Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia: "Poczta Polska może być zaangażowana w nowe wybory"

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Marcin Ociepa, poseł i wiceprezes Porozumienia
Marcin Ociepa, poseł i wiceprezes Porozumienia Piotr Guzik
- Chodzi o przywrócenie właściwiej roli Państwowej Komisji Wyborczej, a także położenie dużego nacisku na tajność i powszechność wyborów. Możliwe jest zaangażowanie w nie operatora, Poczty Polskiej - mówi Marcin Ociepa, poseł i wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodowej.

W czwartek Sejm odrzucił senackie weto wobec ustawy umożliwiającej przeprowadzenie 10 maja "wyborów kopertowych". Stało się to po osiągnięciu konsensusu na linii Jarosław Kaczyński - Jarosław Gowin, o którym poinformowano we wspólnym oświadczeniu w środę wieczorem.

„W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach” - napisano.

Wcześniej liderzy PiS i Porozumienia szli bowiem na zwarcie. Jarosław Gowin stał na stanowisku, że w takich sposób i w tym terminie nie sposób przeprowadzić wyborów prezydenckich. Tymczasem Jarosław Kaczyński parł w tym kierunku ze wszystkich sił. W samym Porozumieniu miało dojść do rozłamu na tych, co byli murem za liderem, jak i tych, co byli skłonni głosować zgodnie z linią PiS. Sytuacja była istotna o tyle, że Porozumienie w Sejmie ma 18 posłów i bez nich Zjednoczona Prawica nie ma samodzielnej większości.

Marcin Ociepa: PKW nie została odsunięta w stu procentach

Przegłosowanie ustawy o "wyborach kopertowych" oznacza, że wybory - teoretycznie - już w tę niedzielę, 10 maja. - Sprawa jest jednak zupełnie jasna. Wybory nie odbędą się - mówi Marcin Ociepa w rozmowie z portalem nto.pl.

Wiceprezes Porozumienia powołuje się przy tym na stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, która stwierdziła, iż 10 maja nie będzie żadnego głosowania, obwodów i komisji wyborczych, a co za tym idzie przez całą sobotę oraz niedzielę do nominalnego czasu zakończenia głosowania w Polsce nie będzie obowiązywała cisza wyborcza.

Pytany o to, czy stanowisko PKW ma jakiekolwiek znaczenie w sytuacji, gdy ustawa przegłosowana w czwartek odsunęła ją od tych wyborów, Marcin Ociepa odpowiada, że "PKW nie została odsunięta w stu procentach".

- Mówimy tu o zasadniczych kwestiach technicznych, to prawda, ale nie o takich, które systemowo odsuwają Państwową Komisję Wyborczą od organizacji wyborów w Polsce - argumentuje.

Marcin Ociepa: Sąd Najwyższy zawsze na koniec ocenia proces wyborczy

Zapowiada, że po niedzieli Sąd Najwyższy zajmie się tymi wyborami i że zakładane jest, iż stwierdzi ich nieważność. Sęk w tym, że w ocenie wielu specjalistów - jak konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego - nie brakuje opinii, iż Sąd Najwyższy nie ma ku temu podstaw.

- Wybory to coś więcej, niż głosowanie. Głosowanie się nie odbędzie. Natomiast wybory to jest szerszy proces, który na koniec zawsze podlega ocenie Sądu Najwyższego, stwierdzającego ich ważność bądź nieważność - mówi Marcin Ociepa.

Marcin Ociepa: Nowelizacja ustawy w przyszłym tygodniu

Wiceprezes Porozumienia zapowiada, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafić ma nowelizacja ustawy przyjętej w czwartek, która ma ją uporządkować oraz wyeliminować z jej treści budzące wątpliwości zapisy.

- Kierunkowo chodzi o przywrócenie właściwiej roli Państwowej Komisji Wyborczej, a także położenie dużego nacisku na tajność i powszechność wyborów - mówi.

Marcin Ociepa nie wyklucza, że choć za wybory ma odpowiadać PKW, to całego procesu może zostać zaangażowany operator zewnętrzny w postaci Poczty Polskiej.

  • Czy Zjednoczona Prawica jest przygotowana na sytuację, w której SN nie zachowa się zgodnie z oczekiwaniami jej polityków?
  • Kiedy mogą się odbyć nowe wybory prezydenckie?
  • Czy konieczne będzie ponowne zgłaszanie kandydatów i zbiórka podpisów?
  • Czy Porozumienie przymierza się do współpracy z PSL pod wodzą Władysława Kosiniaka-Kamysza?

O tym w programie "Gość nto".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska