To dobra wiadomość dla kobiet w ciąży. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu będzie mogło kupić nowy, wysoko specjalistyczny aparat USG dla pododdziału patologii ciąży. Dofinansowanie wysokości ponad 515 tysięcy złotych przekazał zarząd województwa opolskiego.
- Aparat USG, jaki mamy na tym oddziale, został kupiony w 2017 roku i wykonał ponad 40 tysięcy badań. To dużo. Potrzebujemy nowego USG z lepszą rozdzielczością. Dzięki dofinansowaniu będzie działać na pewno jeszcze w tym roku - mówi dyrektor Małgorzata Sobel. - To bardzo dokładny aparat, będą nim diagnozowane pacjentki z ciążami zagrożonymi, których dzieci są chore.
Stary aparat będzie dalej służył pacjentom w poradni ginekologiczno - położniczej. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, to jedyny w województwie szpital z trzecim (najwyższym) poziomem opieki perinatalnej (red: okołoporodowej). Od 2017 roku przez pododdział patologii ciąży przewinęło się tam ok. 20 tysięcy pacjentek.
- Ilość porodów maleje w całej Polsce, także w naszym szpitalu, ale nie obserwujemy spadku liczby ciąż zagrożonych - mówi dyrektor Małgorzata Sobel.
Powody do zadowolenia mają też seniorzy, obecni i przyszli pacjenci Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Głuchołazach. Ta placówka dostała od zarządu województwa dwa dofinansowania - 450 tysięcy na zakup i montaż nowej windy. Kwotą 90 tysięcy marszałek dofinansuje opracowanie projektu modernizacji 35 arów terenu zielonego wokół ośrodka.
Marszałek dołoży do szpitali
Modernizacja terenu zielonego wokół ZOL w Głuchołazach, to dobra wiadomość także dla mieszkańców i wypoczywających w tym mieście. Budynek znajduje się zdrojowej części, w sąsiedztwie parku, tężni solankowej. Powiększy więc tereny rekreacyjne, tym bardziej, że dyrekcja ZOL nie zamierza go zamykać przed osobami z zewnątrz.
- Chcemy nasz teren dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zbudować ścieżki spacerowe dostosowane dla wózków inwalidzkich. Planujemy budowę altan, w których mogły by się odbywać zajęcia terapeutyczne. Powstaną ławeczki, nowe ogrodzenie - mówi dyrektor ZOL Jolanta Nowakowska. - Nie ma nic lepszego niż odpoczynek na świeżym powietrzu, tzw. zielona terapia. Placówka opiekuńcza w Głuchołazach ma 79 pacjentów na oddziale ogólnym i psychiatrycznym. Projekt ogrodu, to dopiero pierwszy etap prac. W przyszłym roku dyrekcja ZOL będzie wnioskować o kolejne dofinansowania do funduszy unijnych na realizację projektu, ale też liczy na przychylność zarządu województwa.
- W ciągu roku zarząd województwa przekazuje w sumie kilkadziesiąt milionów złotych dla placówek medycznych - komentuje Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego. - Czasem dofinansujemy konkretne działania lub zakupy. Zawsze też jesteśmy gotowi pokryć wkłady własne do projektów unijnych. W poprzednich latach były też duże unijne pieniądze na infrastrukturę i przebudowę. Staramy się też wspierać szpitale, które nie są marszałkowskie, nawet niepubliczne.
Centrum ginekologii w Opolu w ciągu ostatnich 5 lat dostało w sumie 31 milionów zł. Marszałkowskich dofinansowań. ZOL w Głuchołazach - 4 mln.
- Jeśli mówimy o dobrej jakości życia w województwie, nie da się tego zrobić bez dobrze ocenianej i funkcjonującej ochrony zdrowia. To jeden z priorytetów, o których będę mówił we wrześniu - zapowiada marszałek.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?