Marcin Ociepa w liście otwartym: Kiedy zatraciliśmy miarę?

Natalia Popczyk
Natalia Popczyk
Zaktualizowano 
Archiwum (o)
Marcin Ociepa w liście otwartym komentuje zamieszanie, jakie powstało wokół 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

List otwarty Przewodniczącego Rady Miasta Opola ws. miejskich obchodów 35. rocznicy stanu wojennego w Polsce

Co się z nami stało, że pozwoliliśmy sobie w Opolu na awanturę wokół tragicznej daty z naszej historii, okrągłej 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego?

Co się z nami stało, że godzimy się, by dumę że po raz pierwszy w historii będziemy mieli miejskie, oficjalne obchody tej trudnej rocznicy odbierali nam ci, którzy przez lata, jako posłowie, czy wojewodowie na te oficjalne obchody się nie zdobyli?

Co się z nami stało, że przechodzimy do porządku dziennego nad faktem, że jedna, czy druga partia opozycyjna porównuje ówczesną władzę totalitarną, która mordowała i internowała tak wielu naszych rodaków do władzy dziś, tylko dlatego, że się z nią nie zgadza? Kiedy zatraciliśmy miarę?

Co się z nami stało, że akceptujemy organizację antyrządowych manifestacji właśnie 13 grudnia, skoro wiemy, że sprowadzanie pamięci o ofiarach i bohaterach tamtych dni do bieżącego sporu politycznego skutecznie rozmywa pamięć i szacunek dla ofiar komunistycznego terroru?

Co się z nami stało, że przeszkadza nam już nawet obecność wojska „bo wtedy było po stronie władzy”, choć przecież właśnie chodzi o wychowywanie kolejnych pokoleń, także żołnierskich, w przeświadczeniu, że na końcu historia przyznaje rację wołającym o wolność obywatelom, nie zaś zbrojnej władzy?

Co się z nami stało, że przeszkadza nam bardziej honorowy patronat posła Patryka Jakiego, któremu należy się szacunek, że od lat organizował obywatelskie apele pamięci, niż obecność w Komitecie Obrony Demokracji (sic!) oficera z okresu stanu wojennego, który wojnę wypowiedzianą własnemu narodowi nazywa „kulturalną”, gdzie „owszem były jakieś ścieżki zdrowia”? Czy naprawdę jest nam bliżej do tego drugiego?

Co się z nami stało, że zamiast wdzięczności za pierwsze oficjalne uroczystości upamiętniające tamte dni, wybieramy „luksus” wzgardzenia nimi, a w konsekwencji niepamięć kolejnych pokoleń?

Marcin Ociepa

Przeczytaj też: Patryk Jaki nie będzie patronem obchodów rocznicy stanu wojennego

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
niewdzięcznik i opornik

wdzięczność Jakiemu za zidiocenie? Jak Jaki urządzał swoje prywatne szopki to był jego cyrk i jego małpy. W momencie kiedy na ten cyrk i te małpy przeznacza się publiczne pieniądze to ja wołam hola hola, możesz być idiotą ale nie bądź bezczelnym chamem co namawia abym tolerował państwowe święto Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Tego nawet za komuny nie było!

j
jareczek

13 grudnia najpierw zdziwienie, że to już a potem ulga, takie były moje odczucia. Tak czuła większość, przecież już wcześniej prawie każdy rozważał wejdą czy nie wejdą ruscy. 13 nie weszli więc z jednej strony był żal, że nie było porozumienia z drugiej ulga, że ruskich nie ma i może wreszcie będzie lżej żyć. Kolejki po margarynę, po mięso, za masłem, bo olej rzucają i gdzie można kupić kawę. Życie stało się nieznośne.

Sukces generałów 13 właśnie dlatego był spektakularny, że ludzie byli zmęczeni ale bohaterowie w stoczni nie wiedzieli o tym. KK oderwała się ludzi, bujała w obłokach. Dlatego dali się wyłapać. Niech nikt nie mówi, że cały kraj strajkował. Cały kraj poza nielicznymi wyjątkami umilkł a i te nieliczne strajki nie trwały długo. Dopiero na wiosnę wystartowały w większych miastach demonstracje, rozpoczęło się gazowanie i polewanie. W Opolu cały stan wojenny nie było, żadnych manifestacji, żadnych, zero, null. Ktoś tam może gdzieś się zbierał, drukował ulotki. Do mnie nie trafiła żadna ulotka, zero, null.

W Opolu nie było bohaterów, dopiero teraz się rodzą i dzielnie walczą. Może ktoś tam wykrzykiwał swoje racje przy kolacji i tyle.

13 był sukcesem generałów, skutecznie spacyfikowali kraj. Ale tylko tyle im się udało. Rządzili ale radośnie popierających nie było, raczej mur milczących.

Tylko idiota albo beton partyjny typu Albin Siwak  może świętować 13 XII, nie wiem co się we łbach poprzewracało. Świętujcie strajk z września 88, świętujcie 31 VIII, świętujcie 4VI, świętujcie pierwsze wolne wybory prezydenta i parlamentu, świętujcie 1 V 2004 ale nie namawiajcie do świętowania klęsk

G
Gość
W dniu 13.12.2016 o 13:03, Darek napisał:

Rzadko piszę ....

wolne żarty, trolujesz na równo z Janosikiem -normalnie jakieś zawody, który większe głupoty nagryzmoli :wacko:

D
Darek

Bardzo proszę nie martwić się o moją pracę, bo mógłbyś drogi Gościu się zdziwić. Nie chwaląc się mogę stwierdzić, że powodzi mi się znacznie lepiej, niż przeciętnemu Polakowi. Nie uważam się z tego powodu ani za lepszego, ani za mądrzejszego w przeciwieństwie do niektórych, którym bardzo łatwo przychodzi pogardzać ludzi z uwagi na ich status ekonomiczny. Co do płacenia za wpisy mogę tylko napisać i vice versa. I jak teraz się czujesz Gościu? Pozdrawiam! 

G
Gość

Darek! Pracuj, pracuj przy klawiaturze gdyż innej pracy pewnie nie masz. Ile i jak ci płacą? Za każde słowo + wypłata zaliczki?

D
Darek

Wpisy na tym forum pokazują poziom chamstwa i agresji. Niestety głównie ze strony oponentów obecnej władzy. Dziwne, bo to te same osoby, które tak głośną krzyczą, że PIS dzieli Polaków i uprawia mowę nienawiści. Tak to niestety jest, że "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz". Pozdrawiam wszystkich hejterów i tych z PIS'u i tych z antyPIS'u. Idą święta może damy sobie trochę na wstrzymanie... 

D
Darek
W dniu 13.12.2016 o 00:17, Gość napisał:

W tamtych czasach byli szykanowani Wiśniewski , Rol , Ociepa i Jaki  bo nie było pampersów tylko pieluszki tetrowe  i im doopę obszczypało  !!!  :P  Kochaniutki PRL budowali Kaczyńscy , Piotrowscy czy Pawłowiczki  . Poczytaj tylko jak szybko i ku zaskoczeniu  środowiska robili wtedy kariery .  B)  Może wiesz jaki był temat pracy naukowej Kaczyńskiego ??? :D  Co robili obecni młodzi-gniewni z pislamu i sp to może powiedzieć pani ze żłobka  , a robili to co dzisiaj ( z nawyku ?)  rzadko i śmierdząco . Tylko kiedyś w pieluchy a teraz w gacie !!! ;)

Rzadko piszę takie komentarze ale Pani/Pana wpis to totalny bełkot! PRL budowali Kaczyńscy? Pan lub Pani naprawdę żyje chyba w jakiejś wirtualnej rzeczywistości. Wie Pan co robił Lech Kaczyński za komuny? Co robił Jarosław Kaczyński? Co mogli robić określani przez Panią lub Pana młodzi-gniewni, z jak to Pani lub Pan elegancko określił z pislamu, skoro nawet jeszcze wtedy nie żyli? Proszę się zastanowić, co Pani lub Pan wypisuje, bo to zwykła kompromitacja. Z Pani lub Pana wpisu bije nienawiść i agresja i o tym właśnie jest mowa w piśmie Ociepy. Pozdrawiam!

D
Darek
W dniu 13.12.2016 o 00:51, Gość napisał:

   Super komentarz, brawa za erudycję.Się młodziakom w doopach poprzewracało.Ile ten Ociepa ma lat? 32?To co on może wiedzieć o stanie wojennym kiedy jego jeszcze na świecie nie było.Totalna kompromitacja tego kabotyna. 

Określanie kogoś mianem kabotyn to faktycznie szczyt erudycji. Co to ma za znaczenie, kto ma ile lat? Czyli pana zdaniem obchodzić rocznicę mogę tylko roczniki poniżej np. 1960 roku, bo mieli wtedy 21 lat? Co to znaczy, że się młodym w d..pach poprzewracało. Że się interesują historią. Że Jaki organizował obchody rocznicowe wprowadzenia stanu wojennego, kiedy wszyscy w Opolu mieli to w nosie. Proszę o trochę obiektywizmu i mniej agresji.

D
Darek
W dniu 13.12.2016 o 00:03, Gość napisał:

Co się stało panowie Ociepa , Rol , Wiśniewski  czy jaki(ś) tam  inny , że się zatraciliście ??? Co się stało ? Ano władza do głowki na.pier ..dala  !!! Odbija wam !  !3 Grudnia to powinien być dzień zadumy i refleksji  a nie święto . ! 13 Grudnia to mógł świętować Jaruzelski i Kiszczak !!! Ale co wy pampersy możecie wiedzieć o  stanie wojennym skoro nawet nie poczuliście pały milicyjnej  wracając z nocnej zmiany i zapominając  upoważnienia pozwalającego poruszać się w godzinach nocnych ?  Co wy wiecie o tych szalonych czasach kiedy kobitki stały w kolejka aby kupić mężowi "patykiem pisane " bo umierał z pragnienia ??? Co  wy wiecie o życiu zaczynającym się o 13:00  ,   a kończącym się o 13:20 z powodu braku alkoholu ?  Co wy wiecie o rozterkach rodzinnych gdzie jeden syn strajkował , a drugi z ZOMO pacyfikował strajkujących ? O czym ty pampersie pierdzielisz ???  Jaki może być patronem "dzieci ofiar Czarnobyla "  bo ma jakąś taką nierozpoznaną skazę !

To własnie jest ta miłość bliźniego, brak hejtu i poszanowanie innych przekonań. Określenia typu "pampersie", "nierozpoznana skaza" itd. Szczyt elegancji i elokwencji. Piszący takie coś sam o sobie wystawia opinię. Nie muszę chyba pisać jaką.

G
Gość
W dniu 13.12.2016 o 01:04, Gość napisał:

Ociepa za swój list powinien zostać natychmiastowo odwołany z funkcji przewodniczącego rady miasta Opola.To jest po prostu niewyobrażalny nietakt.Nie wyobrażam sobie żeby po takim liście, taki ktoś był drugą najważniejszą osobą w naszym samorządzie.Nie liczę na postępowanie honorowe bo gdyby miał honor, to po tej wpadce sam powinien zrezygnować.Nie liczę też na to, że jego zaplecze samo z siebie uzna, że powinien ustąpić. Dlatego to opozycja w radzie miasta powinna czym prędzej uruchomić ścieżkę jego odwołania, nawet obarczoną ryzykiem, że do tego ostatecznie nie dojdzie.Zważywszy że głosowanie jest tajne, może wyjść niezła niespodzianka.Ponadto sam fakt, że sprawa będzie opisywana przez wszystkie najważniejsze opolskie media powinien zadziałać mobilizująco i spowodować, że nabierze rozumu i pokory.Dlatego wzywam opozycję w radzie miasta do podjęcia niezwłocznych działań w tym kierunku

 

OPOZYCJO DO DZIEŁA!

TO TEST WASZEJ WIARYGODNOŚCI!

 

Art. 19. 1. Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1–3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
2. Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem.
3. (uchylony)
4. Odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczących następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy w trybie określonym w ust. 1.

G
Gość

 

W dniu 13.12.2016 o 00:17, Gość napisał:

W tamtych czasach byli szykanowani Wiśniewski , Rol , Ociepa i Jaki  bo nie było pampersów tylko pieluszki tetrowe  i im doopę obszczypało  !!!  :P  Kochaniutki PRL budowali Kaczyńscy , Piotrowscy czy Pawłowiczki  . Poczytaj tylko jak szybko i ku zaskoczeniu  środowiska robili wtedy kariery .  B)  Może wiesz jaki był temat pracy naukowej Kaczyńskiego ??? :D  Co robili obecni młodzi-gniewni z pislamu i sp to może powiedzieć pani ze żłobka  , a robili to co dzisiaj ( z nawyku ?)  rzadko i śmierdząco . Tylko kiedyś w pieluchy a teraz w gacie !!! ;)


Super komentarz, brawa za erudycję.

Się młodziakom w doopach poprzewracało.
Ile ten Ociepa ma lat? 32?
To co on może wiedzieć o stanie wojennym kiedy jego jeszcze na świecie nie było.
Totalna kompromitacja tego kabotyna.

 

G
Gość
W dniu 12.12.2016 o 19:43, Gość napisał:

Panie przewodniczący.Nic się z nimi nie stało. Oni tacy byli cały czas. Zmanipulowani propagandą, łżemediami i podsycaniem wzajemnej agresji w trójkącie MN – lewactwo - Polacy. Im największą frajdę sprawia obrażanie kogoś, z kim się nie zgadzają.Nie słyszałem, żeby ktoś z MN lub lewactwa był w tamtym czasie, stanu wojennego i po nim,  szykanowany czy internowany. I dlatego nie szanują tych, którzy walczyli z komuną. Nie szanują, bo ich dziadkowie i ojcowie trzymali sztamę, budując razem PRL.    

W tamtych czasach byli szykanowani Wiśniewski , Rol , Ociepa i Jaki  bo nie było pampersów tylko pieluszki tetrowe  i im doopę obszczypało  !!!  :P  Kochaniutki PRL budowali Kaczyńscy , Piotrowscy czy Pawłowiczki  . Poczytaj tylko jak szybko i ku zaskoczeniu  środowiska robili wtedy kariery .  B)  Może wiesz jaki był temat pracy naukowej Kaczyńskiego ??? :D  Co robili obecni młodzi-gniewni z pislamu i sp to może powiedzieć pani ze żłobka  , a robili to co dzisiaj ( z nawyku ?)  rzadko i śmierdząco . Tylko kiedyś w pieluchy a teraz w gacie !!! ;)

G
Gość

Co się stało panowie Ociepa , Rol , Wiśniewski  czy jaki(ś) tam  inny , że się zatraciliście ??? Co się stało ? Ano władza do głowki na.pier ..dala  !!! Odbija wam !  !3 Grudnia to powinien być dzień zadumy i refleksji  a nie święto . ! 13 Grudnia to mógł świętować Jaruzelski i Kiszczak !!! Ale co wy pampersy możecie wiedzieć o  stanie wojennym skoro nawet nie poczuliście pały milicyjnej  wracając z nocnej zmiany i zapominając  upoważnienia pozwalającego poruszać się w godzinach nocnych ?  Co wy wiecie o tych szalonych czasach kiedy kobitki stały w kolejka aby kupić mężowi "patykiem pisane " bo umierał z pragnienia ??? Co  wy wiecie o życiu zaczynającym się o 13:00  ,   a kończącym się o 13:20 z powodu braku alkoholu ?  Co wy wiecie o rozterkach rodzinnych gdzie jeden syn strajkował , a drugi z ZOMO pacyfikował strajkujących ? O czym ty pampersie pierdzielisz ???  Jaki może być patronem "dzieci ofiar Czarnobyla "  bo ma jakąś taką nierozpoznaną skazę !

C
C.D.
W dniu 12.12.2016 o 13:54, Darek napisał:

Pani lub Pan już całkowicie odleciał. Proszę przeczytać to pismo jeszcze raz tyle, że ze zrozumieniem. Właśnie tam jest mowa, że powinny to być obchody wszystkich Polaków, ponad podziałami. Swoją drogą, to określenie święto średnio tu pasuje, bo co tu świętować. Świętować to można rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ja w piśmie Pana Ociepy nie znalazłem żadnego pouczania. Co do czołgów, to powstrzymam się od komentarza, bo póki co to rząd PO-PSL wysłał uzbrojoną policję na protestujących górników,

. Tak to jest jak zna się tamten czas z opowiadan i książek.Gdybyś je przeżył to nie pisałbyś dzisiaj w ten sposób bo byś rozumiał.Więc nie proponuj czytania ze zrozumieniem czy wytykaj błedy pisowni.W życiu jak coś przeżyjesz sam to podziel się tym emocjonalnie a nie dyskutuj o tym czego nie przeżyłeś.Wojsko i apel smoleński w tym dniu to wręcz obraza ludzi którzy walczyli byś żył w wolnym kraju.
r
rr

Cóż tak to jest jak się prawicę do władzy wybiera

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3