Marszałkowskie Talenty wyłonione. Powstaną książki, obrazy i choreografie opolskich twórców

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Stypendia "Marszałkowskie Talenty" przyznane
Stypendia "Marszałkowskie Talenty" przyznane UMWO
Rozstrzygnięty został konkurs stypendialny „Marszałkowskie Talenty” dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. W czwartek ośmioro stypendystów podpisało umowy na powstanie zaproponowanych przez nich publikacji, dzieł malarskich i choreograficznych.

Tegoroczny konkurs odbył się na nowych zasadach.

- Nowością jest to, że stypendia zostały przyznane na realizację konkretnych przedsięwzięć - mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Stypendium mogliśmy przyznać w trzech kategoriach: na przedsięwzięcia związane z twórczością artystyczną, z upowszechnianiem kultury oraz z opieką nad zabytkami.

Do departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego złożono 17 wniosków stypendialnych. - Komisja zarekomendowała marszałkowi 8 wniosków, które w najwyższym stopniu spełniły wymagania merytoryczne, m.in. jakość i wysoki potencjał artystyczny przedsięwzięcia, oryginalność, nowatorstwo i unikatowość – informuje Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO. - Każde stypendium w wysokości 7 600 zł będzie wypłacane w ratach miesięcznych, a zostało przyznawane na czas realizacji przedsięwzięcia określonego we wniosku.

Pieniądze pomogą stypendystom w realizacji ich artystycznych marzeń i planów.

Natalia Barczyk, zajmująca się historią opolskiej architektury, zamierza przygotować publikację na temat powojennej odbudowy Opola. – Napiszę o tym, dlaczego zwlekano z tym aż do początku lat 50. i dlaczego Rynek odbudowano tak, jak wygląda dziś, a nie odwzorowano wcześniejszej zabudowy – mówi o swoim projekcie.

Patrycja Mirga chce rozpowszechniać wśród młodych mieszkańców regionu kulturę romską.

– Chcę kupić stroje i chusty, żeby dzieciom pokazać nową choreografię i przekazać im to, czego ja uczyłam się przez wiele lat – mówi.

Śpiewak Wojciech Poprawa zamierza podczas koncertów prezentować wielkich mistrzów muzyki polskiej.

Stypendia „Marszałkowskie Talenty” otrzymali:

  • Jakub Dubik - „Stypendium na prace kompozytorskie” - przygotowanie pierwszego materiału płytowego zespołu Cello Brothers, którego członkiem jest Jakub Dubik. Utwory mają stanowić trzon repertuarowy debiutanckiej płyty zespołu Cello Brothers, a repertuar będzie prezentowany podczas koncertów, zaplanowanych na sezon artystyczny 2020/2021.
  • Natalia Angela Barczyk - „Powojenna odbudowa miasta Opola” - dokładne opisanie powojennej odbudowy Opola, przedstawienie zniszczeń wojennych oraz stopniowej odbudowy z opisem założeń i koncepcji ówczesnych architektów. Wyniki pracy zostaną opracowane i opublikowane na stronie internetowej poświęconej odbudowie oraz architekturze Opola, jak i zaprezentowane na otwartym spotkaniu dla mieszkańców Opola, które będzie również okazją do dyskusji na temat architektury i urbanistyki miasta.
  • Mira Grodziecka–Makulska - „Z klasyką na ty” - popularyzacja tańca klasycznego wśród młodych mieszkańców województwa opolskiego poprzez stworzenie oryginalnych choreografii do sześciu wariacji baletowych. Choreografie te zostaną zaprezentowane podczas Mistrzostw Świata w kategorii Ballet/Pointe federacji IDO.
  • Marian Solisz - cykl malarski „Bez tytułu” - cykl wielkoformatowych obrazów wykonanych w technice akrylowej, które mają być prezentowane na wystawach w kraju i za granicą. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sztuki współczesnej, poprzez prezentację procesu twórczego odbiorcom mającym do tej pory niewielki kontakt ze sztuką, zaproszenie na spotkania do pracowni autora różnych grup odbiorców, szczególnie dzieci i młodzieży.
  • Wojciech Poprawa - „Muzyka Wielkich Mistrzów w naszych progach” - opracowanie utworów wielkich kompozytorów takich jak Stanisław Moniuszko, Mikołaj Górecki, Stanisław Hadyna czy Wojciech Kilar na głos i fortepian, przybliżenie ich sylwetek oraz zorganizowanie koncertów, podczas których wyświetlone zostaną opracowane materiały .
  • Tadeusz Pabisiak - „Książka opisująca i dokumentująca 40 lat ruchu muzycznego na Opolszczyźnie, głównie w zakresie jazzu i form pokrewnych” - przygotowanie książki, dokumentującej (w oparciu liczne materiały archiwalne) wieloletnią działalność muzyczną na terenie województwa opolskiego szczególnie w zakresie ruchu jazzowego i form pokrewnych z okazji przypadającej w 2021 roku 40 rocznicy powstania Opolskiego Towarzystwa Jazzowego oraz 30-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Mosznej.
  • Patrycja Mirga - „Kultywowanie i dalszy rozwój kultury ludzi społeczności romskiej” - nauka i rozpowszechnianie kultury romskiej wśród dzieci i młodzieży, m.in. prowadzenie zajęć i przygotowanie indywidualnej choreografii tanecznej tańca romskiego na różne konkursy taneczne.
  • Ewa Kruszyna - „Etno Dizain – tradycyjne wzory opolskie we współczesnych stylizacjach” - odkodowanie śląskiego stroju ludowego poprzez pokazanie jego symboliki, historii, funkcji w czasach jego powszechnego użycia, nauczenie praktycznych umiejętności wytwarzania niektórych elementów stroju lub przenoszenia ich na współczesne ubiory, dodatki, lub przedmioty codziennego użytku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska