Marek Goliszewski: Państwo będzie żyło, jeśli będzie żyła gospodarka, jeśli firmy nie stracą płynności, a pracownicy dostaną pensje

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Marek Goliszewski, Business Centre Club.
Marek Goliszewski, Business Centre Club. Adam Guz
Marek Goliszewski, prezes BCC, wystosował do rządu apel o zrealizowanie ponad 30 punktów, które w ocenie tej organizacji, ocalą gospodarkę, a tym samym Polskę, przez zapaścią.

Kryzys zdrowotny i recesja gospodarcza nasilą się. Ludzie będą umierać. Firmy bankrutować. Mamy dopiero namiastkę rozwoju tej sytuacji. Trzeba działać szybciej i mocniej - napisał Marek Goliszewski.

I zaapelował do premiera:

Dlatego upoważniony losem mikro-, małych, średnich i dużych firm oraz ich pracowników, proszę i wzywam Pana do niezwłocznego podjęcia następujących decyzji.

Jest ich 34:

 1. Zwolnić firmy i ich pracowników z obowiązku składek do ZUS, a nie tylko je odroczyć. Do tego uprościć biurokratyczne procedury ZUS i zastąpić je w okresie epidemii prostym i szybkim zgłoszeniem e-mail bądź pocztą.
 2. Zwolnić na najbliższy kwartał całkowicie (w zależności od procenta utraconych dochodów) z danin CIT, PIT, PFRON, na Fundusz Pracy.
 3. Odblokować środki w ramach podzielonej płatności VAT (tzw. split payment).
 4. Przyspieszyć zwrot podatku VAT z obecnych 60 do 15 dni.
 5. Pilnie zawiesić przepisy dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych i Pracowniczych Programów Emerytalnych– obecne, bez przepisów zmieniających, nadal obowiązują i firmy muszą wypełniać obowiązki z nimi związane, w tym odprowadzać składki.
 6. Zlikwidować obowiązek przedstawienia zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i ZUS w zamówieniach publicznych.
 7. Zawiesić obowiązek firm wdrożenia struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT.
 8. Podać do publicznej wiadomości, że firmy będą mogły skorzystać ze szczególnych rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej od 1 marca br.
 9. Zwolnić z odpowiedzialności przedsiębiorców za szkody wyrządzone w związku z działaniami władz publicznych mających na celu przeciwdziałanie COVID-19, w tym szczególnie za szkody powstałe w wyniku wykonania przez przedsiębiorcę decyzji lub poleceń władzy publicznej.
 10. Zapewnić przedsiębiorcom środki na pokrycie wydatków i szkód związanych z wykonywaniem obowiązków nałożonych przez władze publiczne związanych z walką z koronawirusem. Wprowadzić dla przedsiębiorców analogiczne dotacje na walkę z konsekwencjami kryzysu jakie mają jednostki samorządu gospodarczego i placówki zdrowia.
 11. Pokrywać w 50% przez Skarb Państwa koszty pracodawcy związane z decyzją o zawieszeniu działalności firmy przez inspektora pracy lub inspektora sanitarnego.
 12. Ograniczyć czas zwolnienia lekarskiego za pośrednictwem telefonu do 5 dni. Jeśli po tym terminie stan zdrowia pracownika się nie poprawi, wtedy pracodawca powinien mieć prawo kierować pracownika do lekarza by wykonać niezbędną diagnostykę i na tej podstawie kontynuować zwolnienie.
 13. Przejąć przez państwo koszt tzw. chorobowego przez pierwsze 33 dni.
 14. Wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy i możliwość tworzenia banku godzin pracowników, na wzór niemiecki czy szwajcarski. To umożliwi wysyłanie pracownika do domu, płacenie tzw. godzinówki i tworzenia ujemnych godzin, które przy lepszej koniunkturze można skompensować bezpłatnymi nadgodzinami.
 15. Umożliwić wysyłanie pracowników przez pracodawcę na zaległe urlopy.
 16. Umożliwić pracownikom szybkie przebadanie się na koszt pracodawcy.
 17. Utworzyć mechanizm prawny pozwalający na częściowe odbiory robót budowlanych oraz uzyskanie za nie wynagrodzeń. Firmy, które wykonały część kontraktów, w tym kontraktów rządowych, powinny móc uzyskać za nie zapłatę, mimo iż obecne zasady obligują do wypłacenia środków dopiero po wykonaniu 100% kontraktu.
 18. Przejąć przez budżet państwa spłatę oprocentowania pożyczek dla firm w trudnej sytuacji na skutek obecnego kryzysu.
 19. Wprowadzić szybką ścieżkę upadłościową, z osłonowym wsparciem pracowników z Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 20. Dać możliwość odliczania straty poniesionej z działalności gospodarczej w danym roku od dochodów osiągniętych w ciągu następnych pięciu lat.
 21. Rozdzielić transport ciężarowy od transportu osobowego; Wyodrębnić dodatkowo transport spożywczy i leków; Wydawać z dużym wyprzedzeniem karty driver form, aby kierowca wjeżdżał do punktu kontroli z wypełnionym już drukiem; Ogłaszać gdzie można pobrać i wydrukować driver form, aby pracodawca mógł wyposażyć w nie swoich kierowców przed wyjazdem za granicę.
 22. Umożliwić swobodne przemieszczenie się (przejazdu) przez granicę w obie strony kluczowych osób w firmie będących obcokrajowcami, których specyfika pracy tego wymaga, w celu zapewnienia dalszego, sprawnego funkcjonowania firmy (zakładu).
 23. Skrócić do tygodnia czas na wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz automatycznie je przedłużać po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, na warunkach nie gorszych niż określone w tych dokumentach, w celu zapewnienia pracowników.
 24. Umożliwić wojewodom wszczynanie postępowania pobytowego cudzoziemca bez konieczności jego osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim. Zmiana mogłaby polegać na uznaniu, że brak osobistego stawiennictwa cudzoziemca i okazania oryginału paszportu nie jest brakiem formalnym, a co za tym idzie, można go uzupełnić w toku postępowania, aż do dnia wydania decyzji przez wojewodę.
 25. Wprowadzić możliwość elektronicznego składania wniosków pobytowych przez cudzoziemców. W kontekście ograniczonych teraz możliwości przemieszczania się, problematyczne może być nawet wysłanie wniosku pobytowego za pośrednictwem Poczty Polskiej.
 26. Zawiesić konieczność przeprowadzania przez podmioty powierzające wykonywanie pracy cudzoziemcom testu rynku pracy i przedstawiania w sprawach o pobyt i pracę oraz o zezwolenia na pracę typu A informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy.
 27. Uznać pracę cudzoziemca na terenie RP za legalną przez rok od dnia końca ważności zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, na rzecz tego samego podmiotu i na warunkach nie gorszych niż określone w tych dokumentach, bez konieczności spełnienia obowiązujących dzisiaj ograniczeń dot. formy wykonywania pracy oraz jej okresu.
 28. Przesunąć termin obowiązku dematerializacji akcji na 01.01.2022 oraz termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2019 rok do 30.09.2020. W związku z epidemią koronawirusa odbycie walnych zgromadzeń jest i będzie przez jakiś czas niemożliwe.
 29. Zawiesić wydane dotąd terminy sądowe, bowiem dzisiaj sądy nie działają, a poczta działa w ograniczonym zakresie.
 30. Zaniechać poboru podatku od nieruchomości. To nie może być decyzja indywidualna samorządu. Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem powinny być ustawowo zwolnione przez 6 miesięcy z podatku od nieruchomości przeznaczonych pod działalność wymienioną w liście działalności pokrzywdzonych.
 31. Uruchomić fundusz pomocowy i gwarancje państwowe dla banków przeznaczone na udzielanie niskooprocentowanych kredytów pomocowych. Firmy mogłyby składać wnioski elektronicznie do swoich banków, a te w terminie np. 7 dni, przyznawałyby linię kredytową dla wnioskodawcy.
 32. Odblokować handel w niedziele z obowiązkiem przestrzegania przez centra handlowe zaleceń służb sanitarnych.
 33. Wydłużyć rozliczenia projektów realizowanych ze środków unijnych poza 30 czerwca.
 34. Podać do publicznej wiadomości sposób zagospodarowania 7,4 mld euro z Unii Europejskiej, co jest kluczowe z punktu widzenia wszystkich obywateli.

Czołowe państwa przygotowują duże pakiety antykryzysowe dla swoich gospodarek. Porównując planowane w tych pakietach środki do ich PKB, proponowane przez nasz rząd około 60-70 mld PLN środków budżetowych, czyli około 3% PKB, wydaje się być dalece niewystarczające - napisał Marek Goliszewski, szef BCC.

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dokładnie!
21 marca, 12:54, przemo_opole:

No tak, nie ma wyjścia. Tylko, żeby to zrealizować, trzeba zabrać 500, 300, 13, 14 i wiele innych. A wtedy pad nie wygra wyborów.

21 marca, 12:59, dokładnie!:

Dokładnie. Pracujący przestaną za chwilę pracować albo będą mieli ograniczone wypłaty a niepracujący nadal mają pełne dodatki, zapomogi i zasiłki z podatków tych pracujący. ABSURD!!!

21 marca, 19:32, behemot:

A wiesz ćwoku jakie jest bezrobocie w tej chwili?? Bezrobotni to ci co nie pracują i trzeba ich utrzymać w tej chwili? W lutym wynosiło ono 5.5% to dzieki tym procentom PAD ma wygrać??

Ćwok to cię zrobił! Według GUS 51% ludzi dorosłych nie pracuje pisowcu zacofany!

b
behemot
21 marca, 17:45, RedIsBad:

Demokracja, czyli rządy głupoty, bo głos bezrobotnego alkoholika znaczy tyle co głos przedsiębiorcy lub naukowca. PIS jako partia socjalistyczna doprowadzi nas do dna gospodarczego, trwali przez 5 lat rozdając wypracowane wcześniej środki, społeczeństwo dzięki tym populistom przeżarło to co powinno być u[wulgaryzm]miane na wypadek taki jak np. epidemia.

Korwin z Mikke zagadał???

b
behemot
21 marca, 20:27, Kasa:

Żadnego pomniejszania pracownikowi pensji, dość że gówno zarabiają yo jeszcze im zabrać, nooo kuźwa niech te z rządu oddadza kasę bo mają za dużo żadnego pomniejszania pensji, won od pracownika..

Tak jest, tu powinna obowiązywać Solidarność,Ja ją pamiętam i wiem na czym polegała.Dzielmy się tym co mamy gdy kryzys, wróg, choroba,epidemia,pandemia wchodzi w nasze bramy, w nasze życie. Pamiętam, jak były strajki, to piekarze, masarze, rzeźnicy nas wspierali, bo my wszystkich żeśmy reprezentowali Nasze życie krótkie, Ojczyzna musi trwać, trzeba zrobić narodową zrzutkę.

b
behemot
21 marca, 12:54, przemo_opole:

No tak, nie ma wyjścia. Tylko, żeby to zrealizować, trzeba zabrać 500, 300, 13, 14 i wiele innych. A wtedy pad nie wygra wyborów.

Przemo tyś jest głupi jak Budka z Kidawą do kupy wsparci na Grzegorzu.Żeby zabrać cyferki to należało pierwej uzyskać większość w sejmie i próbować.Najlepiej to większość w sejmie i senacie uzyskać i odebrać liczby Januszom i Grażynkom oraz ich rodzicom i dziadkom, tej patologii,która ich spłodziła pomiędzy konsumpcją kolejnej flaszki pod śledzia a która przymuszona przez wadzę ludową MO,SB i ZOMO budowała pod knutem i nahajką kapitał PRL. Ty w swojej naiwności myślisz, że po takim zabiegu odbierania praw raz uzyskanych, PAD Nie wygra wyborów? PO-PSL odebrali emeryturę w wieku 65, odebrali OFE i poszli się paść do Brukseli.Ty myślisz, że jak odbierzesz ludziom to co im się należy, to oni nie wybiorą PAD jedynego gwaranta ich praw??

K
Kasa

Żadnego pomniejszania pracownikowi pensji, dość że gówno zarabiają yo jeszcze im zabrać, nooo kuźwa niech te z rządu oddadza kasę bo mają za dużo żadnego pomniejszania pensji, won od pracownika..

b
behemot
21 marca, 12:54, przemo_opole:

No tak, nie ma wyjścia. Tylko, żeby to zrealizować, trzeba zabrać 500, 300, 13, 14 i wiele innych. A wtedy pad nie wygra wyborów.

21 marca, 12:59, dokładnie!:

Dokładnie. Pracujący przestaną za chwilę pracować albo będą mieli ograniczone wypłaty a niepracujący nadal mają pełne dodatki, zapomogi i zasiłki z podatków tych pracujący. ABSURD!!!

A wiesz ćwoku jakie jest bezrobocie w tej chwili?? Bezrobotni to ci co nie pracują i trzeba ich utrzymać w tej chwili? W lutym wynosiło ono 5.5% to dzieki tym procentom PAD ma wygrać??

b
behemot
21 marca, 15:51, Gość:

Zlikwidować 500 , 13, 14 a zaoszczędzone pieniędze dać firmom

Jedno rozdawnictwo zamienić na drugie.Podobno ci pierwsi otrzymana kasę 500,13,14 przepiją Janusze i Grazynki, ewentualnie zostawia na Helu.A ci z firm wezmą w lizing auta i pojadą na Seszele.

b
behemot
21 marca, 13:14, Gość:

Dojna zmiana, koscieni pokrywacze dzieci 500 plusy, dzesiki, janusze i marjolki mogą spać spokojnie niewolnicy utrzymujący ten zaściankowy burdel zapracują na wasze utrzymanie

Coś pieprzysz.Teraz niewolnicy rzekomo utrzymujący ten burdel domagają się dla siebie zapomogi.Po tygodniu zaledwie bezrobocia wymuszonego zarazą? Coorwa jacy wy przedsiębiorcy kiedy nie odkładacie kapitału, nie akumulujecie go na wypadek dekoniunktury czy zwyczajnych wypadków losowych. Jesteście jak płomień świeczki byle wiaterek was gasi.Ja rozumiem, wczoraj założył biznes dzisiaj leży..trup.Ale ci co są 30-40 lat na rynku 10-15 no to chyba nie powinni się tak łatwo dać zdmuchnąć Panie Goliszewski? A Pan wszystkich do jednego wora i aj waj.

b
behemot
21 marca, 13:08, Fuck y.ou goliszewski:

Goliszewski i jego kariera to przykład neoliberalizmu który się nie sprawdziły pupil biznesowych elit III RP mądry i wykształcony którego wiedzą przyniosła korzyść tylko nielicznym lichwiarzom. Porady nie udziela w Wenezueli

No nareszcie ktoś bezbłędnie podsumował tego biznes center ekonomistę.Jak mu sie uda w Wenezueli to może u Kwaśniewskiego robić od przyszłej niedzieli.Jest jeszcze jeden taki spec Orłowski o Belce,Kołodce nie wspomnę.

b
behemot
21 marca, 15:51, Gość:

Zlikwidować 500 , 13, 14 a zaoszczędzone pieniędze dać firmom

Znowu rozdawnictwo? Wróci Donek to firmom nie da ale je sprze-da a polskie mikrusy padną same.Nie umiesz sobie radzić? To giń..Po co nam narodowy przewoźnik lotniczy?? Kto powiedział, że musimy go mieć? Dzisiaj lot zwozi do Polski obywateli,którzy gdzieś w świecie utknęli..No na Hansa.. przecież by ich przywiozła Lufthansa..

G
Gość

Komuna już upadła i na rynku rządzi ekonomia kapitalistyczna jak firma firemka się nie zabezpieczyła kapitałowo na wypadek utraty dochodu przez 3 miesiące to powinna zbankrutować. A na jej miejsce wejdzie inna bardziej wydajna która zysków nie przeżera. Takie prawo ekonomi

R
RedIsBad

Demokracja, czyli rządy głupoty, bo głos bezrobotnego alkoholika znaczy tyle co głos przedsiębiorcy lub naukowca. PIS jako partia socjalistyczna doprowadzi nas do dna gospodarczego, trwali przez 5 lat rozdając wypracowane wcześniej środki, społeczeństwo dzięki tym populistom przeżarło to co powinno być u[wulgaryzm]miane na wypadek taki jak np. epidemia.

O
Olek

Koniec z rozdawnictwem !

G
Gość

Zlikwidować 500 , 13, 14 a zaoszczędzone pieniędze dać firmom

G
Gość
21 marca, 14:19, Gość:

Państwo przetrwa, czyli : nauczyciele, urzędnicy, wszelkiej maści nieroby mundurowe no i mamusie 500 plus na zasiłkach opiekuńczych. Na to wszystko przeznacza się te słynne 212 mld. Na firmy w tym małe 1 osobowe nic... Tylko odroczony ZUS i pożyczkę 5 tys. zł. Tak więc państwo przetrwa, ludzie będą bankrutować.

21 marca, 14:29, Gość:

Jesteśmy za małym elektoratem dla nich kolego

Wracajcie do Polski! Ciekawe po co chyba po to żeby wydać euro ciężko zarobione

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie