Zwycięzca wystąpił w okolicznościowym myśliwskim stroju z rogiem w ręku.
- Wpadliśmy na taki pomysł razem z moją nauczycielką - opowiada Marcin Ganzera. - To nawiązanie do dwujęzycznej prezentacji, którą poświęciłem Parkowi Narodowemu Jezioro Nezyderskie (Seewinkel) na granicy Austrii i Węgier.
- Czytałem dużo o Austrii już przed I etapem. Dzień przed finałem szukałem w internecie różnych ciekawostek. Wśród nich znalazłem datę wejścia Austrii do Unii Europejskiej. I właśnie pytanie o tę datę było jednym z trzech, jakie dostałem w finale. Musiałem też rozpoznać utwór muzyczny i wskazać jego autora. Była to kompozycja Johanna Straussa ojca.
W nagrodę Marcin pojedzie na wycieczkę do Wiednia.
Kolejne miejsca w finale zajęli: 2. Arkadiusz Gajos z ZSO LO nr III w Opolu (czwarty start w konkursie), 3. Natalia Opas z PG nr 2 w Namysłowie. Wyróżnienia za prezentacje otrzymali: Marta Gomolla z II LO w Opolu oraz Krzysztof Król z ZS nr 3 w Kłobucku.
- Finaliści wykazali się dużą i różnorodną wiedzą - mówi Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu, która zorganizowała konkurs. - Zarówno z historii Austrii, jak i kultury, polityki, nauki itp. Przygotowano też ciekawe prezentacje, m.in. o cystersach z Heiligenkreuz, którzy zyskali popularność na rynku muzycznym, twórczości Hundertwassera, Feliksie Baumgartnerze i in.
Uczestnicy finału zostali wyłonieni po pierwszym etapie. w którym wzięło udział 490 osób, głównie uczniów gimnazjów i szkół średnich.