Marcin Isalski, 15-latek z Prudnika, wygrał ogólnopolski konkurs

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Marcel Isalski z Prudnika, uczeń II klasy Gimnazjum Diecezjalnego w Nysie, zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

W etapach rejonowych konkursu o historii polskiego oręża i żołnierza w całej Polsce do rywalizacji stanęło 1200 uczniów. Konkurs pod egidą Muzeum Wojska Polskiego miał w tym roku już 22. edycję.

Pytania dotyczyły okresu od Konfederacji Barskiej po powstanie styczniowe (1768 - 1864). Marcel poradził sobie świetnie.

Wiedział między innymi, o co chodziło generałowi Prądzyńskiemu, kiedy po wygranej bitwie pod Iganiami (1831) krzyczał „Siedlce, Siedlce” (wzywał do kolejnego ataku na rosyjskie oddziały w Siedlcach). Rozszyfrował też nieopisaną mapę bitwy pod Grochowem i jako jedyny z finalistów i rozpoznał szablę gwardii królewskiej Ludwika XVII.

- Myślałem, że pójdzie mi gorzej, bo akurat tego okresu w historii nie lubię. Bardziej pasjonują mnie dzieje II wojny światowej - przyznaje gimnazjalista. Marcel Isalski od czterech lat uczestniczy w tym konkursie, a do finału dostał się po raz czwarty. Przygotowuje go nauczycielka historii z Prudnika Liliana Raszka-Niemiec.

- Kiedy miałem 5 - 6 lat zainteresowały mnie programy historyczne Bogusława Wołoszańskiego - opowiada laureat. - Z tatą zwiedzaliśmy też muzea militariów w Anglii i w Finlandii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska