MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małe sklepy wymierają. Ubywa także hipermarketów. „Będzie jeszcze gorzej". Wyższe ceny kierują klientów głównie do dyskontów

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Wyższe ceny kierują klientów głównie dyskontów, kosztem niezależnego handlu i hipermarketów.
Wyższe ceny kierują klientów głównie dyskontów, kosztem niezależnego handlu i hipermarketów. Szymon Starnawski / Polska Press
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku Polska straciła 1,6 tys. sklepów, a kolejne 5,2 tys. zawiesiło swoją działalność. Według ekspertów, przyczyną tego zjawiska są rosnące koszty energii i płac, które mogą spowodować jeszcze większe pogorszenie sytuacji na rynku.

Spis treści

Analiza rynku handlowego. Najgorzej radzą sobie sklepy spożywcze

W pierwszej połowie roku badania przeprowadzone przez Dun&Bradstreet Poland ujawniły niepokojące dane – podaje wtorkowa „Rzeczpospolita". Okazuje się, że spośród 28 monitorowanych sektorów handlu, w 21 odnotowano spadek liczby sklepów. Tylko w sześciu sektorach zanotowano wzrost, a jeden sektor nie wykazał żadnej różnicy. Największe spadki dotyczyły sklepów spożywczych, których liczba zmniejszyła się o ponad 500, oraz sklepów odzieżowych, które straciły ponad 200 punktów sprzedaży.

Zjawisko to dotyka przede wszystkim niezależne punkty, które nie są częścią większych sieci. Spadek liczby sklepów ogólnospożywczych, a także tych specjalizujących się w sprzedaży farb, artykułów metalowych, piśmienniczych czy książek, pokazuje, jak duże wyzwanie stanowi utrzymanie się na rynku dla małych przedsiębiorstw.

– Znikają punkty niezależne, niezsieciowane. Działalność w grupie, choćby z zapleczem partnera w postaci dystrybutora, jest prostsza, a konkurencja na rynku wciąż jest mordercza, co jest efektem choćby praktyk wielkich sieci – komentuje Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu, cytowany przez „Rz". – Innym powodem znikania sklepów jest sukcesja. Młodsze pokolenie, patrząc, jak wyglądała walka ich rodziców o utrzymanie rodzinnego sklepu, coraz częściej nie ma ochoty na kontynuowanie jego działalności – dodał ekspert.

Inflacja, oprócz małych sklepów, coraz mocniej uderza także w hipermarkety

Inflacja również nie pozostaje obojętna dla sektora małych sklepów. Rosnące ceny skutkują tym, że klienci coraz częściej decydują się na zakupy w większych obiektach, takich jak dyskonty. To zjawisko uderza nie tylko w niezależny handel, ale także w hipermarkety, które również odnotowują spadek liczby klientów. Na koniec marca Carrefour posiadał 813 sklepów, co oznacza spadek o 28 placówek w porównaniu do końca poprzedniego roku.

Sytuacja ta pokazuje, jak duże wyzwania stoją przed małymi sklepami w Polsce. Wzrost kosztów energii i płac, konkurencja ze strony dużych sieci, problemy z sukcesją oraz negatywny wpływ inflacji to główne czynniki, które przyczyniają się do zmniejszania się liczby małych sklepów na polskim rynku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska