Masowe zakażenia w kolejnym DPS-ie na Opolszczyźnie. 21 osób zakażonych. W czwartek trwają kolejne badania

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Do masowego zakażenia koronawirusem doszło w Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Kietrzu. Chorych jest 19 penjonariuszek i dwie osoby z personelu świeckiego. Wciąż trwają badania.

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Znajduje się przy ulicy Raciborskiej w Kietrzu. Ma pięćdziesiąt miejsc dla podopiecznych. W środę okazało się, że co najmniej 19 pacjentek i dwóch świeckich pracowników personelu jest zakażonych koronawirusem.

Z przekazanych mi informacji wynika, że wciąż trwają badania i liczba chorych może się zwiększyć - mówi portalowi nto.pl Dorota Przysiężna-Bator, burmistrz Kietrza.

Jak powiedziała nam burmistrz Przysiężna-Bator, w DPS-ie przez wiele tygodni przestrzegany był bardzo rygorystyczny reżim sanitarny. Przez długi czas podopieczne nie miały kontaktu z osobami z zewnątrz. Personel nie mieszka jednak na miejscu, tylko przychodzi z zewnątrz. Być może tą drogą koronawirus dostał się do ośrodka.

Podopieczni mieszkają tam w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych. Korzystają także ze wspólnej jadłodajni, sali rehabilitacyjnej, pracowni terapii zajęciowej oraz gabinetu zabiegowego. Spotykają się również razem na ogrodzie i tarasie. Zakażenie u jednej z podopiecznych musiało doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa SARS CoV-2.

DPS jest obecnie zamknięty. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Kietrza, którzy jednak z niepokojem przyjęli nieoficjalne informacje o masowych zakażeniach w domu pomocy.

W razie pogorszenia stanu zdrowia podopiecznych, będą one przewożone na oddział zakaźny szpitala w Koźlu. Aktualnie przebywa tam 27 pacjentów, w tym 21 osób z potwierdzonym zakażeniem, w tej grupie jest jedno dziecko. Reszta to osoby, u których podejrzewa się zakażenie, nie ma w tym gronie dzieci.

Do sprawy zakażenia w DPS Kietrz wrócimy.

Made with Flourish
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska