Mały ZUS plus 2023 niższy od małego ZUS. Teraz można płacić ZUS od działalności jeszcze korzystniej. Termin minął, ale są wyjątki!

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalność gospodarczej mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy też mały ZUS. Po tym okresie co do zasady powinni przejść na duży ZUS lub skorzystać z Małego ZUS Plus. Czas na zgłoszenie do tego ostatniego upływa 31 stycznia 2023 r.
Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalność gospodarczej mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy też mały ZUS. Po tym okresie co do zasady powinni przejść na duży ZUS lub skorzystać z Małego ZUS Plus. Czas na zgłoszenie do tego ostatniego upływa 31 stycznia 2023 r. Dariusz Gdesz / Polska Press
Wiadomo już dokładnie, ile wyniosą składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne osób, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej. W związku z dwukrotną podwyżką płacy minimalnej doszło do paradoksalnej sytuacji, w której osoby płacące mały ZUS zapłacą wyższe składki niż korzystający z rozwiązania ZUS plus. Może więc warto rozważyć rezygnację z małego ZUS i od razu przejść na mały ZUS plus? Jaki jest termin na taką decyzję?

Spis treści

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy też mały ZUS. Po tym okresie co do zasady powinni przejść na duży ZUS lub skorzystać z małego ZUS plus. Czas na zgłoszenie do tego ostatniego upłynął jednak 31 stycznia 2023 r.

Mały ZUS plus 2023 niższy od małego ZUS. Teraz można płacić ZUS od działalności jeszcze korzystniej. Termin minął, ale są wyjątki!
materiały prasowe inFakt

ZUS od działalności gospodarczej: ulga na start, mały ZUS, mały ZUS plus czy standardowa składka?

W 2023 r. duży ZUS wraz ze składką chorobową wyniesie 1418,48 zł. Mały ZUS zmieni się dwa razy. Za okres od stycznia do czerwca będzie wynosić 331,26 zł, a za lipiec-grudzień 341,72 zł.

Przedsiębiorcy, których przychód w 2022 roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych, mogą jeszcze skorzystać z tzw. małego ZUS plus i tym samym obniżyć wysokość składek.

– Ulga dotyczy tylko danin na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy, natomiast składkę zdrowotną należy opłacać w pełnej wysokości. Jeżeli przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą przez niepełny rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi może jednak skorzystać tylko ten, kto w 2022 roku prowadził działalność przez przynajmniej 60 dni – wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Dla kogo mały ZUS plus? Co zrobić, by skorzystać?

Podstawa składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy wyliczana jest od dochodu. W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem, dochód stanowi połowę przychodu.

Podstawa małego ZUS plus nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. W styczniu 2023 r. wynosi ono 3 490 zł. Oznacza to, że minimalna podstawa MZ+ wyniesie 1 047 zł.

Mały ZUS plus 2023 niższy od małego ZUS. Teraz można płacić ZUS od działalności jeszcze korzystniej. Termin minął, ale są wyjątki!
materiały prasowe inFakt

– Jednak podstawa nie zmieni się tak jak w przypadku małego ZUS. Przepisy w tym zakresie są niespójne. Dla małego ZUS jest mowa o wynagrodzeniu minimalnym obowiązującym w danym okresie, a nie o jednej stałej podstawie na cały rok. Stąd też efekt taki, że wysokość minimalna MZ+ będzie niższa od wysokości ZUS preferencyjnego. W konwekcji dla przedsiębiorców z minimalną podstawą oznacza to, że w całym 2023 r. będą opłacać ZUS w kwocie 331,26 zł (ze składką chorobową) i nie dotknie ich planowana na lipiec podwyżka płacy minimalnej – wyjaśnia ekspert inFakt.

Termin na zgłoszenie upłynął 31 stycznia, ale nie dla wszystkich

Zgłoszenie do małego ZUS plus należy dokonać do końca stycznia 2023 r. Przedsiębiorca powinien wyrejestrować się z ZUS poprzez druk ZUS ZWUA z kodem, z którym jest obecnie zarejestrowany.

Następnie powinien ponownie dokonać zgłoszenia poprzez złożenie dokumentu ZUS ZUA z kodem 05 90 albo 05 92, a później do 20 lutego wraz z DRA/RCA wysłać DRA II /RCA II, gdzie należy uzupełnić odpowiednie pola i ustalić podstawę składek na cały rok.

Mały ZUS plus: kto może do niego przystąpić w trakcie roku

Co istotne, z MZ+ również można skorzystać w trakcie trwania roku podatkowego, jeśli w tym czasie skończy się czas na korzystanie z małego ZUS lub przedsiębiorca odwiesza działalność i ponownie zgłasza się do ubezpieczeń. Wówczas od następnego miesiąca lub dnia odwieszenia może skorzystać z MZ+.

Jeśli stanie się to w drugiej połowie roku, to może się okazać, że przedsiębiorca nawet obniży swoje składki. Przy czym na zgłoszenie w trakcie roku mamy tylko 7 dni od dnia odwieszenia działalności lub skończenia okresu małego ZUS.

– Należy też zaznaczyć, że osoby, które korzystały do tej pory z małego ZUS plus, mogą go kontynuować, pod zwykłymi warunkami, jeżeli w poprzednim roku ich przychód nie był wyższy niż 120 tysięcy złotych oraz prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni. Z MZ+ przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy, w czasie których prowadził działalność gospodarczą – dodaje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mały ZUS plus 2023 niższy od małego ZUS. Teraz można płacić ZUS od działalności jeszcze korzystniej. Termin minął, ale są wyjątki! - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska