Marszałkowski budżet obywatelski rozstrzygnięty. Wybrano 25 zadań

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
25 zadań ze 117 poddanych wyborowi Opolan, zostanie zrealizowanych w ramach pierwszego marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Najwięcej zwycięskich wniosków dotyczy działań z zakresu kultury, sportu i rekreacji oraz zdrowia i polityki społecznej. Głosowało na nie ponad 111 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny.

Po raz pierwszy marszałek zaprosił Opolan do wspólnego gospodarowania pieniędzmi z budżetu województwa. Na Marszałkowski Budżet Obywatelski przeznaczono 3 mln zł. Mieszkańcy regionu sami tworzyli projekty i na nie głosowali. We wtorek ogłoszono wyniki.

CZYTAJ To jest pierwszy opolski Marszałkowski Budżet Obywatelski. Do podziału 3 mln zł

Powstało wiele cennych inicjatyw - tych lokalnych i tych ważnych dla całego województwa. - Jesteśmy pod wrażeniem aktywności i pomysłowości mieszkańców naszego regionu. Do głosowano dopuszczono 117 z prawie 200 bardzo interesujących projektów - mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Zaskoczyła nas ich różnorodność. Opolanie zgłaszali nie tylko festyny czy zakup sprzętu sportowego, ale też zadania naprawdę trudne i wymagające. Sporym zaskoczeniem była też bardzo duża liczba oddanych głosów, ponad 200 tysięcy (każdy mógł oddać dwa głosy - red.)

Województwo podzielono na 5 subregionów. W każdym będzie realizowanych 5 zadań, w tym dwa subregionalne i trzy powiatowe.

- Jak na start z tego rodzaju przedsięwzięciem, poszło nam świetnie. Wrażenie robi skala zadań dotyczących podnoszenia bezpieczeństwa. Opolanie pokazali, że zdrowie jest dla nich priorytetem i to cieszy - podsumował wicemarszałek Roman Kolek.

Mieszkańcy regionu do realizacji wskazali 10 zadań z zakresu ochrony zdrowia i polityki społecznej. Wśród nich jest zakup nowoczesnego systemu chłodzenia głowy, wspierający leczenie przeciwnowotworowe. Upraszczając chodzi o czepek, który ochroni przed wypadaniem włosy osób poddawanych chemioterapii. Na Opolszczyźnie nie ma dotąd dostępu do tej innowacyjnej metody. Aby z niej skorzystać chorzy musieli jeździć do Wrocławia. To jedno z dwóch najwyżej (150 tys. zł) finansowanych zadań.

Drugi o tej samej wartości projekt to Atrakcyjna Muzyczna Podróż przez Tradycje Opolszczyzny, polegający na promocji gmin i powiatów, w których działają orkiestry dęte. To zadanie powstało w subregionie obejmującym powiaty: kluczborski, namysłowski i oleski. Opolanie mają duży sentyment do takich orkiestr, bo na ten projekt oddano rekordową liczbę głosów - 9992.

W tym subregionie cenią też zdrowie - w powiecie kluczborskim i oleskim mieszkańcy zagłosowali za wyposażeniem ochotniczych straży pożarnych w defibrylatory oraz przeszkoleniem strażaków i zainteresowanych obywateli do ich obsługi.

Pełna lista zwycięskich projektów jest na stronie urzędu marszałkowskiego.

Opolskie info 16.06.2017

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska