Mały ZUS 2020. Dla kogo i ile wynosi? Mały ZUS plus - zasady, jak go obliczyć i gdzie złożyć wniosek? Zmiany od 2020 roku [22.02.2020]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Mały ZUS plus - od 1 lutego 2020 mają wejść w życie nowe zasady tzw. Małego ZUS-u. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. złotych. To oznacza, że z Małego ZUS-u będzie mogło skorzystać więcej przedsiębiorców. Składki mają być liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Chęć skorzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca lutego 2020. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku.

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus.

 • Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie;
 • To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. zł;
 • Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców;
 • Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić do końca lutego – takie będą efekty ustawy, którą uchwalił Sejm, a 27 grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej przygotowało MR we współpracy z ZUS i właściwymi resortami.

– Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł – mówi minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Mały ZUS - jak jest teraz?

Obecnie – od 1 stycznia 2019 roku – obowiązuje tzw. Mały ZUS. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od początku obowiązywania ustawy chęć skorzystania z nowej ulgi zgłosiło ponad 186 tys. osób.

Czytaj także

Przedstawiciele przedsiębiorców sugerowali jednak poszerzenie grupy beneficjentów tego rozwiązania. Zgłaszali też postulat powiązania wysokości składek z dochodem, który lepiej niż przychód odzwierciedla faktyczną sytuację finansową przedsiębiorcy.

Mały ZUS Plus obniży składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a także poszerzy grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki.

Mały ZUS 2020. Dla kogo jest przeznaczona ta zmiana?

 1. Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus, oprócz wyżej opisanego kryterium przychodowego, trzeba będzie również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
 2. Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.
 3. Oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinien on przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej. Nie będzie to więc wymagać wypełniania żadnych dodatkowych nowych formularzy ani druków.
 4. Oprócz tego obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.
 5. Z rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Celem jest to, aby zapobiegać zjawisku „wypychania” pracowników z etatu na samozatrudnienie.
 6. Co do zasady, chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji (jeśli wejdzie w życie 1 stycznia 2020, to czas na zgłoszenie będzie do 31 stycznia 2020). Jednak w przypadku, gdy uprawnienie do korzystania z Małego ZUS-u plus uzyska się później, w trakcie roku, wówczas będzie przysługiwał termin 7 dni.
 7. Nie zmieni się kolejność korzystania z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne: najpierw „ulga na start”, potem 24 miesiące preferencyjnych składek, a następnie Mały ZUS plus.

Czytaj także

Co to jest Mały ZUS?

Mały ZUS to zmiana, z której mogą korzystać mali przedsiębiorcy. Dzięki niej najmniejsze firmy mogą uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne.

Od wielu lat mikroprzedsiębiorcy zwracali uwagę na to, że wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie była skorelowana z ich możliwościami finansowymi.

Stała podstawa wymiaru składek, niezależna od wysokości przychodów, była barierą w rozwoju małych firm oraz negatywnie wpływała na ich przeżywalność.

To właśnie w momencie pojawienia się obowiązku opłacania pełnej wysokości składek ZUS, nawet 10 tys. przedsiębiorców rocznie decyduje się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także

Mały ZUS Plus to kolejna zmiana w prawie, którą można zaliczyć do proprzedsiębiorczych ułatwień wprowadzonych w ostatnim czasie. Co ważne jest to zmiana komplementarna wobec innych nowych regulacji.

Dlaczego? Jeśli przedsiębiorca zaczyna działalność i jego miesięczny przychód jest niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (obecnie 1125 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jeśli zacznie mu się powodzić lepiej, musi założyć firmę, ale może skorzystać z tzw. ulgi na start, czyli przez pół roku od rejestracji przedsiębiorstwa będzie zwolniony ze składek społecznych.

Później, przez kolejne dwa lata, ten sam przedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z preferencyjnej składki, która w przyszłym roku wyniesie 780 zł. Po tym czasie będzie mógł korzystać z udogodnień Małego ZUS-u Plus (jeśli spełni kryteria przewidziane ustawą).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zarabiaj Na Kryptowalutach

Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: systemzarabiania.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!

G
Gość
29 stycznia, 14:02, Gość:

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że przez prawie 20 lat działalności żaden księgowy czy tzw. doradca podatkowy nie powiedział mi i żonie o możliwości prowadzenia spółki z o.o. Co rok płaciliśmy coraz więcej i wpłaciliśmy do ZUSu już kilkaset tysięcy złotych a wyliczają nam emeryturę na poziomie 420 zł, gdzie dziś babcie i dziadkowie ledwo z tysiąca złotych się utrzymują. Poza tym dożyć do emerytury, kiedy inna władza przesunie wiek emerytalny. Albo rozwali się cały system emerytalny.Żałuję, bo rok czasu miałem wątpliwości ale takie portale i takie artykuły przyszły mi z pomocą i między innymi dzięki takim kanałom i takim filmom oszczędzam kasę. My z żoną osobiście zdecydowaliśmy się na Polski Instytut Księgowości z Łodzi mimo, że jesteśmy spod Szczecina. Ale teraz wszystko można załatwić drogą elektroniczną. Wszystko fachowo wyjaśnili, na pytania odpowiedzieli i z księgowością też wszystko gra. Więc polecam sprawdzić pod tym linkiem: https://firmabezzusu.pl/?partner=flus

to nie jest tak do konca ze to jest zupelnie bezpłatne bo ubezpieczenie trzeba miec chocby w razie wypadku pogotowie dla nie ubezpieczonego to tez sa nie male koszty ale racja sp zoo jest dobrym rozwiazaniem

1123gg
12 stycznia, 9:04, Marek:

A dlaczego nikt nie napisze w artykule ze im mniej placisz tym mniejsze skladki sa odprowadzane na emerytute itp. Ja bym zaplacil 500zl mniej na malym ZUSie i moja emerytura w tym momencie jest jeszcze bardziej gowniana niz jest teraz

Jak będę mieć niższą emeryturę, to mi zwaloryzują więcej niż pozostałym. W tym kraju najlepiej nic nie mieć. To się nie zmieniło.

G
Gość
5 stycznia, 5:35, Krist:

To wszystko jest tak wykalkulowane aby twierdzić że się coś robi, a się n8c nie robi, tyko ludziom wodę z mózgu. Jezeli płacąc mały zus muszę być na vacie to mając cenę taka jak ci którzy nie płacą, muszę cenę podwyższyć o VAT więc jestem mniej konkurencyjny. Jeżeli mam tą samą cenę to z niej muszę odprowadzić VAT więc mam mniejszy dochód. Więc co to za różnica czyzaplace mniejszy ZUS a zapłacę więcej podatku czy zus w normalnej wysokości bez prowadzenia ewidencji podatkowej i bez vatu. Te pomysły pisowskich kreta czy to zwykle buble ta jak ten cały pisuar

7 stycznia, 8:49, romano:

oho ktos tu kombinuje z Vatem. Ładnie to tak?

Co kombinuje?. Umie to liczy a Ty przeczytałeś nie zrozumiałeś i bzdury piszesz.

M
Marek

A dlaczego nikt nie napisze w artykule ze im mniej placisz tym mniejsze skladki sa odprowadzane na emerytute itp. Ja bym zaplacil 500zl mniej na malym ZUSie i moja emerytura w tym momencie jest jeszcze bardziej gowniana niz jest teraz

N
N
6 stycznia, 10:51, Gość:

120tys przychodu no ja...kto ma taki przychod i co to jest? Jesteście żałosni i mam nadzieje,ze nastepnych wyborów nie wygracie.

trzeba bylo tetaz na wybory zapie**alać a nie plakac po netach

G
Gość

z pompą ogłaszają kolejne sukcesy! w tv ogłoszono szumnie, jakie ułatwienia dla przedsiębiorców z tym małym zusem!!! gdzie sa kalkulatory? ja się pytam- celowo to robią żeby nie można było przeliczyć -kpina

G
Gość

Nie napisaliście jak wyliczyć wysokość składki

r
romano
5 stycznia, 5:35, Krist:

To wszystko jest tak wykalkulowane aby twierdzić że się coś robi, a się n8c nie robi, tyko ludziom wodę z mózgu. Jezeli płacąc mały zus muszę być na vacie to mając cenę taka jak ci którzy nie płacą, muszę cenę podwyższyć o VAT więc jestem mniej konkurencyjny. Jeżeli mam tą samą cenę to z niej muszę odprowadzić VAT więc mam mniejszy dochód. Więc co to za różnica czyzaplace mniejszy ZUS a zapłacę więcej podatku czy zus w normalnej wysokości bez prowadzenia ewidencji podatkowej i bez vatu. Te pomysły pisowskich kreta czy to zwykle buble ta jak ten cały pisuar

oho ktos tu kombinuje z Vatem. Ładnie to tak?

G
Gość
15 grudnia 2019, 13:54, Kartkowicz:

A właśnie dlaczego została pominięta karta podatkowa?

2 stycznia, 16:01, Gość:

Bo za kartą chowają się cwaniaczki nie chcące ujawniać dochodów.

5 stycznia, 18:25, Gość:

Jestem na karcie i nie mogę skorzystać z małego zusu to po kiego grzyba mi ta kasa fiskalna. (przecież tam jest zarejestrowany mój przychód)

A jestes Vat-ovcem? to mały zus Cie obejmuje. Sprawdź sobie.

G
Gość

120tys przychodu no ja...kto ma taki przychod i co to jest? Jesteście żałosni i mam nadzieje,ze nastepnych wyborów nie wygracie.

G
Gość
16 grudnia 2019, 8:55, Gość:

A mali przdsiebiorcy z kartą podatkowa znowu w d... bici. Przecież większość małych przedsiębiorców rozlicza się w ten sposób. Brak słów.

Zrobili coś czyli nic a głośno o tym tylko że tak naprawde to chyba nikt sie nie złapie bo sie nie opłaca

G
Gość
15 grudnia 2019, 13:54, Kartkowicz:

A właśnie dlaczego została pominięta karta podatkowa?

2 stycznia, 16:01, Gość:

Bo za kartą chowają się cwaniaczki nie chcące ujawniać dochodów.

Ale masz pojecie o karcie podatkowej super wiadomosci

G
Gość

Co to za maly zus jak obejmuje nielicznych jesli jestes na karcie podatkowej i placisz 1350 zl zapomnij o malym zusie nie nalezy sie

G
Gość
15 grudnia 2019, 13:54, Kartkowicz:

A właśnie dlaczego została pominięta karta podatkowa?

2 stycznia, 16:01, Gość:

Bo za kartą chowają się cwaniaczki nie chcące ujawniać dochodów.

Jestem na karcie i nie mogę skorzystać z małego zusu to po kiego grzyba mi ta kasa fiskalna. (przecież tam jest zarejestrowany mój przychód)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3