Marek Tukiendorf, tragicznie zmarły rektor Politechniki Opolskiej, zostanie patronem Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Prof. Marek Tukiendorf miał tytuł zasłużonego obywatela miasta Opola. Decyzja o nadaniu Parkowi Naukowo-Technologicznemu w Opolu jego imienia nie musi być głosowana na radzie miasta. Uroczystości są planowane na lipiec.
Prof. Marek Tukiendorf miał tytuł zasłużonego obywatela miasta Opola. Decyzja o nadaniu Parkowi Naukowo-Technologicznemu w Opolu jego imienia nie musi być głosowana na radzie miasta. Uroczystości są planowane na lipiec.
Park Naukowo-Technologiczny był "dzieckiem" i chlubą prof. Marka Tukiendorfa. Opolski ratusz chce uhonorować byłego rektora Politechniki Opolskiej, nadając jednostce jego imię.

- Rektor Tukiendorf był bardzo mocno zaangażowany w tworzenie Parku Naukowo-Technologicznego. Dzięki niemu został też utworzony działający przy nim Instytut Fraunhofera, który jest naukową wizytówką miasta, a nawet regionu - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka prezydenta Opola. - Nie byłoby tego, gdyby nie ogromny wkład rektora Tukiendorfa, dlatego prezydent zwrócił się do prezesa parku z prośbą o to, by uhonorować jednostkę nazwiskiem profesora. Wiem, że rada nadzorcza przyjęła pomysł z aprobatą.

Marek Tukiendorf, wówczas urzędujący rektor Politechniki Opolskiej, popełnił samobójstwo 17 lipca ubiegłego roku. Na uczelni od wielu miesięcy trwał konflikt między zwaśnionymi grupami naukowców. Pokłosiem tego były liczne kontrole i zawiadomienia do organów ścigania, kierowane przez jedną i drugą stronę sporu. Rektor w ostatnich tygodniach przed śmiercią sporo mówił swoim przyjaciołom, że trudno mu wytrzymać presję, jakiej jest poddawany.

- Jest mi miło, że ktoś o nim myśli i że ta pamięć zostanie w mieście - mówi Joanna Tukiendorf, wdowa po rektorze. - W sercu moim i naszego synka Mareczka on będzie na zawsze. Dzięki temu, że zostanie patronem parku, również Opolanie będą o nim pamiętać, mam nadzieję, że przez pokolenia. On kochał Opole, żył dla tego miasta, więc może choć w ten sposób cząstka jego tu zostanie.

Prof. Marek Tukiendorf miał tytuł zasłużonego obywatela miasta Opola. Decyzja o nadaniu Parkowi Naukowo-Technologicznemu w Opolu jego imienia nie musi być głosowana na radzie miasta.

Uroczystości są planowane na lipiec. Wtedy przypada też pierwsza rocznica śmierci byłego rektora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska