskiej jest stosunkowo dużo parafii poniżej 500 mieszkańców. Znaczna część z nich już teraz jest obsługiwana przez proboszczów, którzy odpowiadają za dwie, a nawet trzy parafie.

Kilkanaście z nich funkcjonuje całkowicie samodzielnie.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie