Targi nto - nowe

Masz 35 lat pracy i 60 na karku - idź na emeryturę

fot. Daniel Polak
55-letni Mieczysław Pawełczyk ma 37-letni staż pracy, lecz na emeryturę iść nie może - jest za młody.
55-letni Mieczysław Pawełczyk ma 37-letni staż pracy, lecz na emeryturę iść nie może - jest za młody. fot. Daniel Polak
Dotychczas tylko kobiety mogły przestać pracować pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Od dziś takie prawo mają także mężczyźni.

Nowe przepisy nie obejmą jednak wszystkich panów, a tylko urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku.

Zmiana ustawy emerytalnej została wymuszona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że skoro kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 roku mogą przejść na emeryturę pięć lat przed osiągnięciem ustawowego wieku, takie samo prawo powinni mieć także mężczyźni. Poza wiekiem trzeba jednak spełniać także warunek 35-letniego stażu pracy.

ZUS na razie nie policzył, jak wielu mieszkańców Opolszczyzny może skorzystać z nowego przywileju.

- Obecnie na rozpatrzenie czeka 180 wniosków w tej sprawie - informuje Agnieszka Granatowska, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Osoby te, jeśli spełnią ustawowe kryteria, dzisiaj nabędą prawo do wcześniejszej emerytury.

Ogólna liczba mężczyzn z Opolszczyzny, którzy są między 60., a 65. rokiem życia, mają przepracowane 35 lat i wciąż pracują zawodowo nie jest znana. Wiadomo jednak, że przekracza tysiąc.

Przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynęło 965 skarg od mężczyzn, którym ZUS odmówił przyznania prawa do wcześniejszej emerytury.
- Część sąd oddalił, reszta została wycofana przez wnioskodawców nie widzących szans na pozytywne dla nich rozstrzygnięcie - mówi Ewa Kosowska-Korniak, rzecznik SO w Opolu.

Rozmowa

Rozmowa

Dr Andrzej Rzońca, Szkoła Główna Handlowa:
- Jak nowe przepisy emerytalne wpłyną na płynność finansową systemu, który i tak trzeszczy w szwach?
- W oczywisty sposób pogorszą sytuację. ZUS oszacował koszty wypłacenia wcześniejszych emerytur dla mężczyzn na kilka miliardów złotych.
- Niemal cała Europa wydłuża czas aktywności zawodowej, a Polska odwrotnie. Czy to nie grozi plajtą systemu?
- Niewątpliwie znacznie lepszym rozwiązaniem dla kondycji ZUS-u byłoby zrównanie wieku emerytalnego obu płci poprzez wydłużenie go kobietom, a nie skracanie mężczyznom. Ale zmiana wchodząca w życie 8 maja i tak nie jest najgorsza.
- A co jest jeszcze większym zagrożeniem?
- Ciągłe powiększanie wyrw w systemie emerytalnym, poprzez wydłużanie obowiązywania przepisów o wcześniejszych emeryturach i obejmowanie nimi kolejnych grup zawodowych.

Teraz wszyscy mogą ponownie żądać od ZUS-u przyznania emerytury. W uprzywilejowanej sytuacji jest jednak tylko wąska grupa pracowników pomiędzy 60., a 65. rokiem życia.

- Mam 37 lat pracy i chętnie już zająłbym się tylko koszeniem trawy w ogrodzie. Niestety, nie mam na to szans, bo jestem za młody - przyznaje 55-letni Mieczysław Pawełczyk, spawacz z Kędzierzyna-Koźla. - To nie całkiem sprawiedliwe: skoro jedni płacą składki przez 35 lat i mogą iść na emeryturę, to inni z podobnym stażem też powinni mieć taką możliwość, niezależnie od wieku - argumentuje Mieczysław Pawełczyk.

Aż 70 procent Polaków przechodzi na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Zdaniem specjalistów ilość przywilejów emerytalnych przybrała u nas rozmiary niespotykane nawet w znacznie zamożniejszych krajach. Tracą na tym głównie młodzi i aktywni zawodowo. To z ich pieniędzy finansowane są wypłaty dla emerytów.

Dziś na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 25 w wieku emerytalnym. Tyle że stu faktycznie pracujących musi utrzymać 50 emerytów, często ludzi w pełni sił, którzy nie pracują, bo dostali taki przywilej. A będzie coraz gorzej: za pół wieku na setkę ludzi w wieku produkcyjnym przypadnie aż 75 emerytów. Oznacza to, że drastyczny wzrost składek na ZUS może okazać się nieuchronny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska