Marsz Szlachetnej Paczki w Opolu. Baza rodzin już otwarta! [wideo, zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Marsz Szlachetnej Paczki w Opolu
Marsz Szlachetnej Paczki w Opolu Anna Konopka
Od dzisiaj przez stronę Szlachetnej Paczki darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą przygotować podarunek. Do robienia jednej paczki może się zgłosić liczba nawet kilkudziesięciu osób. Czas na zorganizowanie pomocy dla konkretnej rodziny upływa 11 grudnia, czyli w piątek przed ogólnopolskim finałem Szlachetnej Paczki, który przypada na 12 i 13 grudnia. Każdy może też kupić indeks dla dziecka w ramach Akademii Przyszłości, siostrzanego projektu Szlachetnej Paczki.

Otwarcie bazy rodzin potrzebujących w naszym województwie odbyło się w symboliczny sposób, czyli marszem wolontariuszy i sympatyków Szlachetnej Paczki. Barwny korowód przeszedł dziś głównymi ulicami Opola. Podobne akcje odbyły się w miastach wojewódzkich w całej Polsce.

- Od dzisiaj każdy darczyńca, który chciałby zrobić komuś paczkę, może dowiedzieć się wszystkiego o danej rodzinie, poznać jej historię. Bazę najuboższych rodzin zamieściliśmy w internecie na stronie Szlachetnej Paczki - mówi Karolina Grund, koordynatorka projektu Szlachetna Paczka.

- Już dzisiaj na pomoc czeka ponad 300 rodzin z Opolszczyzny, a przez kolejne dni baza zostanie rozszerzona o kolejne 400 rodzin - dodaje.

Przy opisie każdej rodziny zamieszczono listę najpotrzebniejszych rzeczy.

- Tradycyjnie już najpilniejsza jest żywność, środki czystości i obuwie - wymienia Karolina Grund.

- Wśród wyjątkowych potrzeb jest sprzęt rehabilitacyjny albo leki. Są rodziny, które żyją bez pralki czy lodówki. Szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych to sprzęty, bez których trudno się obejść - mówi wolontariuszka.

Po zdecydowaniu się nam konkretną rodzinę (przez stronę

www.szlachetnapaczka.pl

), kontaktujemy się z wolontariuszem, który udzieli nam wyczerpujących informacji.

- Pamiętajmy, że jedną paczkę robi zwykle większa liczna osób. W ubiegłym roku było to średnio 30-36 osób - informuje Karolina Grund.

Przypomnijmy, że wolontariusze najuboższych mieszkańców naszego województwa odwiedzali przez ostatnie miesiące sprawdzając ich sytuację materialną i badali ich największe problemy wykluczając tym samym rodziny roszczeniowe.

W terenie pracowało w tym roku ok. 360 wolontariuszy w całym Opolskiem, ale organizatorzy "Paczki" podkreślają, że akcja wciąż trwa i czekają na chętnych m.in. z Opola (Nowa Wieś Królewska, Chabry) oraz w Brzegu i Kluczborku. Cały czas są rodziny, z którymi wolontariusze planują się jeszcze spotkać.

W tym roku mądrą pomocą "Paczki" czeka w całej Polsce ok. 20 000 rodzin.

Dodajmy, że równolegle z Szlachetną Paczką trwa projekt Akademia Przyszłości. Polega on na wybraniu dziecka, które ma trudności w nauce lub które chce poszerzyć swoje umiejętności, a jego rodziców na to nie stać.

Pomoc polega na kupieniu indeksu dla ucznia o wartości tysiąca złotych. Podobnie, jak w przypadku Szlachetnej Paczki na indeks może się składać większa grupa osób - znajomych, współpracowników czy firm.

Problemy, marzenia i pasje wybranego dziecka dokładnie opisano na stronie projektu w sieci (zakładka "Akademia Przyszłości" dostępna jest również na stronie głównej Szlachetnej Paczki).

Kwota tysiąca złotych będzie przeznaczona na roczną pracę i naukę przeszkolonego wolontariusza z potrzebującym uczniem.

Na indeks czeka od 40 do 50 uczniów z Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska