Małopolskie: Dobczyce. Urokliwy zamek, skansen i Jezioro Dobczyckie

Redakcja Strona Podróży
Redakcja Strona Podróży
Jezioro Dobczyckie
Jezioro Dobczyckie Krzysztof Hudzik, za zgodą autora
Położone u podnóża Beskidu Wyspowego – ok. 30 km na południe od Krakowa – miasto Dobczyce przyciąga turystów o każdej porze roku. Można tam dojechać trasą przez Wieliczkę lub od strony Myślenic (niewiele ponad 10 km od popularnej „Zakopianki”).

Spis treści

W Dobczycach - nad rzeką Rabą - poza pięknymi krajobrazami można znaleźć liczne zabytki i miejsca historyczne. Funkcjonuje tam nawet ścieżka spacerowa "Śladami Historii", która ułatwia poznanie najistotniejszych kulturowo miejsc w tej okolicy.

Historycznym szlakiem

Prawa miejskie Dobczyce uzyskały w 1340 roku i były miastem królewskim. Przypominają o tym zbiory muzealne zgromadzone w murach średniowiecznego zamku w Dobczycach, który stanowi największą historyczną atrakcję na tym terenie. Aby zwiedzić wnętrza zamku i zobaczyć resztki dawnych murów miejskich trzeba udać się na Wzgórze Starego Miasta. Powstanie zamku, a właściwie dobrze ufortyfikowanego - jak na tamte czasy -obiektu – warowni, datuje się na przełom XIII i XIV wieku. W późniejszym okresie na dobczyckim zamku Jan Długosz nauczał dzieci króla Kazimierza Jagiellończyka, a także pisał część swych kronik. W drugiej połowie XVII wieku - podczas potopu szwedzkiego i kolejnych wojen szwedzkich - zamek oraz miasto uległy poważnemu zniszczeniu.

Czytaj też: Nałęczów: uzdrowisko z baśniową przyrodą. Najważniejsze informacje na temat atrakcji turystycznych i sanatoriów

Dopiero w latach 60. XX wieku po wielu latach prac odrestaurowano i odbudowano część zamku. I od tamtego czasu działa w nim muzeum PTTK. Obecnie można zwiedzać m.in. sale: kominkową, hutniczą, tarasową, historyczną, kaplicę oraz izbę pamięci narodowej. W skład Muzeum Regionalnego PTTK wchodzi także pobliski Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, składający się z siedmiu zabytkowych budynków drewnianych (leży na Szlaku Architektury Drewnianej). Ze Wzgórza Zamkowego rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Dobczyckie. Zbiornik retencyjny został utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617 m długości. Z uwagi na to, że jest to zbiornik wody pitnej dla Krakowa, akwen ten nie jest wykorzystywany w celach turystyczno-rekreacyjnych. Niemniej, są już plany, by to zmienić w najbliższym czasie. Wędrówkę historycznym szlakiem można kontynuować w centrum miasta, wzdłuż centralnej ulicy.

Dobczycki rynek został wytyczony w 1768 r. w czasie przeniesienia miasta z Góry Zamkowej. Do dzisiaj stoi na nim jeszcze kilka XIX-wiecznych drewnianych domów ze szczytami zwróconymi w kierunku głównej ulicy. Nad Dobczycami rozbrzmiewa codziennie hejnał miasta, który słychać z historycznej wieżyczki wyremontowanego budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Jagiellońskiej (tzw. Chirana, obecnie ma tam swoją siedzibę Środowiskowy Dom Samopomocy). Hejnał - nagrany przez trębaczy z Orkiestry Dętej Dobczyce - powstał z okazji Jubileuszu 700-lecia Królewskiego Miasta Dobczyce.

Bezpieczeństwo i rowery

We wrześniu 2022 r. w Dobczycach otwarto pierwsze w Małopolsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej (w strażnicy OSP Dobczyce). Mieszczące się na powierzchni 500 m2 Centrum jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w naszym kraju. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej realizuje program profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży. W tym celu wykorzystuje się specjalnie przygotowaną interaktywną „ścieżkę bezpieczeństwa”, wyposażoną w najnowocześniejsze narzędzia i technologie.

Czytaj też: Muszyna/Poprad. Na tory wraca hit turystyczny Małopolski czyli Beliansky Express. To okazja do zimowej wycieczki na Słowacje

Znajdują się na niej sektory tematyczne dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa nad wodą i w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warto też wspomnieć, że Dobczyce i okoliczne miejscowości to rodzinne strony wybitnego polskiego kolarza szosowego Rafała Majki (zdobywca brązowego medalu podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.). Pochodzącego z Zegartowic (miejscowość położona ok. 15 km od Dobczyc) dwukrotnego zdobywcę koszulki najlepszego górala Tour de France można często zobaczyć podczas treningu na lokalnych drogach. Majka jest współorganizatorem jednego z ciekawszych szosowych wyścigów dla amatorów i mastersów, znanego jako Małopolska Majka Days, który cyklicznie odbywa się w tym regionie.

Powstaje pole kamperowe

Otwarcie nowej bazy dla fanów caravaningu zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku. Pole przeznaczone dla kamperów i przyczep usytuowane jest na terenie należącym do Hotelu Dobczyce i ma powierzchnię ok. 1 hektara. Obiekt wyróżnia się ciekawym położeniem. Leży na Górze Jałowcowej – w pięknej leśnej scenerii, skąd rozciąga się panoramiczny widok na Beskid Wyspowy i Jezioro Dobczyckie. Obecnie trwają prace, których celem jest przygotowanie pola kamperowego o standardzie czterech gwiazdek. Przez pole kampingowe mają przebiegać dwie drogi utwardzone o położeniu równoległym. Dzięki temu powstanie 60 parceli dla kamperów, a pojazdy będą mogły stać w czterech

Czytaj też: Lanckorona, czyli urokliwe „miasto aniołów” w Małopolsce. Rynek, ruiny zamku, muzeum i inne – co warto zobaczyć podczas wycieczki?

rzędach. W budynku hotelowym istnieje już zaplecze sanitarne. Gospodarze obiektu przykładają dużą wagę do rozwiązań ekologicznych. - Chcemy zadbać o środowisko naturalne, dlatego stawiamy na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – zaznacza Paweł Nostkiewicz, właściciel Hotelu Dobczyce. Wśród działań proekologicznych, jakie zaplanowano w związku z uruchomieniem nowego pola kamperowego są m.in. takie inwestycje jak: montaż paneli fotowoltaicznych (wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu), budowa oczyszczalni ścieków oraz zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej (deszczówka przeznaczona będzie do mycia i czyszczenia). W głównym budynku Hotelu Dobczyce funkcjonuje restauracja, specjalizująca się w kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu. Z kolei na terenie kompleksu znajdują się rozległe tereny rekreacyjne: ścieżki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, a także boiska do gier zespołowych, gdzie można zagrać w siatkówkę plażową, piłkę nożną oraz w koszykówkę. Jest tam również odkryty basen o wymiarach 25 x 18m wraz z brodzikiem dla najmłodszych, czynny w sezonie letnim (wstęp bezpłatny dla gości kempingu i hotelu) oraz plaża.

LW, KH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolskie: Dobczyce. Urokliwy zamek, skansen i Jezioro Dobczyckie - Strona Podróży

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska