Masło wciąż drogie, a odtłuszczone mleko w proszku jest tak tanie, że szkodzi branży. Także mleczarni Rotr

Lucyna Talaśka-Klich
Mleczarnia w Rypinie produkuje m.in. sery dojrzewające
Mleczarnia w Rypinie produkuje m.in. sery dojrzewające Lucyna Talaśka-Klich
Trudna sytuacja na unijnym rynku mleka przekłada się m.in. na kondycję rypińskiej mleczarni, która ma pełne magazyny odtłuszczonego mleka w proszku.

- Dlaczego Rotr nie płaci wszystkim rolnikom w terminie za mleko? - pyta gospodarz z pow. rypińskiego. - Przecież ta mleczarnia dobrze radzi sobie na rynku. Kredytuje działalność naszym kosztem? Co mają zrobić ci gospodarze, którzy zainwestowali w produkcję mleka i muszą spłacać raty kredytów? Nie mogą się spóźnić, bo przyjdzie do nich komornik.

Prezes mleczarni mówi otwarcie o problemach

- Nie zamierzam ukrywać, że niektórym rolnikom płacimy za surowiec z poślizgiem liczącym około 2 tygodnie – przyznaje Mariusz Trojakowski, prezes mleczarni Rotr w Rypinie. - To efekt problemów ze zbytem białka mlecznego, czyli głównie odtłuszczonego mleka w proszku, którego mamy sporo. Ten towar jest tak tani, że nawet sprzedaż mlecznego tłuszczu nie rekompensuje strat. Mówię o tym szczerze rolnikom podczas spotkań.

Jednak zarówno rolnicy, jak i konsumenci nabiału zwracają uwagę, że na sklepowych półkach nie widać obniżek cen np. mleka w proszku, mleka świeżego czy UHT, żółtych serów a nawet masła, które w minionym roku najbardziej podrożało i wciąż jest drogie. Tańsze towary można kupić głównie w promocji.

Mleczarnia ROTR pokłada nadzieje w pokrojonym serze [zdjęcia,wideo]

- To prawda, że sytuacja w branży nie przekłada się na niższe ceny w sklepach – mówi Trojakowski. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów badał sprawę znacznego wzrostu cen masła. Okazało się, że nie było zmowy cenowej w sprawie masła, ale nie zmienia to faktu, iż sklepy stosują wysokie marże.

Wiele będzie zależało od unijnej interwencji

Rotr ma ok. 1100 dostawców. Zdaniem prezesa 10-15 proc. z nich dostaje przelewy z poślizgiem.- Rozumiem zdenerwowanie rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za mleko w terminie, ale robimy co możemy, by opóźnień takich nie było – dodaje Trojakowski. - Mam nadzieję, że po około dwóch miesiącach sytuacja się ustabilizuje.

Dodaje, że wiele będzie zależeć m.in. od interwencyjnego skupu białka na unijnym rynku: - Dwa lata temu była ustalona cena za kilogram mleka w proszku, teraz o zakupach zdecyduje niższa cena w przetargu. I to był zły sygnał dla rynku, na którym i tak jest za wiele odtłuszczonego mleka w proszku.

Za dużo mlecznego białka na rynku

UOKiK podkreśla, że według prognoz Komisji Europejskiej, dostawy mleka w 2018 r. mają się zwiększyć (o 1,4 proc.). Ma także wzrosnąć produkcja mleka w Nowej Zelandii (o 3 proc.). Oznaczałoby to większą podaż masła, a więc możliwy spadek cen.
Teoretycznie tak powinno być, jednak ceny produktów spożywczych coraz częściej są wynikiem spekulacji na światowych giełdach. To także wpływa na zawirowania na rynku.

- Na rynku mleka występuje problem związany z białkiem - mówi Waldemar Broś, prezes zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny. - W unijnych magazynach jest wiele mleka w proszku, które zostało kupione w ramach interwencji. Teraz to mleko nie może wrócić na rynek, do przetwórstwa spożywczego. Lepiej by się stało, gdyby zostało przeznaczone np. na pasze zamiast białka sojowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masło wciąż drogie, a odtłuszczone mleko w proszku jest tak tanie, że szkodzi branży. Także mleczarni Rotr - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska