"Marszałkowskie Talenty" rozdane

Ewa Bilicka
Marszałek rozdał stypendia zdolnym uczniom. Slawomir Mielnik
Stypendia „Marszałkowskie Talenty” rozdano dziś po południu w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej. Nagrody w wysokości ponad 7 tysięcy każda otrzymało 13 młodych artystów z Opolszczyzny. To pierwsza edycja takich stypendiów Marszałka Województwa Opolskiego.

Wśród stypendystów są osoby uzdolnione tanecznie i plastycznie, ale przeważają młodzi muzycy i wokaliści.

Jednym z nich jest Mateusz Gądek, trzynastolatek ze Strojca w gminie Praszka, który od od dwóch lat uczący się śpiewu w MDK w Kluczborku: - Debiut zaliczyłem wcześniej. Pierwszy mój konkurs wokalny – to szkolny konkurs piosenki patriotycznej. Byłem wówczas w 3 klasie szkoły podstawowej. Wygrałem rywalizację – mówi.

Na co dzień słucha różnej muzyki, od ballad po mocny rok. Najchętniej zaś polskiej grupy rockowej "Happysad" oraz amerykańskiego rappera Pharrella Williamsa.

- Stypendium bardzo się przyda, bo mam sporo potrzeb związanych oczywiście z muzyką. Chcę opłacić warsztaty wokalne, zbieram na pianino, marzy mi się gitara... – dodaje.

Upominki otrzymała też młodzież wyróżniona, między innymi Kacper Dwojak (18 lat) ze wsi Kolnowice koło Białej. Także śpiewa i marzy o studiach na wydziale muzycznym. - To dzień to dla mnie fajne rozpoczęcie wakacji – mówi.

Wyboru stypendystów dokonała kilkunastoosobowa komisja, w której zasiedli m.in. prof. dr hab. Mirosław Lenart i prof. dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu ks. prof. dr hab. Piotr Paweł Maniurka, dyrektor Instytutu Sztuki UO prof. dr hab. Łucja Piwowar-Bagińska i dr Bartłomiej Trzos z tego Instytutu, dyrektor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski oraz Piotr Ratajczak i Leszek Malec z teatru, dr Przemysław Neumann i Agnieszka Szerner - dyrektor i wicedyrektor Filharmonii Opolskiej, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy Rafał Mościcki, dyrygent chóru akademickiego UO dr Elżbieta Trylnik, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Opole” Maria Zajączkowska, Łukasz Gołąb z Zespołu Tańca Nowoczesnego „ADENA” oraz przedstawiciele UMWO.

Wysokość każdego ze stypendiów to 7600 zł. W sumie z budżetu województwa opolskiego przeznaczono na ten cel 98 800 zł.

Stypendia otrzymali:

 • Miłosz Muzalski - dwunastolatek z Brzegu, gra na gitarze od pięciu lat. Jest uczniem Szkoły Muzycznej w Opolu. Na imprezach, na których występuje reprezentuje szkołę, region oraz miasto, z którego pochodzi. Każdego dnia spędza na ćwiczeniach 3 godziny. Jego największe osiągniecia to I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie im. Łukasza Pietrzaka w Jeleniej Górze, II miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie im. Anny Amalii w Weimarze i II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Wadowicach.
 • Bartosz Frydel, dziewięciolatek z Opola, uczeń trzeciej klasy fortepianu  Szkoły Muzycznej w Opolu. Określany przez swojego nauczyciela lekcji fortepianu mianem „cudownie utalentowanego”. Laureat konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych - I miejsce oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha na XI Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach, III miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mały Pianista” w Myślenicach, GRAND PRIX w Ogólnopolskim Konkursie XI Miniaturowe Zmagania Najmłodszych Pianistów w Świdnicy.
 • Oliwia Lis, czternastolatka z Brzegu ucząca się gry na gitarze od 7 lat. Obecnie jest uczennicą I klasy opolskiej Szkoły
  Muzycznej. Reprezentuje szkołę i region na konkursach krajowych oraz zagranicznych - II nagroda – Omnis Guitar Competition (2017) w Chorwacji, I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Rolanda Dyensa – PRAGUITARRA CLASSICA 2017 – Czechy, I miejsce w Ogólnopolskim Gitarowym Konkursie Kolędowym w Bystrzycy Kłodzkiej.
 • Roksana Goplańska, czternastolatka z Prószkowa, jest uczennicą klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej w Opolu. Gra od pięciu lat. Znajduje się w ścisłej czołówce młodych polskich wiolinistów, co potwierdzają liczne osiągnięcia i nagrody ogólnopolskie i międzynarodowe - III nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Szkół Muzycznych I i II stopnia Toruń 2017, III nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie, nagroda XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” Legnica 2017.
 • Szymon Bich, dziesięciolatek z Reńskiej Wsi, gra na saksofonie, jest uczniem czwartej klasy Szkoły Muzycznej w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo młodego wieku współpracuje z lokalnymi orkiestrami dętymi, biorąc udział w koncertach w regionie. Swoją aktywnością artystyczną promuje szkołę i region podczas koncertów na terenie całego kraju – zdobył m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym Pro Bohemia w Ostrawie (2017),  I miejsce na X Płońskim Festiwalu Instrumentów Dętych Drewnianych w Płońsku (2016),  I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych dla Uczniów i Pedagogów w Namysłowie (2016) oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym we Wrocławiu (2016).
 • Agata Powrósło, jedenastolatka z Opola, rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku sześciu lat w Szkole Muzycznej w Opolu. Reprezentuje miasto i szkołę na licznych konkursach regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych - I miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Serbii Valiewo 2017, III miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Pro Bohemia 2017, II miejsce na XVI Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym – Sochaczew 2017 r.
 • Mateusz Gędek, trzynastolatek ze Strojca w gminie Praszka, uczęszczający na lekcje śpiewu od dwóch lat. Reprezentuje MDK w Kluczborku na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zdobył Grand Prix (główna nagroda dla wszystkich kategorii wiekowych) Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej o Puchar Starosty Oleskiego, był nominowany do finału XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca – „Majowa Nutka” Częstochowa 2017, zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Wierzbowizja 2017”.
 • Ida Kokoszka, piętnastoletnia opolanka od szóstego roku życia trenująca taniec mażoretkowy. Trenuje w Ozimku od 2012 r. Występuje zarówno jako członek grupy „Delta”, jak i solistka. Wielokrotnie reprezentowała region w imprezach o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, zajmując czołowe lokaty -II miejsce solo baton senior Excelent Cup 2017 Czechy,  III miejsce solo baton junior Opavska Róża Czechy, I vice World Champion mix seniors IV World Championship Majorettes Sport Prague / Czechy, Mistrz Polski duo/trio pompon juniorki Mistrzostwa Polski Mażoretek IMA.
 • Mira Grodziecka – Makulska, szesnastoletnia tancerka z Chrząstowic. Od 2014 roku uczennica opolskiej Szkoły Baletowej. Dzięki ciężkiej pracy została nominowana do grupy turniejowo-reprezentacyjnej i od 2015 roku reprezentuje szkołę, Opolszczyznę i Opole na zawodach rangi krajowej oraz na Mistrzostwach Europy i Świata. Zdobyła II miejsce na Mistrzostwach Europy 2016 w kategorii Jazz Dance, duety, III miejsce na Mistrzostwach Polski 2016 w kategorii Jazz Dance, duety, II miejsce na Mistrzostwac Polski 2016 w kategorii Ballet/Point, duety oraz II miejsce na Mistrzostwach Polski w kategorii Ballet/Point, solo.
 • Natalia Kostrzewska, szesnastoletnia tancerka z Opola, od wielu lat uczestniczy w zajęciach Zespołu Tanecznego Pech w MDK w Opolu. Z sukcesami reprezentuje Opole na konkursach rangi krajowej oraz międzynarodowej - III miejsce w kategorii Disco Dance Formacje na Krajowych Mistrzostwach w Karczewie (2017), I miejsce w kategorii Disco Dance formacje powyżej 16 lat w Nysie (Ogólnopolski Turniej Tańca 2017), I  miejsce w kategorii Disco Dance formacje na Ogólnopolskim Turnieju w Ozimku (2017).
 • Katarzyna Dolak, trzynastolatka z Magnuszowic w gminie Niemodlin, od dwóch lat uczęszcza na zajęcia w pracowni graficznej Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Z corocznymi sukcesami bierze udział w konkursach plastycznych o randzie ogólnopolskiej - Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Magia Teatru – Lalka Teatralna, Zielona Góra 2017, nagroda główna Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Magia Teatru – Lalka Teatralna, Zielona Góra 2016.
 • Amelia Gandurska, uzdolniona plastycznie ośmiolatka z Rozumic w gminie Kietrz. Uczennica szkoły podstawowej w Kietrzu. Jest utalentowaną uczestniczką zajęć w MDK w Kietrzu. Godnie reprezentuje gminę w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach plastycznych. Zdobyła nagrodę w konkursie plastycznym „Modny Element” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna we Wrocławiu,  III miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moja Szopka 2017” Uciechowice,  I miejsce w Konkursie Plastycznym „Choinka Bożonarodzeniowa” MGOK Kietrz (2017).     
 • Damian Lis, obdarzony zdolnościami wokalnymi szesnastolatek z Brzegu. Uczeń Publicznego Gimnazjum nr  4 w Brzegu. Prezentuje swoje zdolności wokalne oraz teatralne w konkursach, przeglądach, festiwalach o charakterze kulturalnym. Należy wyróżnić różnorodność gatunków muzycznych będących w kręgu zainteresowań. Są to pieśni różnych kompozytorów, zarówno polskich jak i obcych ale także pieśni historyczne czy ludowe. Zajął I miejsce w IX Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej You Can Sing – Brzeg 2017, II miejsce w XX Festiwalu Piosenki Religijnej Corda Cordi Brzeg 2017 oraz został laureatem w XXI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” – Olszanka 2016.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3