Do wypoczynku dzieci na dwutygodniowych koloniach w Zakopanem mocno przyczynił się Zarząd Rejonowy PCK w Kędzierzynie-Koźlu oraz Biuro Turystyczno-Marketingowe "Marek" w alei Jana Pawła II 14 w Kędzierzynie.
- Na opłacenie dzieciom pobytu w Tatrach z konta "NTO" i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Opolu otrzymaliśmy 1200 złotych - mówi Wanda Pilch, radna powiatowa SLD, zajmująca się w kędzierzyńsko-kozielskim starostwie koordynacją i organizowaniem wypoczynku dzieci i młodzieży.
- W sumie do Zakopanego pojechało z powiatu 19 dzieci. Odpoczywali tam także mali mieszkańcy gmin Cisek, Polska Cerekiew i Bierawa. W ich wyjeździe wydatnie pomogli nam też tamtejsi samorządowcy.
12-letnia Kasia (uczennica SP nr 12 w Koźlu), 15-letnia Monika (gimnazjalistka ze Sławięcic) i 15-letni Przemek (gimnazjalista z kędzierzyńskiej "piątki") byli w dolinach Białego i Kościeliskiej, weszli piechotą na Gubałówkę, zjechali kolejką z Butorowego Wierchu.
- W ramach wędrówki śladami Adama Małysza wspięliśmy się na Dużą i Małą Krokiew pod Reglami, zwiedziliśmy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich - opowiada Przemek. - Miałem cichą nadzieję, że uda mi się spotkać w Zakopanem naszego mistrza narciarskiego, ale on w tym czasie skakał za granicą na igielicie. Szkoda.
Dziewczynom bardzo w pamięci zapadły wizyty w Muzeum Tatrzańskim i w Muzeum im. K. Makuszyńskiego, twórcy słynnego "Koziołka Matołka".
- Lubię Makuszyńskiego. Jego książki to młodzieżowy kanon. Pamiętam, że jak byłam młodsza, to "Awanturę o Basię", "Pannę z mokrą głową" czy "Szatana z siódmej klasy" przeczytałam jednym tchem - mówi Monika. - Po kolonii wiem już, gdzie został pochowany pisarz. Ma piękny grób na zabytkowym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.
- W Muzeum Tatrzańskim najbardziej urzekł mnie spreparowany niedźwiedź. Miś wygląda jak żywy - mówi zadowolona Kasia. - W muzeum spędziłam prawie cztery godziny. Warto było. Świat tatrzańskiej przyrody i zwierząt jest niepowtarzalny, wprost fantastyczny.
Charytatywną akcję "NTO" pod hasłem "Zabierz dziecko na wakacje" aktywnie wspierali w tym roku w Kędzierzynie-Koźlu: Nieformalne Niezależne Forum Kobiet; Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski; sklep i pracownia krawiecka "Jakub"; hurtownia materiałów biurowych "Biuromix-Center"; Biuro Turystyczno-Marketingowe "Marek"; hotel Court; radny powiatowy Leon Piecuch; radny miejski Grzegorz Mankiewicz; przewodnicząca zarządu regionalnego Stowarzyszenia Młodej Lewicy Demokratycznej, Joanna Saska oraz wywodząca się z Kędzierzyna-Koźla wicewojewoda opolski Elżbieta Rutkowska.
- Wszyscy mieli skarbonki "NTO", do których zbierali datki. To ich operatywność i zaangażowanie przyczyniły się do tego, iż w czasie tegorocznych wakacji - poza zakopiańską trójką - na kolonii w Turawie wypoczywało pięcioro nastolatków z Kędzierzyna-Koźla, a w Istebnej w Beskidzie Żywieckim dwoje - wylicza Wanda Pilch.