Mały ZUS: nowe poprawki do ustawy o małym ZUS-ie. REWOLUCJA dla drobnych przedsiębiorców?

js
Mały ZUS sprzyja rozwijaniu małej działalności gospodarczej. Andrzej Banas
Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. deregulacji zaproponowała we wtorek korekty legislacyjne do projektu rządowego dotyczącego tzw. małego ZUS-u. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Projekt trafi do drugiego czytania.

Zmiany zaproponowane przez Komisję są korzystne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 5250 zł). Dzięki ustawie będą one mogły płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne.

Oszczędności przedsiębiorcy będą zależały od jego rocznych przychodów. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. Nowe prawo pozwoli rozwinąć się najmniejszym przedsiębiorcom. Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy (niezależnie od tego, jak wysoki przychód wykazywali), musieli płacić taką samą składkę ZUS.

Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, stwierdził w trakcie obrad komisji, że aktualne obciążenia podatkowe są zbyt wysokie dla drobnych przedsiębiorców. Jego zdaniem obciążenia prowadzą do „niskiej przeżywalności” polskich firm.

Mariusz Haładyj: „Prawdopodobieństwo zaprzestania działalności przez grupę nisko przychodowych przedsiębiorców to 25%. A prawdopodobieństwo upadłości czy likwidacji jest pięciokrotnie wyższe niż w kolejnym progu przychodów od 60 do 100 tys. zł”.

Zmiany proponowane przez PiS opierają się na powiązaniu składki na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą z rozmiarem tej działalności. Obecnie drobni przedsiębiorcy muszą płacić:

  • 840 zł składki na ZUS,
  • 320 zł obowiązkowych opłat zdrowotnych.
Mały ZUS ma zapobiec szybkiemu zamykaniu nowo otwieranych firm.
Mały ZUS ma zapobiec szybkiemu zamykaniu nowo otwieranych firm. Piotr Krzyzanowski

System preferencyjny ZUS dla nowych przedsiębiorców

Aktualnie obowiązuje już system preferencyjny ZUS dla osób, które po raz pierwszy zakładają firmę. Początkowo – przez pierwsze dwa lata – płacą one obniżoną składkę ZUS w wysokości ok. 520 zł (z czego 200 zł przeznaczone jest na ubezpieczenie społeczne, reszta to stałe ubezpieczenie zdrowotne).

Jak podkreśla Mariusz Haładyj, celem wszystkich zmian jest stworzenie systemu, który będzie przyjazny dla przedsiębiorców.

Mariusz Haładyj: „Tworzymy system, który jest komplementarny. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność, osiągający na początku przychody niższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia, w ogóle nie musi się rejestrować i płacić składek na ubezpieczenie, po przekroczeniu tego progu, będzie mógł skorzystać przez 6 miesięcy z tzw. ulgi na start (czyli nadal będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne, ale będzie już zarejestrowanym przedsiębiorcą), potem przez 24 miesiące może korzystać z preferencyjnej składki na ubezpieczenie społeczne. A następnie, jeśli odpowiednio nie rozwinął działalności, a jego przychody nie przekraczają 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia, będzie mógł korzystać z tzw. Małego ZUS-u”.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie