Marszałek wręczył nagrody animatorom i twórcom kultury na Opolszczyźnie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Teatrze Kochanowskiego odbyła się w niedzielę uroczysta gala, podczas której marszałek województwa wręczył doroczne nagrody dla animatorów i twórców kultury.
W Teatrze Kochanowskiego odbyła się w niedzielę uroczysta gala, podczas której marszałek województwa wręczył doroczne nagrody dla animatorów i twórców kultury. Krzysztof Świderski
W Teatrze Kochanowskiego odbyła się w niedzielę uroczysta gala, podczas której marszałek województwa wręczył doroczne nagrody dla animatorów i twórców kultury. Honorową odznakę “Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” przyznano opolskiej szkole muzycznej.

- Te nagrody to podziękowanie za waszą wrażliwość na sprawy kultury, za to że potraficie ją eksponować i jesteście w tym odważni. Odwaga powoduje, że osiągacie sukces, a potem umiecie się nim dzielić - mówił marszałek Andrzej Buła do bohaterów uroczystości w Teatrze Kochanowskiego.

40 zgłoszeń z całego regionu wpłynęło do tegorocznej edycji nagrody. Marszałek postanowił nagrodzić sześć osób, a siedmiu przyznać wyróżnienia. Nagrody dla animatorów i twórców przyznaje się społecznikom i osobom zawodowo związanym z kulturą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury i dziedzictwa regionu.

Tegorocznymi laureatami zostali:
Wojciech Dominiak - dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej, promotor historii i kultury regionu. Jedną z jego licznych zasług jest projekt digitalizacji dziedzictwa kulturowego polsko-czeskiego pogranicza.

Alexandre Devosges-Cuber - dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku i Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.

Bogdan Jasiński - kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, który zajmując się rzemiosłem wiejskim zweryfikował stałą ekspozycję w młynie wodnym oraz współorganizował wystawę poświęconą reklamom na dawnej wsi śląskiej, nagrodzoną w konkursie ministra kultury.

Ks. prałat Bernard Joszko - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Biskupicach,społecznik i pasjonat historii lokalnej, a także mecenas sztuki (wyremontował trzy kościoły).

Edward Pochroń - dziennikarz, pisarz, prozaik związany z gminą Popielów, autor „Zapisków podleśnych”, współorganizator niemal wszystkich wydarzeń kulturalnych i społecznych w gminie.

Dorota Witoszyńska - nauczyciel-bibliotekarz w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu organizuje wiele konkursów dla uczniów oraz prowadzi zespół muzyczny, który uświetnia liczne imprezy lokalne.

Wyróżnienia otrzymali animatorzy i twórcy kultury: Jolanta Begińska - polonistka w PSP w Łubnianach, Maria Korzonek - kroszonkarka ze Staniszcz Małych, Łukasz Litwinowicz - twórca i prezes Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby”, Ks. prof. Grzegorz Poźniak - dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej
Lidia Szpak - nauczycielka , kierownik zespołu tanecznego „Kaprys” w Branicach, Rodzina Trąbczyńskich z Łubnian: Anna - haft, porcelana, kroszonkarstwo, Barbara - tkactwo, porcelana, obrazy, Ewa - rzeźba i grafika, Romuald Żabicki - kronikarz Kędzierzyna-Koźle, twórca archiwum fotografii, dokumentów i wspomnień związanych z Ziemią Kozielską.

Marszałek wręczył też odznakę „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, która obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska