Mamy w regionie zaledwie jeden bunkier przeciwatomowy. Prywatny i nie za duży

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Schron przed bronią masowego rażenia znajduje się na terenie zakładów koksowniczych w Zdzieszowicach, które należą do koncernu ArcelorMittal.
Schron przed bronią masowego rażenia znajduje się na terenie zakładów koksowniczych w Zdzieszowicach, które należą do koncernu ArcelorMittal. Radosław Dimitrow
Na wypadek wojny i ataku atomowego tylko nieliczni będą mogli skorzystać z dobrodziejstw, jakie dają schrony i miejsca ukryć.

Jedyny schron przed bronią masowego rażenia, w tym na wypadek ataku atomowego, znajduje się na terenie zakładów koksowniczych w Zdzieszowicach, należących do koncernu ArcelorMittal.

- Budowę schronu rozpoczęto jeszcze w latach siedemdziesiątych, kiedy zakład był państwowy, i zakończono w latach osiemdziesiątych - mówi Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Może pomieścić 100 osób. Stan techniczny obiektu jest dobry.

Zdzieszowicki schron jest jednym z około dwudziestu w całym kraju tego typu. Większość znajduje się na Podkarpaciu. Kolejnych obiektów tego typu w regionie, ale i w całej Polsce nie planuje się budować w najbliższym czasie.

- Niejasne są przepisy w tej sprawie - dodaje Stanisław Potoniec. - Nie ma uregulowań, kto i na jakich zasadach miałby to robić.

Paweł Frączak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, której podlega Biuro do spraw Ludności i Obrony Cywilnej, mówi że przygotowywane są zmiany w prawie.

- Jest powołany specjalny zespół, który do końca marca zakończy swoje prace - mówi Paweł Frątczak.

Na terenie całego kraju jest w sumie 28 tysięcy budowli ochronnych. To schrony oraz miejsca ukryć, np. podziemne garaże, piwnice itd. Na Opolszczyźnie takich miejsc jest 300. 87 z nich to typowe schrony, reszta - miejsca ukrycia. W całym kraju zapewniają one 2,86 procent potrzeb

- I nie odstajemy od innych państw w tej kwestii - zapewnia Paweł Frątczak.

Fachowcy od bezpieczeństwa nie pozostawiają złudzeń. Na wypadek wojny i ataku atomowego tylko nieliczni będą mogli skorzystać z tych dobrodziejstw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska