reklama

Marsz Niepodległości 2015. Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Marcin Dobski (AIP), mm, dś, tsZaktualizowano 
Święto Niepodległości 2015. Marsz Niepodległości w Warszawie Grzegorz Jakubowski
NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 2015 | MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2015 NA ŻYWO | ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2015 | Zakończyły się obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych rozpoczęły się jeszcze we wtorek wieczorem, po południu ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości 2015. Relacja minuta po minucie, zdjęcia i wideo w serwisie PolskaTimes.pl

- Chciałbym abyśmy w przyszłym roku wszyscy poszli w jednym Marszu Niepodległości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników organizowanego przez ugrupowania narodowe Marszu Niepodległości w Warszawie. List odczytał przed rozpoczęciem marszu doradca prezydenta płk. Andrzej Pawlikowski. - Jeśli różnimy się w poglądach, to nie różnimy się w sprawie niepodległości Polski. I w ten dzień powinniśmy zapomnieć o naszych codziennych sporach, podziałach. Bo wizje mamy różne i w demokracji mamy do tego prawo ale w niepodległość powinniśmy iść razem - napisał prezydent.

Źródło: AIP/MMonline/x-news

Marsz Niepodległości 2015 zgromadził blisko 100 tys. uczestników. Odbył się bez incydentów, służby porządkowe miały jedynie zastrzeżenia do zbyt dużej ilości materiałów pirotechnicznych.

Zanim demonstranci ruszyli w kierunku Stadionu Narodowego, zauważyliśmy wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka, który nie mógł uwolnić się od swoich sympatyków. Ci co chwilę prosili go o wspólne pamiątkowe zdjęcia. W tłumie szli zwolennicy stowarzyszenia Wojownicy'15, które wspiera ruch Pawła Kukiza. Wśród jego przedstawicieli wyróżniała się szczególnie jedna sylwetka - zawodnika MMA i byłego strongmana Mariusza Pudzianowskiego. Jak zapewnił nas poseł ruchu Marek Jakubiak, sam Kukiz nie pojawi się na marszu, ze względu na inne obowiązki.

Większość uczestników niosła biało-czerwone flagi lub opaski na rękawach w polskich barwach. Na czele marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów. - Specjalnie przyszedłem z czarną wstążką na fladze, żeby zamanifestować sprzeciw wobec tego marszu i hasła "Polska dla Polaków" – mówił nam przeciwnik wydarzenia Wojciech Tymicki, który przyznaje, że ma lewicowe poglądy. - Moja żona jest emigrantką, przyjechała tu mieszkać razem ze mną. Ten marsz jest skierowany przeciwko mnie, mojej rodzinie i wszystkim, którzy tutaj mieszkają, a są cudzoziemcami – argumentował. - Liczę się z tym, że mogę dostać w łeb – powiedział nam na odchodne Tymicki.

Innego zdania był Marek Jakubiak, obecnie poseł ruchu Kukiz'15. – Jak nie być dumnym z polskiej młodzieży, z tego, co tu widzimy? - pytał retorycznie Jakubiak. - To jest biało-czerwony festiwal i myślę, że ci ludzie, którzy tu stoją i maszerują, to jeden naród, jedna ojczyzna. Mamy wiele do zrobienia, więc wszyscy pewnie czują ten oddech polskości – dodawał przedsiębiorca związany z narodowcami.

Przekonywał, że w powojennej Polsce nie udało się nikomu, nawet pod przymusem, zorganizować czegoś podobnego. - Jesteśmy u siebie w domu, chcemy we własnym domu układać meble tak, jak nam się to podoba, a nie innym – powiedział Jakubiak.17:47 Na błoniach Stadionu Narodowego pozostało kilka, może kilkanaście tysięcy osób. Reszta spokojnie rozchodzi się do domów.

17:14 Część uczestników Marszu Niepodległości już się rozeszła

17:10 Pod Stadionem Narodowym trwa wiec i koncert.

16:51 Głośnie "Cześć i chwała bohaterom!"

16:50 Zgadzacie się z takimi opiniami?

16:20 Twa wiec pod Stadionem Narodowym. Płoną race, powiewają flagi. Obchody mają się skończyć około 20.

16:00 TVP Info: policja donosi o zatrzymaniu kilkunastu osób. Ucierpiał też samochód stacji

15:50 Nie da się ukryć, że w marszu bierze udział więcej niż kilkanaście tysięcy osób

15:45 Marsz Niepodległości powoli dociera na błonia Stadionu Narodowego

15:35 Marcin Dobski AIP: Zanim kilkadziesiąt tysięcy obywateli zaczęło ruszyło w kierunku Stadionu Narodowego, zauważyliśmy wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka, który nie mógł uwolnić się od swoich sympatyków. Ci co chwilę prosili go o wspólne pamiątkowe zdjęcia. Odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników marszu. - Liczę na to, że to będzie piękne święto młodych – usłyszeli zgromadzeni.

W tłumie, który wyruszył spod Rotundy zauważyliśmy duży transparent stowarzyszenia Wojownicy'15, które wspiera ruch Pawła Kukiza. Wśród jego przedstawicieli wyróżniała się szczególnie jedna sylwetka - zawodnika MMA i byłego strongmana Mariusza Pudzianowskiego. Jak zapewnił nas poseł ruchu Marek Jakubiak, sam Kukiz nie pojawi się na marszu, ze względu na inne obowiązki.

W tłumie wyróżniały się biało-czerwone flagi, wielu uczestników ma opaski na rękawach w narodowych barwach, natomiast na czele marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów, którzy prowadzą resztę.

W tym czasie tuż obok reportera AIP i ratowników medycznych, wybuchła sporych rozmiarów petarda, którą młody chłopak próbował wrzucić na dach budynku, w którym mieścił się sklep "Smyk". Petarda nie doleciała na dach i wybuchając między gąszczem nóg stojących obserwatorów, wzbudziła duży popłoch. Służby porządkowe szacują, że w marszu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

15:07 Kolejna porcja zdjęć

15:00 Zanim na ulice wyszli uczestnicy Marszu Niepodległości, Warszawę opanowali biegacze. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Biegu Niepodległości

14:50 Jeden z ciekawszych transparentów

14:27 Pierwsi uczestnicy już na moście Poniatowskiego

14:05 Marsz Niepodległości ruszył z Ronda Dmowskiego. Tłumy, biało-czerwone flagi i race.

TVN24/x-news

13:30 O 14 rusza Marsz Niepodległości

13:22Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

13:17 Może i tutaj dzisiaj warto przyjść?

13:14 Ulice Warszawy przemierza defilada historyczna z udziałem 400 rekonstruktorów.

13:00 O Święcie Niepodległości poinformowała nawet telewizja w... Tajlandii

12:48 Kolejne osoby i delegacje składają wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza

12:45 Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił o Święcie Niepodległości w Polsce. Przytoczył słowa Jana Pawła II o tym, że nie można zrozumieć historii Polski bez Chrystusa. - Niech Bóg błogosławi Polskę - powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek, zwracając się do Polaków obecnych na placu Świętego Piotra przypomniał wszystkim, że dzisiaj w Polsce obchodzone jest Święto Niepodległości. - Pragnę wspomnieć to, co powiedział święty Jan Paweł II, "Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski" – powiedział Ojciec Święty. - Służąc Ojczyźnie, trwajcie w wierności Ewangelii i tradycji Ojców. Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z was – mówił Papież Franciszek do Polaków w Watykanie.

12:30 Przemówienie Andrzeja Dudy. – Najcenniejsza rzeczą dla narodu jest wolne, niepodległe państwo. Ale to działa też w drugą stronę, najcenniejszy w państwie jest wolny naród. I tacy właśnie jesteśmy my Polacy i mamy prawo być z tego dumni – mówił prezydent.

TVN24/x-news

– „Solidarność”, choć chciano ją zniszczyć, zadeptać, to jednak naród był nieugięty i przetrwał – mówił prezydent Duda. – Mamy poczucie, że żyjemy w państwie, które jest sprawiedliwe, które równo traktuje swoich obywateli, gdzie władza jest uczciwa.

12:00 Rozpoczynają się uroczystości na placu Piłsudskiego. Jest już prezydent Andrzej Duda, za chwilę przegląd wojsk, później apel poległych. W uroczystości biorą udział także premier Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Po zakończeniu apelu poległych pamięć bohaterów walk o polską niepodległość uczczono salwą armatnią.

11:41 Obchody Święta Niepodległości odbywają się w całym kraju. Raport z Polski:

Marsz Radości w Sopocie / Fot. ks. Marek Kalisz CM

10:49 Odznaczenia państwowe z rąk prezydenta odebrali m.in.:

 • ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Henryk Hoser,
 • były marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl,
 • aktorka Ewa Dałkowska,
 • reżyser Antoni Krauze,
 • kompozytor Michał Kulenty,
 • aktor Lech Łotocki,
 • była sędzia Trybunału Stanu Ewa Gruza,
 • poeta i dramatopisarz Henryk Wolniak,
 • demograf i ekonomistka Krystyna Iglicka-Okólska,
 • historyk Mieczysław Ryba,
 • historyk Krzysztof Szwagrzyk

TVN24/x-news

10:37 Zgodnie z planem prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze. Rozpoczyna się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

Źródło: TVN24/x-news

10:17 Zakończyła się już msza za Ojczyznę. Oprócz pary prezydenckiej, w kościele św. Krzyża stawili się przedstawiciele rządu - zarówno tego ustępującego, jak i tego, który wkrótce ma przejąć władzę w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek.

Źródło: TVN24/x-news

Fot. Piotr Smoliński

9:48 "Niepodległościowe" akcenty. Napis na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.

Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/prezydent.pl

Życzenia od ukraińskich dyplomatów. Pracownicy ambasady w Warszawie zaśpiewali hymn Polski.

I życzenia od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Google Doodle na 11 listopada. Tak wygląda dziś logo polskiej wersji największej wyszukiwarki na świecie.

Źródło: google.pl

9:41 Są też dziś w Warszawie wydarzenia mniej oficjalne. O godz. 11.11 wystartuje Bieg Niepodległości 2015. Uczestnicy pobiegną al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od ul. Stawki do ul. Rakowieckiej i z powrotem.

Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wyruszy defilada historyczna. Ulicami Warszawy przemaszerują rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen, będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy. Trasa defilady wiedzie od placu Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Tu odbędzie się piknik z okazji Święta Niepodległości.

9:33 Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie na Marsz Niepodległości 2015, zdecydował jednak, że z niego nie skorzysta. Nie organizuje też jednak - jak to było w latach ubiegłych - swojego pochodu. Kalendarz oficjalnych uroczystości z udziałem głowy państwa prezentuje się następująco:

 • godz. 9 - msza święta za Ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie
 • godz. 10.25 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze
 • godz. 10.30 - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Belwederze
 • godz. 12 - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego
 • godz. 13 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Piłsudskiego
 • spotkanie w Pałacu Prezydenckim i "toast za Niepodległą"
 • godz. 18 - uroczystość nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej
 • godz. 18.40 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Wolności w Białej Podlaskiej

9:26 Tradycyjnie już jest sporo obaw, czy uda się utrzymać spokój podczas Marszu Niepodległości 2015. Poprzednie edycje przebiegały w atmosferze skandalu, dochodziło do starć uczestników zgromadzenia z policją, a miasto musiało liczyć straty wynikające ze zniszczeń. Tym razem ma być inaczej, organizatorzy przekonują, że będzie to najspokojniejszy Marsz Niepodległości w historii.

Policja zapewnia, że jest przygotowana na każdą ewentualność, a dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor ostrzega, że nie będzie długo zastanawiała się, czy rozwiązać marsz, jeśli pojawią się przesłanki mogące świadczyć o "zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia, znacznych rozmiarów". - Gdyby doszło do takiej sytuacji, jak dwa lata temu, kiedy została zaatakowana ambasada rosyjska, nie wahałabym się przed podjęciem takiej decyzji - powiedziała.

Marsz Niepodległości 2015 NA ŻYWO | Mariusz Mrozek i Ewa Gawor o przygotowaniach do marszu

Źródło: AIP/TVN24/x-news

9:20 Niewątpliwie największym wydarzeniem okołorocznicowym będzie Marsz Niepodległości 2015. Impreza organizowana jest po raz szósty, każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Polski. W tym roku, tak jak w roku ubiegłym, uczestnicy zgromadzenia przejdą od ronda Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego, na błonia Stadionu Narodowego. Początek marszu o godz. 14. Trasa na mapie prezentuje się tak:

Źródło: materiały organizatorów

A tak wygląda hasło i plakat Marszu Niepodległości 2015:

Źródło: materiały organizatorów

9:03 W kościele św. Krzyża trwa msza za Ojczyznę, ale oficjalne obchody Święta Niepodległości tak naprawdę rozpoczęły się już wczoraj wieczorem. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. W uroczystości wziął udział ustępujący minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Święto Niepodległości 2015 | Capstrzyk Niepodległości

Źródło: TVN24/x-news

Pod pomnik marszałka udali się także uczestnicy 67. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Politycy PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, oraz ich zwolennicy, oddali hołd twórcy polskiej niepodległości, złożyli też kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Fot. Piotr Smoliński

8:55 Dziś Święto Niepodległości 2015. Dokładnie 97 lat temu w Compiegne podpisany został traktat pokojowy kończący I wojnę światową. Do Warszawy przybył zwolniony z twierdzy w Magdeburgu Józef Piłsudski i przejął władzę nad wojskiem, a wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Samo święto zostało po raz pierwszy ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione 22 lipca 1945 r., i w końcu przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.

Wideo

Materiał oryginalny: Marsz Niepodległości 2015. Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie [ZDJĘCIA] [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 96

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
ccc

Nie było burd bo zagraniczne śmiecie zostały odsunięte od koryta - PROSTE!!!! WSZYSTKIE BURDY WSZCZYNALI POLICJANCI, NIECH SIĘ TERAZ WSTYDZĄ, NIECH SIĘ SMAŻĄ W PIEKLE

G
Gość
W dniu 14.11.2015 o 07:45, Collonna napisał:

Wielki Polak Kaczynski jak uczen czarnoksieznika  wypuscilte ciemne moce z piwnicy. Niech tyko uwaza , kto je spowrotem zamknie. Hasla jak u NSDAP.....A mlody ksiundz Jacek z Wroclawia az sie dusil slina nawolujac do Wielkiej Polski Katolickiej-czyli z tej strony tez demony.

Wyjedź do Niemiec albo Francji. Tam będziesz klękał 6 razy dziennie w kierunku Mekki, bo inaczej to ci gardło poderżną! 

C
Collonna

Wielki Polak Kaczynski jak uczen czarnoksieznika  wypuscil

te ciemne moce z piwnicy. Niech tyko uwaza , kto je spowrotem zamknie. Hasla jak u NSDAP.....

A mlody ksiundz Jacek z Wroclawia az sie dusil slina nawolujac do Wielkiej Polski Katolickiej-czyli z tej strony tez demony.

W
Walter

Co to za lewacki film pod artykułem? Zero obiektywizmu. Niemal jedna wielka propaganda przeciwko marszowi. Ktoś , kto posłucha pierwszych kilkunastu sekund, otrzymuje "jasny" przekaz...

W
Wóda swięcona

Od 70 lat! Tylko polskie "ofiary" dawno już te pieniądze przechlały!

H
Hussar

zamilcz; pokaz silny wielonarodowosciowy / wielokulrurowy kraj...Masz na mysli Francje? - posluchaj wiadomosci z Paryza listopad 13, 15!!! moze ci sie oczy otworza dziwaku

l
lewacki psie

chyba daltonista jestes , a brunatny to wasz narodowosocjalistyczny i komunistystyczny , bo to jedno faszystowskie swinstwo.

i
i V kolumna

niewiedzaca swolocz kim jest

h
hahahaha

jestes rozowy cwelu ?

p
przeklete komuchy

niczym sie nie roznila od Rzeszy , mordowaliscie rowno przeciwnika, a rotmistrz Pilecki powiedzial ze Aushwitz to byla igraszka w porownaniu z waszymi ubeckimi katowniami ,torturami i wami.

t
twojego wpisu

wyloz im kawe na lawe

g
glupocie

prawi

n
na palec

lallallallallal

z
z tym ze

niekumaty jestes.

t
tak jak wszyscy

jak juz rok wyplacaja , caly sejm glosowal za oprocz posla Wiplera i jednego z PiS. Ciekawe czy polskim ofiarom tez wyplacaja .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3