Mamy problem z budżetem obywatelskim dla mieszkańców nowych dzielnic Opola

Artur  Janowski
Artur Janowski
Do budżetu obywatelskiego, adresowanego do nowych mieszkańców, nie wpłynął żaden wniosek. Dlatego termin zgłaszania pomysłów, jak wydać pół miliona złotych, przesunięto na 14 kwietnia.

Pierwotnie wnioski miały być składane do piątku, ale na razie żadna propozycja nie nadawała się do wpisania na listę projektów, które w maju mogłyby być głosowane.

- Jest zainteresowanie, ale nowi opolanie mają problem z prawidłowym przygotowaniem wniosków - tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta. - Proszę pamiętać, że w Opolu budżet obywatelski z powodzeniem funkcjonuje od kilku lat, a nowi mieszkańcy muszą się go dopiero nauczyć. Służymy radą w Centrum Dialogu Obywatelskiego i tam zapraszamy na wszelkiego rodzaju konsultacje, jednocześnie prezydent zdecydował o wydłużeniu terminu składania wniosków do 14 kwietnia.

Jak opowiadają urzędnicy, wiele problemów sprawia prawidłowe określenie projektu. Sporo osób proponuje zadania, które i tak wykonywane są przez urząd miasta np. ramach bieżącego utrzymania ulic.

Z kolei do naszej redakcji docierały sygnały, że część osób nie chce zaangażować się w budżet obywatelski, bo nie wierzy w jego skuteczność.
- Zapraszam na boisko przy szkole podstawowej nr 10, które powstało właśnie w ramach budżetu obywatelskiego - komentuje Marek Cholewa, radny dzielnicy Szczepanowice- Wójtowa Wieś, a jednocześnie autor wniosku dotyczącego boiska. - Budżet to świetne narzędzie, które pozwala mieszkańcom zmienić coś w swojej najbliższej okolicy. Wielu z nas narzeka, że nic nie może.

Przeczytaj też: Budżet obywatelski. Pół miliona złotych dla mieszkańców nowych dzielnic Opola [wideo]

Tymczasem tu dostają do ręki instrument, dzięki któremu mogą pokazać, że potrafią coś zdziałać. To kosztuje trochę czasu, ale warto.

Radny podpowiada również, że przy przygotowaniu wniosku najlepiej skonsultować go z kimś, kto zna się na budowlance lub też z jakimkolwiek projektantem.
- Chodzi o dobre oszacowanie kosztów - mówi Cholewa.

Na to nowi mieszkańcy mają obecnie prawie trzy tygodnie. Powinni jednak pamiętać, że wartość danego zadania nie będzie mogła przekroczyć 50 tys. zł, a w każdym z byłych sołectw zrealizowane mogą być maksimum trzy wnioski. Co ważne, muszą to być zadania ogólnodostępne, np. siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw, czy impreza plenerowa.
Formularz zgłoszeniowy zadania poparty podpisami 15 mieszkańców Opola należy złożyć w Centrum Dialogu Obywatelskiego lub przesłać skan na adres [email protected].

Uprawnionymi do zgłaszania zadań i głosowania nad zadaniami są mieszkańcy powiększonego Opola, którzy ukończyli 16 lat.
Wydłużenie czasu składania wniosków oznacza także zmianę innych terminów. Głosowania nad propozycjami potrwa od 23 maja do 6 czerwca. O tym, jak podzielone zostanie 500 tysięcy złotych, dowiemy się 13 czerwca.

**ZOBACZ TAKŻE:

Tych kobiet szuka opolska policja

QUIZ: Czy znasz język śląski?
Strajk kobiet w Opolu
Ile tak naprawdę zarabiają księża?
QUIZ: Najtrudniejsze pytania w "Milionerach"
W Opolu topiono PiSiannę**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska